Z pražských narkomanů se stali znásilňující migranti. Video už řeší Chovancovi bojovníci s hoaxy

Jakub Zelenka Adéla Skoupá Jakub Zelenka, Adéla Skoupá
22. 12. 2016 8:00
Květnové video, na němž mladíci útočí na dívku před pražským policejním prezidiem, se po internetu rozšířilo až za oceán. Kanadské protiislámské stránky však zachycenou agresi narkomanů proti mladé dívce popisují jako pokus o znásilnění evropské dívky migranty. Za týden video viděl téměř milion lidí a další tisíce ho sdílely. Nově vznikající tým, který má na ministerstvu vnitra bojovat proti dezinformacím, se už případem zabývá.
Mladíci napadli a okradli dívku přímo před budovou Policejního prezídia. Incident zaznamenala bezpečnostní kamera. Policisté útočníky nezadrželi. | Video: Policie ČR

Praha – Video zachycující květnový útok na mladou dívku před policejním prezidiem v Praze se začalo virálně šířit po sociálních sítích. Protiislámská facebooková stránka však záznam vytrhla z kontextu a popisuje ho jako útok muslimských imigrantů na Evropanku. Týden stačil na to, aby si krátký klip pustilo přes milion uživatelů Facebooku a další tisíce ho sdílely.

Nově vznikající tým, který má na ministerstvu vnitra bojovat proti dezinformacím, už případ monitoruje. "Video jsme taky zachytili. Zvažujeme reakci," řekla Aktuálně.cz právnička Eva Romancovová, která má budování projektu na starosti.

Stejně tak už zareagovala česká neziskovka bojující proti nenávisti HateFree. "Pro český kontext kuriozní hoax se začal šířit skrz kanadskou FB stránku Never Again Canada. Ta totiž sdílela video původem z České republiky. Podle ní má jít o nejmenované místo v Evropě, kde se islámští migranti pokoušejí ukořistit a znásilnit dívku," komentovala organizace. 

Příspěvek popisuje, jak se údajní muslimové snaží napadnout a znásilnit dívku "kdesi v Evropě". "Jeden z islamistů dupe jí na hlavu, když se snaží vymanit. Znásilnění bylo naštěstí včas přerušeno," tvrdí protiislámské stránky, z nichž nakonec příspěvek ve středu zmizel.

Mladíci z videa, kteří dívku brutálně zbili, stanuli v úterý před soudem. Jeden z nich, Jakub Boho, dostal nepravomocně 2,5 roku za mřížemi. Oba dva kumpáni pak dostali několikaleté podmínky, napsal server iDnes.cz.

Útok před policií

K brutálnímu útoku došlo v květnu letošního roku. Důvodem byl pervitin. Mladá dívka údajně prodávala látku, která nesplňovala představu mladíků. To vyústilo v napadení, při němž útočníci dívku stáhli za vlasy ze zídky, okradli ji o peníze a Boho napadené ještě před útěkem dupl na hlavu. Vše se stalo tak rychle, že než policisté z nedalekého prezidia zasáhli, pachatelé už byli pryč.

Po světě se v posledních letech často šíří vymyšlené zprávy odkazující na uprchlickou krizi a muslimy v Evropě. Jedna z fotomontáží například ukazovala uprchlíky na vlaku v Chebu.

Některými případy šíření falešných zpráv se zabývala i policie. Například žena z Dačicka byla vyšetřována kvůli sdílení informace, že skupina uprchlíků podřezala v hospodářství zvířata. Policie ale případ odložila.

 

Právě se děje

Další zprávy