Nový šéf Chovancova centra: Vyvracení lží je jen dvacetina naší práce, politiku nekomentujeme

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
27. 2. 2017 20:38
Vyvracení dezinformací je jen část naší práce, upozornil nový šéf centra proti hybridním hrozbám Benedikt Vangeli. Jeho tým bude proti falešným zprávám a dezinformacím zasahovat jen v případě, že budou ohrožovat stát. Vangeli také odmítl nařčení, že by centrum ovlivňovalo průběh voleb a pouštělo se do politického boje. Jedním z největších kritiků jeho týmu je hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten centrum nazývá po komunistickém cenzorském úřadu ČÚTI.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fungujeme podle zákonů a volby manipulovat nebudeme, ujistil nový šéf Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Benedikt Vangeli. Tým má za úkol bojovat mimo jiné také proti falešným zprávám a dezinformacím. Naposledy úřad, který vznikl na popud ministra vnitra Milana Chovance, vyvracel manipulaci, že je nad Českem radioaktivní mrak a lidé by si měli koupit jodové tablety, aby se ochránili.

Vangeli v lednu převzal úřad po právničce Evě Romancovové, která měla za úkol centrum vybudovat. Tým ale někteří lidé kritizují a varují, že by se mohl snažit zneužít veřejné mínění. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček proti úřadu pravidelně útočí a překřtil ho po komunistickém cenzorském úřadu ČÚTI.

"Věnujeme se všem hybridním hrozbám. Ne pouze dezinformacím. Vyvracení zahrnuje tak 5 až 9 procent naší práce," upozornil Vangeli. 

Jak často se této činnosti bude jeho úřad věnovat do budoucna, nechtěl nový šéf odhadovat. "Abychom zasáhli a dezinformaci vyvraceli, musí být splněny tři podmínky. Dezinformace musí zasahovat do vnitřní bezpečnosti, ptáme se také, jestli je závažná a zdali jsou k dispozici fakta," uvedl Vangeli, jak bude jeho úřad postupovat.

Od svého vzniku tak na Twitteru, který momentálně centrum používá jako jeden z hlavních komunikačních kanálů, upozornilo centrum na čtyři dezinformace. Týkaly se například českých prezidentských voleb či teroristů z Berlína, kteří se měli schovávat v tuzemsku.

Poslední dezinformace se týkala zvýšené radiace nad Českem. Konspirační weby vyzývaly, aby si lidé nakoupili jodové tablety. Později Úřad pro jadernou bezpečnost upozornil, že nehrozí žádné zásadní nebezpečí.

Pokud by dezinformace byla závažná a zásadně ohrožovala bezpečnost Česka, je možné, že by na mimořádné tiskové konferenci vystoupil i premiér. Centrum by mu pak mohlo zpracovat podklady k projevu, kterým by uklidnil veřejnost a fámy ohrožující stát vyvrátil.

Kritika centra

Obavy, že by mohlo být centrum zneužito v politickém boji, Vangeli odmítl. "Přispíváme k odborné debatě. Nevyjadřujeme se k politickým otázkám," upozornil šéf týmu.

Ochrana před zneužitím pravomocí je podle něj dostatečná. "Pokud nevěříte voleným zástupcům, je tu ještě občanská společnost, která může zareagovat," dodal.

Vangeli je kromě zákona o policii také spoluautorem několika dalších zákonů z oblasti bezpečnosti. Podílel se i na protikorupčním balíčku. Poté se jako vedoucí oddělení bezpečnostních hrozeb ministerstva vnitra věnoval problematice terorismu, radikalizaci a ochraně míst, kde může hrozit teroristický útok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy