Moderátor si kvůli sledovanosti objednával vraždy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 8. 2009 20:15
Brasília - Že média často události sama "vytvářejí" je známá věc. Někteří novináři si ale základní poučky mediálních věd vykládají po svém.
Je horší násilí v televizi, nebo násilí kvůli televizi? Ilustrační foto
Je horší násilí v televizi, nebo násilí kvůli televizi? Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Tak jako televizní moderátor a zákonodárce z brazilského státu Amazonas Wallace Souza.

Policie ho viní z toho, že obchodoval s drogami a objednával si vraždy svých rivalů z jiných gangů.

Cílem bylo nejen zbavit se konkurence, ale také zvýšit sledovanost Souzovy televizní show Canal Livre.

"Zločiny byly spáchány za účelem vzniku zpráv pro tuto skupinu a televizní stanici," řekl brazilskému zpravodajskému kanálu místní policejní šéf Thomaz Augusto Correa.

Politik a bývalý policista se tímto také paradoxně snažil upozornit na to, že je - rozlohou největší, ale řídce osídlený - brazilský stát Amazonas zamořen kriminalitou.

Televizní hvězda je i proto nyní obviněna z objednání pěti vražd.

Vždy první

"Manaos už nemůže s takto vysokou úrovní zločinnosti dál existovat," komentoval podle deníku The Guardian Souza často bezpečnostní situaci v hlavním městě státu. "V dnešní době zabíjí každý."

Úřady pojaly podezření, když si všimly, že stanice byla u vražd vždy první a pořizovala na místě exkluzivní záběry. Souza je vyšetřován na svobodě, což mu umožňuje poslanecká imunita.

Z vražd, nedovoleného ozbrojování a pašování drog je obviněn i jeho syn Rafael.

Místní vyšetřovatel řekl agentuře AP, že příkaz k provedení vraždy přicházel vždy od poslance a jeho syna, který potom dával echo televizi, aby se dostala na místo ještě před policií.

Souza označil obvinění za absurdní. Tvrdí, že za nimi stojí jeho rivalové, kteří ho chtějí zničit. Poslancův advokát navíc médiím řekl, že neexistují absolutně žádné důkazy, které by jeho zaměstnavatele usvědčily.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy