Brazilský politik nechal vraždit kvůli sledovanosti TV

Lucie Kalivodová
12. 8. 2009 14:35
Místní politik a moderátor si dle policie objednávkami vražd zvyšoval sledovanost svého pořadu
Kokain. Ilustrační fotografie.
Kokain. Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Brasília - Mají média pouze popisovat, co se děje, nebo mohou aktivně ovlivňovat události a zprávy tak "vytvářet"? Tato debata známá i z Česka dostala v těchto dnech zcela novou příchuť v Brazílii.

Policie tam totiž obvinila televizního moderátora a zákonodárce státu Amazonas Wallaceho Souzu z toho, že obchodoval s drogami a objednával si vraždy svých rivalů z jiných gangů. Cílem bylo nejen zbavit se konkurence, ale také zvýšit sledovanost Souzovy televizní show Canal Livre.

"Zločiny byly spáchány za účelem vzniku zpráv pro tuto skupinu a televizní stanici," řekl brazilskému zpravodajskému kanálu místní policejní šéf Thomaz Augusto Correa.

Politik a bývalý policista se tímto také paradoxně snažil upozornit na to, že je - rozlohou největší, ale řídce osídlený - brazilský stát Amazonas zamořen kriminalitou. Televizní hvězda je nyní obviněna z objednání pěti vražd.

"Manaos už nemůže s takto vysokou úrovní zločinnosti dál existovat," komentoval podle deníku The Guardian Souza často bezpečnostní situaci v hlavním městě státu. "V dnešní době zabíjí každý."

Brazilští policisté
Brazilští policisté | Foto: Wikimedia Commons

Úřady pojaly podezření, když si všimly, že stanice byla u vražd vždy první a pořizovala na místě exkluzivní záběry. Souza je vyšetřován na svobodě, což mu umožňuje poslanecká imunita.

Z vražd, nedovoleného ozbrojování a pašování drog je obviněn i jeho syn Rafael.

Místní vyšetřovatel řekl agentuře AP, že příkaz k provedení vraždy přicházel vždy od poslance a jeho syna, který potom dával echo televizi, aby se dostala na místo ještě před policií.

Souza označil obvinění za absurdní. Tvrdí, že za nimi stojí jeho rivalové, kteří ho chtějí zničit. Poslancův advokát navíc médiím řekl, že neexistují absolutně žádné důkazy, které by jeho zaměstnavatele usvědčily.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy