Krejčířův nový problém, viní ho z objednání vražd detektivů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 3. 2014 12:56
Podle policie chtěl odstranit nejen detektiva, který ho zatkl, ale i soukromého vyšetřovatele, jenž ho dlouhodobě sledoval.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg - Potíže Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice neberou konce.

Tamní policie ho nově obvinila z přípravy vražd elitního policejního detektiva a soukromého vyšetřovatele, napsal deník The Star.

Soud se případem zabývá už od ledna, kdy policie zatkla pět lidí, včetně policejní počítačové expertky Nandi Nkosiové.

Detektiv Nkosan "Zabiják" Ximba Krejčíře loni v listopadu zatkl a soukromý vyšetřovatel Paul O´Sullivan pro změnu jeho aktivity v JAR dlouhodobě sleduje.

Prozradil ho mobil

V lednu zadržená pětice čelí kromě přípravy vražd i obvinění z ilegálního držení zbraní a munice a krádeže. Ačkoli případ byl od počátku s Krejčířem spojován, on sám v něm doposud nebyl obviněn.

Nyní ale podle The Star vyšetřovatelé dokázali najít důkazy, že je do přípravy vražd přímo zapleten. V jeho mobilním telefonu vyšetřovatelé údajně našli instrukce pro najaté zabijáky a zjevili se prý i další svědci ochotní vypovídat.

Krejčíř i zbylí obžalovaní by se měli před soudem poprvé společně objevit 7. dubna.

Devět let na útěku

Uprchlík žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v České republice.

V Jihoafrické republice, kde ho média spojují s řadou zločinů, Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.

V České republice byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 48 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy