O2 začalo jako první v Česku komerčně nabízet 5G, zatím v malé části Prahy a Kolína

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2020 11:32
Společnost O2 ve středu začala komerčně nabízet v malé části Prahy a Kolína služby mobilní sítě 5G. Během léta bude dostupná pro 15 procent obyvatel hlavního města. Proti stávající technologii LTE umožní až desetinásobnou rychlost internetového připojení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: O2

O2 sítí 5G pokrývá širší centrum Prahy a Kolína. V metropoli se budou moci připojit zákazníci například na Starém a Novém Městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči. Technologii v síti O2 zatím podporuje jen několik málo modelů mobilních telefonů.

Do konce léta chce O2 pokrýt sítí 5G část širšího centra Prahy a Kolína
Do konce léta chce O2 pokrýt sítí 5G část širšího centra Prahy a Kolína | Foto: O2

Technologii operátor spustil na frekvenci 3,7 GHz, kterou už dříve využíval. 5G nyní umožňuje rychlost připojení 600/100 Mbit/s. "Pokud to podmínky aukce kmitočtů umožní, jsme připraveni navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí," uvedl technologický ředitel firmy Jan Hruška. Aukce by měla začít na podzim. 

Síť buduje O2 společně s firmou Cetin. Loni v Kolíně 5G spustila s firmou Ericsson, nyní s testováním pokračuje s firmami Huawei a Nokia.

O2 je první tuzemský operátor, který začal 5G nabízet komerčně, u konkurentů pokračuje testovací provoz ve vybraných lokalitách. Vodafone má 5G postupně otestovat v Karlových Varech, kde je připravený i komerční provoz, a dále v Ústí nad Labem a Jeseníku. T-Mobile, který letos ohlásil v kampusu Vysoké školy báňské v Ostravě testovací 5G síť, rovněž chystá komerční spuštění.

Zavádění 5G provázejí poplašné zprávy

Město Plzeň, které je jedním z pěti pilotních měst pro testování 5G v rámci projektu ministerstva průmyslu, chce mimo jiné testovat lety dronů za hranicí viditelnosti, streaming pro krizové řízení a edge computing. Chce zjistit, jak lze tyto moderní stroje s pomocí 5G sítí co nejlépe zapojit do integrovaného záchranného systému a zvýšit tak bezpečnost obyvatel.

V Jeseníku se část občanů spuštění testování 5G brání. Podle nich signál 5G poškozuje zdraví a dokonce jej dávali do souvislosti s onemocněním koronavirem. Podle odborníků se nic takového nepotvrdilo a navíc upozorňují na to, že na stejných frekvencích jako 5G dosud fungovaly televizní vysílače šířící signál s vyšším výkonem, což nikomu nevadilo.

Odpor proti 5G je často součástí tzv. hoaxů, tedy nepravdivých poplašných zpráv šířených nejčastěji po internetu.

2 minuty - 5G síť | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy