Nový šéf Chovancova centra: Vyvracení lží je jen dvacetina naší práce, politiku nekomentujeme

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
27. 2. 2017 20:38
Vyvracení dezinformací je jen část naší práce, upozornil nový šéf centra proti hybridním hrozbám Benedikt Vangeli. Jeho tým bude proti falešným zprávám a dezinformacím zasahovat jen v případě, že budou ohrožovat stát. Vangeli také odmítl nařčení, že by centrum ovlivňovalo průběh voleb a pouštělo se do politického boje. Jedním z největších kritiků jeho týmu je hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten centrum nazývá po komunistickém cenzorském úřadu ČÚTI.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fungujeme podle zákonů a volby manipulovat nebudeme, ujistil nový šéf Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Benedikt Vangeli. Tým má za úkol bojovat mimo jiné také proti falešným zprávám a dezinformacím. Naposledy úřad, který vznikl na popud ministra vnitra Milana Chovance, vyvracel manipulaci, že je nad Českem radioaktivní mrak a lidé by si měli koupit jodové tablety, aby se ochránili.

Vangeli v lednu převzal úřad po právničce Evě Romancovové, která měla za úkol centrum vybudovat. Tým ale někteří lidé kritizují a varují, že by se mohl snažit zneužít veřejné mínění. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček proti úřadu pravidelně útočí a překřtil ho po komunistickém cenzorském úřadu ČÚTI.

"Věnujeme se všem hybridním hrozbám. Ne pouze dezinformacím. Vyvracení zahrnuje tak 5 až 9 procent naší práce," upozornil Vangeli. 

Jak často se této činnosti bude jeho úřad věnovat do budoucna, nechtěl nový šéf odhadovat. "Abychom zasáhli a dezinformaci vyvraceli, musí být splněny tři podmínky. Dezinformace musí zasahovat do vnitřní bezpečnosti, ptáme se také, jestli je závažná a zdali jsou k dispozici fakta," uvedl Vangeli, jak bude jeho úřad postupovat.

Od svého vzniku tak na Twitteru, který momentálně centrum používá jako jeden z hlavních komunikačních kanálů, upozornilo centrum na čtyři dezinformace. Týkaly se například českých prezidentských voleb či teroristů z Berlína, kteří se měli schovávat v tuzemsku.

Poslední dezinformace se týkala zvýšené radiace nad Českem. Konspirační weby vyzývaly, aby si lidé nakoupili jodové tablety. Později Úřad pro jadernou bezpečnost upozornil, že nehrozí žádné zásadní nebezpečí.

Pokud by dezinformace byla závažná a zásadně ohrožovala bezpečnost Česka, je možné, že by na mimořádné tiskové konferenci vystoupil i premiér. Centrum by mu pak mohlo zpracovat podklady k projevu, kterým by uklidnil veřejnost a fámy ohrožující stát vyvrátil.

Kritika centra

Obavy, že by mohlo být centrum zneužito v politickém boji, Vangeli odmítl. "Přispíváme k odborné debatě. Nevyjadřujeme se k politickým otázkám," upozornil šéf týmu.

Ochrana před zneužitím pravomocí je podle něj dostatečná. "Pokud nevěříte voleným zástupcům, je tu ještě občanská společnost, která může zareagovat," dodal.

Vangeli je kromě zákona o policii také spoluautorem několika dalších zákonů z oblasti bezpečnosti. Podílel se i na protikorupčním balíčku. Poté se jako vedoucí oddělení bezpečnostních hrozeb ministerstva vnitra věnoval problematice terorismu, radikalizaci a ochraně míst, kde může hrozit teroristický útok.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 59 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy