Krejčířův nový problém, viní ho z objednání vražd detektivů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 3. 2014 12:56
Podle policie chtěl odstranit nejen detektiva, který ho zatkl, ale i soukromého vyšetřovatele, jenž ho dlouhodobě sledoval.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg - Potíže Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice neberou konce.

Tamní policie ho nově obvinila z přípravy vražd elitního policejního detektiva a soukromého vyšetřovatele, napsal deník The Star.

Soud se případem zabývá už od ledna, kdy policie zatkla pět lidí, včetně policejní počítačové expertky Nandi Nkosiové.

Detektiv Nkosan "Zabiják" Ximba Krejčíře loni v listopadu zatkl a soukromý vyšetřovatel Paul O´Sullivan pro změnu jeho aktivity v JAR dlouhodobě sleduje.

Prozradil ho mobil

V lednu zadržená pětice čelí kromě přípravy vražd i obvinění z ilegálního držení zbraní a munice a krádeže. Ačkoli případ byl od počátku s Krejčířem spojován, on sám v něm doposud nebyl obviněn.

Nyní ale podle The Star vyšetřovatelé dokázali najít důkazy, že je do přípravy vražd přímo zapleten. V jeho mobilním telefonu vyšetřovatelé údajně našli instrukce pro najaté zabijáky a zjevili se prý i další svědci ochotní vypovídat.

Krejčíř i zbylí obžalovaní by se měli před soudem poprvé společně objevit 7. dubna.

Devět let na útěku

Uprchlík žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v České republice.

V Jihoafrické republice, kde ho média spojují s řadou zločinů, Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.

V České republice byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik 

 

Právě se děje

Další zprávy