Z pražských narkomanů se stali znásilňující migranti. Video už řeší Chovancovi bojovníci s hoaxy

Jakub Zelenka Adéla Skoupá Jakub Zelenka, Adéla Skoupá
22. 12. 2016 8:00
Květnové video, na němž mladíci útočí na dívku před pražským policejním prezidiem, se po internetu rozšířilo až za oceán. Kanadské protiislámské stránky však zachycenou agresi narkomanů proti mladé dívce popisují jako pokus o znásilnění evropské dívky migranty. Za týden video viděl téměř milion lidí a další tisíce ho sdílely. Nově vznikající tým, který má na ministerstvu vnitra bojovat proti dezinformacím, se už případem zabývá.
Mladíci napadli a okradli dívku přímo před budovou Policejního prezídia. Incident zaznamenala bezpečnostní kamera. Policisté útočníky nezadrželi. | Video: Policie ČR

Praha – Video zachycující květnový útok na mladou dívku před policejním prezidiem v Praze se začalo virálně šířit po sociálních sítích. Protiislámská facebooková stránka však záznam vytrhla z kontextu a popisuje ho jako útok muslimských imigrantů na Evropanku. Týden stačil na to, aby si krátký klip pustilo přes milion uživatelů Facebooku a další tisíce ho sdílely.

Nově vznikající tým, který má na ministerstvu vnitra bojovat proti dezinformacím, už případ monitoruje. "Video jsme taky zachytili. Zvažujeme reakci," řekla Aktuálně.cz právnička Eva Romancovová, která má budování projektu na starosti.

Stejně tak už zareagovala česká neziskovka bojující proti nenávisti HateFree. "Pro český kontext kuriozní hoax se začal šířit skrz kanadskou FB stránku Never Again Canada. Ta totiž sdílela video původem z České republiky. Podle ní má jít o nejmenované místo v Evropě, kde se islámští migranti pokoušejí ukořistit a znásilnit dívku," komentovala organizace. 

Příspěvek popisuje, jak se údajní muslimové snaží napadnout a znásilnit dívku "kdesi v Evropě". "Jeden z islamistů dupe jí na hlavu, když se snaží vymanit. Znásilnění bylo naštěstí včas přerušeno," tvrdí protiislámské stránky, z nichž nakonec příspěvek ve středu zmizel.

Mladíci z videa, kteří dívku brutálně zbili, stanuli v úterý před soudem. Jeden z nich, Jakub Boho, dostal nepravomocně 2,5 roku za mřížemi. Oba dva kumpáni pak dostali několikaleté podmínky, napsal server iDnes.cz.

Útok před policií

K brutálnímu útoku došlo v květnu letošního roku. Důvodem byl pervitin. Mladá dívka údajně prodávala látku, která nesplňovala představu mladíků. To vyústilo v napadení, při němž útočníci dívku stáhli za vlasy ze zídky, okradli ji o peníze a Boho napadené ještě před útěkem dupl na hlavu. Vše se stalo tak rychle, že než policisté z nedalekého prezidia zasáhli, pachatelé už byli pryč.

Po světě se v posledních letech často šíří vymyšlené zprávy odkazující na uprchlickou krizi a muslimy v Evropě. Jedna z fotomontáží například ukazovala uprchlíky na vlaku v Chebu.

Některými případy šíření falešných zpráv se zabývala i policie. Například žena z Dačicka byla vyšetřována kvůli sdílení informace, že skupina uprchlíků podřezala v hospodářství zvířata. Policie ale případ odložila.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy