Obrazem: Doba samizdatu a disidentů 80. let. Poláci nás učili bojovat, vzpomínají

Obrazem: Doba samizdatu a disidentů 80. let. Poláci nás učili bojovat, vzpomínají
Konspirační setkání a diskuse českých a polských disidentů na Borůvkové hoře v Jeseníkách 15. srpna 1987. Místa setkání se dlouho a pečlivě v utajení plánovala.
Alexandr Vondra - koordinátor výměny samizdatové literatury s polskými disidenty. V roce 1989 byl jedním z mluvčích Charty 77. Za účast na Palachově týdnu byl v únoru 1989 odsouzen k dvouměsíčnímu podmíněnému trestu, který byl v září téhož roku změněn na nepodmíněný, mimo jiné proto, že Vondra byl jedním z organizátorů podpisové akce pod výzvou Několik vět. (Foto před uvězněním v roce 1989.)
Jáchym Topol - jeden ze zakladatelů samizdatového časopisu Revolver Revue
Ivan Lamper - jeden ze zakladatelů samizdatového časopisu Revolver Revue Zobrazit 12 fotografií
Foto: Post Bellum
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
1. 10. 2018 9:03
Alexandr Vondra o distribuci samizdatu: "Rozuměl jsem mapám, takže mně Poláci předávali kódy míst, kde se máme setkat. Do těch kopců na hranicích jsme pak nosili batohy nacpané literaturou. S Poláky jsme si je vyměnili a šli zase dolů. Kontakt s nimi jsme potřebovali. Oni nás učili bojovat. Lidé v Československu byli předpos*aní. Zato Poláci měli v sobě étos bojovníků, inspirovali nás. Jejich texty jsme překládali a k dalším jsme se chtěli dostat. A to byl důvod, proč jsme se s nimi na hranicích tajně scházeli. Vozili nám své texty, knížky i tiskařské stroje. Pro Poláky bylo naprosto zásadní, aby v této části Evropy padl bolševik. A právě tohle byl způsob, jak s nimi spolupracovat."
 

Právě se děje

Další zprávy