Přes léto studenti spekulovali, zda se na své školy na podzim vrátí, nebo je budou opět sledovat pouze přes kameru. Většina českých univerzit se však nakonec i přes narůstající čísla nakažených rozhodla pro prezenční výuku. Studenty ale kvůli šíření koronaviru čeká poněkud upravený semestr.
Jednou z nejzásadnějších změn podzimního studia pro vysokoškoláky bude omezení účasti na velkých přednáškách či seminářích. Takové opatření zavedla například Masarykova univerzita v Brně. Potkat se v jedné místnosti nyní může maximálně 50 lidí. Pokud však mezi sebou zajistí dvoumetrové rozestupy, mohou se setkat i ve vyšším počtu.
Nastavení nových pravidel ještě před tím, než hygiena vyhlásí přísnější opatření, zdůvodňuje rektor Martin Bareš potřebou univerzity chovat se zodpovědně. Také z toho důvodu začíná tento semestr na Masarykově univerzitě až 5. října, tedy téměř o měsíc později.
"Akademický rok bude bohužel ovlivněn epidemiologickou situací, ať se nám to líbí, nebo ne. Rozhodnutí jsem vydal s přihlédnutím ke zkušenostem zahraničních univerzit a s cílem co nejvíce zachovat individuální výuku," vysvětluje Bareš, který se sám nedávno koronavirem nakazil. Univerzita však počítá i s on-line variantou.
Vytvořila proto svůj vlastní koronavirový semafor. Budoucí opatření se proto mohou lišit podle stupně rizika nákazy. Při tom nulovém, tedy pokud "svítí" bílá, nastane pouze zmíněné omezení počtu lidí v místnostech. Zelený stupeň doporučuje třeba dodržování dvoumetrových rozestupů, zcela pak ale uzavírá menzy pro veřejnost.
Ta pak bude mít do všech univerzitních budov zákaz vstupu, pokud se na semaforu objeví žlutá. Zároveň potom výuku s více než 50 účastníky odučí přednášející jenom na dálku. Červený stupeň na semaforu pak uzavře budovy i pro studenty. Pro všechny univerzity zároveň od 10. září platí plošná povinnost nasadit si roušku uvnitř budov.
Podobně pak šíření koronaviru ovlivní také větší přednášky na Univerzitě Hradec Králové (UHK). Pokud by se jich mělo účastnit více než 100 posluchačů, budou je studentům vysílat on-line. Pro semináře však podle mluvčího školy Jakuba Nováka takové nařízení neplatí.
Dodal, že univerzita také zrušila všechny akce s počtem návštěvníků nad sto lidí. Pořádat by se podle něj měly alespoň on-line. Kromě toho bude studenty UHK před vstupem do školních budov čekat dezinfekce, stejně tak i uvnitř učeben.
Obecně pak pro většinu českých vysokých škol platí, že studenti jí musí oznamovat pozitivní test na covid-19 či nařízenou karanténu. Lidé s příznaky pak budou mít vstup na akademickou půdu zapovězený.
Někde ruší promoce a imatrikulace
Naopak největší a nejstarší česká univerzita zatím výrazná protikoronavirová opatření zavádět neplánuje. V budovách Univerzity Karlovy bude dostupná dezinfekce. "Všechny fakulty jsou připraveny zahájit výuku standardně 1. října. Pokud by to však situace vyžádala, přešli bychom do on-line režimu," uvedl mluvčí Václav Hájek s tím, že by se pak výuka nesla v podobném duchu jako uplynulý semestr.
Počet studentů na seminářích či přednáškách neplánuje omezovat třeba ani Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. "Všude jsou ale dostupné dezinfekce, na kolejích je rezervován prostor pro studenty čekající na výsledky testů a na toaletách či ve společných prostorách probíhá úklid v častějších intervalech," vyjmenovala mluvčí Petra Halíková, jak se bude ostravská univerzita šíření koronaviru bránit.
S neomezenou prezenční výukou počítají také studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze. "Nicméně vyučující jsou nabádáni učinit přípravy, aby v případě potřeby mohli operativně přejít na on-line výuku," popsala mluvčí univerzity Martina Mlynářová. Studentům také škola doporučuje, aby potřebné záležitosti vyřizovali on-line či telefonicky.
Dodala však, že vzhledem k rychlému vývoji situace je možné, že se opatření ještě změní. Před začátkem semestru, který začíná v běžném termínu koncem září, má totiž ještě jednou zasedat krizový štáb. Ten už ale teď upravil třeba pořádání akcí.
"Některé fakulty se rozhodly zrušit zářijové promoce, v areálu se nebudou konat ani imatrikulace nových studentů. Konference a akce studentských spolků se konat mohou, nicméně organizátoři musí splnit dané podmínky," přiblížila mluvčí univerzity.
Olomoucká práva jen on-line
Zcela bezkontaktně bude učit třeba Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Fakulta zdůvodňuje své rozhodnutí, které učinila jako jediná z olomoucké univerzity, nepříznivým vývojem epidemiologické situace a snahou zajistit bezproblémový semestr. Budovy fakulty se však jejím studentům neuzavřou.
"Není to ideální řešení, ale vzhledem k situaci ideální varianta neexistuje. Považuji za rozumnější učinit rozhodnutí teď, když máme čas se na bezkontaktní výuku připravit. Vyhneme se nejistotě, která by prezenční výuku provázela," vysvětlil děkan Právnické fakulty Václav Stehlík.
Vyučovat se podle něj bude podle standardního rozvrhu pro prezenční výuku. "Možné budou i individuální konzultace s vyučujícími, otevřená bude také fakultní knihovna," doplnil děkan.
Digitální knihovna či "hybridní" výuka
Na výběr pak dala svým studentům pražská University of New York. Podle mluvčího školy Jiřího Staroštíka si mohli zvolit i on-line či takzvanou "hybridní" variantu výuky, tedy kombinaci distanční a prezenční. Univerzita pak v reakci na šíření koronaviru nainstalovala technologii Logitech MeetUP, která má přednášku streamovat z každé třídy.
Pokud se ale do školy studenti vydají, natrefí na chodbách na bezdotykové hygienické stanice či systém plexisklových zábran. V nutných případech nabízí škola k použití také obličejové štíty, jednorázové roušky, rukavice či digitální teploměry.
Snížit pohyb studentů v budově má podle mluvčího také spuštění digitální knihovny. "Ta umožní on-line přístup k 400 tisícům odborných titulů. Omezí i fyzický kontakt s knihami, navíc má zásadní environmentální benefity," upřesnil Staroštík.
Zodpovědnost vyhnout se riziku nákazy mají ale dle vedení školy také sami studenti. "Vybízíme je k tomu, aby se chovali bezpečně i mimo třídu a prostory univerzity. Pořádáme pro ně on-line semináře či rozesíláme informativní e-maily," sdělil generální manažer univerzity Sotiris Foutsis.
Na kolejích nebudou party, zavřely se i posilovny
Poněkud přísnější opatření panují na univerzitních kolejích. Kromě plošné povinnosti nosit roušky se studentům uzavřou i některé místnosti. "Všechny vnitřní sportovní a společenské prostory na kolejích jsou uzavřené. Zakazují se i veškeré hromadné akce na kolejích," vysvětlila Mlynářová. Dodala, že není dovoleno ani shromažďovat se na pokojích.
Méně přísná pravidla čekají studenty ubytované na kolejích Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni. Sedánky na pokojích totiž zatím nijak upravené nejsou. Vyčleněné pokoje pro případ karantény pak budou mít třeba studenti Vysokého učení technického v Brně.
Mluvčí Šárka Stará dodala, že se univerzita bude prezenční výuku snažit udržet do chvíle, kdy je zvýšené riziko nákazy nedonutí k opaku. Na podobném scénáři se ostatně shodla většina českých vysokých škol.