Objednal si vraždu svého šéfa. 15 let vězení platí, řekl Nejvyšší soud

Radek Nohl Radek Nohl
10. 12. 2015 17:04
Nejvyšší soud potvrdil 15 let vězení pro objednavatele vraždy majitele personální agentury. Trest si odsedí Lukáš Havlíček, který chtěl za vraždu zaplatit 500 tisíc korun. Najatý vrah Ukrajinec Ruslan Planin se ale s obětí domluvil a zabití ředitele agentury sehráli. "Oběť" odvezl do Mníšku, kde ho umazali od bláta a na hlavě mu vytvořili krvavé stopy za pomoci kečupu a malin. Fotografie poté dal Planin Havlíčkovi, kterého následně zatkla policie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Brno - Trest 15 roků vězení pro Lukáše Havlíčka, který si objednal vraždu majitele personální agentury H Personal Petra Skálu, definitivně platí. Nejvyšší soud v Brně odmítl dovolání, které si Havlíček proti verdiktu vrchního soudu podal.

Skálu měl podle vyšetřovatelů zabít Ukrajinec Ruslan Planin. Tomu chtěl Havlíček zaplatit 500 tisíc korun. Najatý vrah se ale s obětí domluvil a zabití ředitele agentury sehráli. Skálu odvezl do Mníšku, kde ho umazali od bláta a na hlavě mu vytvořili krvavé stopy za pomoci kečupu a malin. Fotografie poté dal Ruslan Havlíčkovi, kterého následně zatkla policie.  

Krajský i vrchní soud odsoudil objednavatele vraždy k 15 rokům vězení. "Nejvyšší soud se s jejich závěrem plně ztotožnil," uvedla soudkyně Danuše Novotná.

Havlíčkovi tak nepomohlo ani tvrzení v dovolání, že se soudům nepodařilo prokázat jeho úmysl Skálu usmrtit, a také motiv jeho jednání. Podle Nejvyššího soudu však obžalovaný jen opakoval argumenty, které prohlásil dříve.  

Soudkyně také nenašla důvody, proč by Planin lhal. "Nebyly zjištěny žádné okolnosti svědčící o tom, že by jmenovaný svědek účelově lhal o obsahu dané dohody s obviněným. Obviněný měl, jak sám uvedl, Ruslanu Planinovi za předmětnou 'domluvu' vyplatit částku 500 tisíc korun," uvedla soudkyně Novotná.

Havlíček vinu popřel. Ukrajince si prý najal, protože chtěl Skálu donutit, aby přestal ze společnosti vybírat peníze. Podle obžaloby ale chtěl vraždou řešit své finanční problémy. Byl v insolvenci a splatit měl ještě 1,2 milionu korun. Vražda mu podle spisu také měla pomoci znovu plně ovládnout agenturu, kterou založil v roce 2007 a jíž se dařilo. Působil v ní jako jednatel.

 

Právě se děje

Další zprávy