Obchod s dětmi: Desítky případů ročně

Eliška Bártová Eliška Bártová
26. 7. 2006 0:00
Praha - Případ prodeje dítěte, který odhalili britští reportéři, není ojedinělý. Úřady i nevládní organizace ví o desítkách prodaných dětí v Česku.

Dítě je zboží. Díky britským novinářům známe jeho současnou cenu - asi 3 a půl milionu korun. Víme také, že bez spolupráce lékařů, policie, státních i nestátních institucí by se obchody s dětmi mohly jen těžko uskutečnit.

Prodej devítiměsíční Karolíny, o kterém minulý týden napsal britský deník The Sun, je podle odborníků jen vrchol ledovce. V Česku se s dětmi obchoduje tak jako všude na světě.

Titulní strana internetového vydání britského The Sun.
Titulní strana internetového vydání britského The Sun. | Foto: The Sun
ČTĚTE VÍCE: ALBUM DĚTÍ NA PRODEJ:
Britský deník The Sun zveřejnil reportáž o prodeji devítiměsíční holčičky v Chebu. Novináři říkají: Gang měl album dětí připravených k prodeji.

"Česko je tranzitní zemí, děti se z ní také odváží, zanedlouho se stane i zemí, do které se děti budou dovážet," říká ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba. "Je to vážný problém. Děje se ale skrytě, proto je obtížné získat kvalifikovaná data o počtu. Jisté však je, že se to děje v mnohem větším množství, než kolik případů je odhaleno."

S tím souhlasí i odborníci na ministerstvu vnitra. Případy, které se podaří odhalit, tvoří podle jejich odhadů pouhých deset procent těch, ke kterým ve skutečnosti dochází.

Infobox

OBCHOD S DĚTMI

  • Obětí obchodování s lidmi se podle odhadů mezinárodních organizací ročně stává na světě 700 tisíc až 2 miliony lidí.
  • Z toho 300-500 tisíc jich je "obchodováno" v Evropě.
  • Podle Evropského parlamentu jsou z nich čtyři pětiny ženy a dívky, až polovina nezletilí.
  • Odhaduje se, že celosvětový roční příjem z obchodování s lidmi se pohybuje od 8,5 mil-12 mld eur.

V Česku vede sexuální zneužívání

Děti se ve světě prodávají za účelem sexuálního zneužívání, na práci i na orgány, nebo je kupují rodiče, kteří nemohou mít vlastní děti. "Naprostá většina obchodovaných dětí ale není určena k nelegální adopci," upozorňuje Pavla Gomba. "Nýbrž k nuceným pracím, prostituci, výrobě pornografie a určitá část i na orgány."

Na práci nebo na orgány jsou ovšem děti prodávány především v Africe nebo jihovýchodní Evropě.

"V Česku jsou nejčastěji děti prodávány za účelem sexuálního zneužívání," říká ředitel bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Michal Mazel. Za posledních pět let bylo u nás odhaleno 13 případů prodeje dětí za tímto účelem.

"Je to jedna z nejvýnosnějších forem mezinárodního organizovaného zločinu, srovnatelná s obchodem se zbraněmi či drogami. Oproti zmíněným druhům tady ale hrozí daleko menší riziko odhalení, protože zločinci využívají bezmocného postavení obětí," dodává Mazel.

Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta.
Rizikovým obdobím s vysokým počtem dětí zemřelých na SIDS byla 70. a 80. léta. | Foto: Aktuálně.cz

Česká vláda uvádí ve své Národní strategii boje proti obchodování s lidmi jako nejrizikovější oblasti severní a západní Čechy, Prahu, Brno, jižní a severní Moravu. Místní zločinecké skupiny většinou spolupracují s mezinárodně organizovanými gangy.

To podle britských novinářů dokládá i případ prodeje devítiměsíční Karolíny. "Péťa i šéf gangu Mario, kteří nám chtěli dítě prodat, jsou zločinci působící i v zahraničí," řekl deníku Aktuálně.cz jeden z autorů reportáže v deníku The Sun. "Péťa byl ve vězení v Německu i Švýcarsku. Nebyl pro něj problém sehnat si falešný pas, umí se v tom prostředí velmi dobře pohybovat."

Obchod v porodnici

Případ malé Karolíny upozornil ale také na další důležitou věc - takový prodej by se dal jen těžko uskutečnit bez spolupráce lékařů či jiných státních či nestátních orgánů.

Podle UNICEFu jsou gangsteři obchodující s dětmi často spojeni s celníky nebo policií. Do obchodování s dětmi se zapojují lékaři a dětské domovy. Třeba "jen" jako zprostředkovatelé, kteří domluví zřízení falešného otcovství.

Na syndrom náhlého úmrtí dítěte umírají více chlapci.
Na syndrom náhlého úmrtí dítěte umírají více chlapci. | Foto: Aktuálně.cz

Před pěti lety například zprostředkovala prodej dítěte zdravotní sestra z motolské porodnice. Mladá Ukrajinka se jí svěřila, že už není schopná starat se o další dítě, sestra sehnala zájemce a matka ho označila za otce. Takovýmto způsobem zprostředkovala sestra prodej dvou děti - jedno za osm set dolarů, druhé za 46 tisíc korun.

Lékař může sehrát roli "zprostředkovatele" po narození dítěte. Jen na něm totiž záleží, kdy a jakým jménem novorozence nahlásí na matrice. Po "dohodě" s lékařem, matkou a kupcem lze do rodného listu dítěte nahlásit rovnou jméno kupujícího.

Zoufalí rodiče obcházejí zákon

Během posledních pěti let bylo v Česku odhaleno také šest případů, kdy bylo dítě prodáno rodičům, kteří chtěli obejít adopční řízení. Poptávka po dětech k adopci dlouhodobě převyšuje nabídku. Čekání, až na rodiče přijde řada v pořadníku, se může protáhnout i na několik let. Někteří nesplní kritéria a do pořadníku se ani nedostanou.

Rozhodovat o tom, která rodina dítě dostane, může pouze stát, který vede pořadníky žadatelů o adopci i seznamy právně volných dětí. O jejich přidělení rozhodují několikačlenné komise. Ročně je u nás adoptováno na 500 dětí, počet žadatelů se ale pohybuje kolem 2 500.

ČTĚTE VÍCE: ADOPCE Z BABYBOXU
Tradiční způsob adopce trvá v Česku měsíce, někdy i roky. Zrychlit cestu opuštěného dítěte k novým rodičům mají i babyboxy. Mají své příznivce i odpůrce.

"Někdo se proto může dostat na hranu zákona," říká Michal Mazel z ministerstva vnitra. "Ti lidé jsou zoufalí a hledají jakýkoliv způsob, jak dítě získat."

Nedočkaví rodiče pak mnohdy postupují podobným způsobem jako zločinecké gangy. Ředitelka kojeneckého ústavu v Kyjově Anna Neduchalová se setkala s případem, který je podle odborníků jedním z častých způsobů obcházení zákonného postupu.

"Přišel si k nám muž pro dítě, o kterém jsme věděli, že ho matka ani neznala," popisuje Anna Neduchalová. Strategie je jednoduchá: zprostředkovatel obchodu se domluví se svobodnou matkou, kupec dítěte na matrice uzná otcovství a převezme ho do své péče.

Stejným způsobem zprostředkovala podle MfDnes adopci několika dětí i šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Ta ovšem tvrdí, že nikoliv za peníze, ale pro jejich blaho, aby se co nejdříve dostaly do nové rodiny.

Pomoci mají bezplatné linky

Vzhledem k tomu, že je obtížné případy obchodování s dětmi odhalovat, rozhodlo se ministerstvo vnitra vsadit na vzdělávání a informovanost. V rámci návrhu nového Národního plánu boje proti komerčnímu sexuálnímu zneužívaní dětí připravuje systém vzdělávání o těchto patologických jevech a rizicích pro děti, rodiče i policisty.

Pokud vláda plán schválí, měla by se během roku rozjet informační kampaň proti zneužívání dětí v rizikových oblastech v Česku, ale i v Rakousku, Německu a Velké Británii.

Více světla by měl do problému vnést výzkum, který se bude snažit získat informace o příčinách páchání těchto zločinů, typologie obětí i pachatelů, a objasnit rozsah a příčiny latence.

Pro děti, které se staly obětí nebo byly svědky obchodování či zneužívání, by měl být k dispozici také systém bezplatných linek.

 

Právě se děje

Další zprávy