Úřad pro jadernou bezpečnost varuje před hoaxem o radioaktivním mraku z Francie

Martina Heroldová
22. 2. 2017 13:46
Na internetu se v posledních dnech zejména po sociálních sítích šíří poplašná zpráva o radioaktivním mraku valícím se nad Evropou. Zprávu sdílely některé alternativní servery, které vyzývají lidi například k nákupu jódových tablet. Státní úřad pro jadernou bezpečnost varuje, že jde o naprostou dezinformaci a že občanům žádné nebezpečí nehrozí. Naopak na ně apeluje, aby žádné jódové tablety neužívali, neboť by si tím mohli poškodit zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) varuje před poplašnými informacemi o zvýšeném výskytu stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší. V posledních dnech se zpráva objevila na různých alternativních serverech. "V souvislosti s tím zaznamenal úřad desítky dotazů od znepokojených občanů," řekl Aktuálně.cz mluvčí SÚBJ Radek Pokorník.

"Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrzuje, že naměřené hodnoty na území ČR se pohybují v řádu mikroSv a v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," napsal úřad na svém webu.

Poplašná zpráva se objevila například na serveru AE News. "Nad Evropou se valí radioaktivní mrak pocházející zřejmě z podivné exploze ve francouzské jaderné elektrárně. Vlády mlčí, Francie se snaží bagatelizovat celý incident slovy o neškodnosti radionuklidů a my doporučujeme nakoupit okamžitě jódové tablety a dozimetry!" píše server. Dále uvádí smyšlené detaily o údajné explozi v elektrárně ve Flamanville ve Francii.

Úřad pro jadernou bezpečnost apeluje na zdravý rozum občanů i médií. "Ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. Pokud by bylo potřeba chránit zdraví obyvatel ČR a zavádět jakákoliv opatření na jejich ochranu, byla by tato opatření okamžitě přijata a občané pravdivě informováni," informuje SÚBJ. 

"SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy," řekl mluvčí. Dále úřad varuje, aby si lidé v žádném případě jódové tablety nekupovali, neboť to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví.

Upozornění na hoax napsalo na svém twitterovém účtu také Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

K výbuchu v elektrárně Flamanville sice 9. února skutečně došlo, šlo však pouze o explozi větráku a radiace při ní neunikla. "Je to z technického hlediska významný incident, ale nejde o jadernou nehodu, protože exploze byla mimo jadernou zónu," řekl představitel místní prefektury Olivier Marmion.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy