Úřad pro jadernou bezpečnost varuje před hoaxem o radioaktivním mraku z Francie

Martina Heroldová Martina Heroldová
22. 2. 2017 13:46
Na internetu se v posledních dnech zejména po sociálních sítích šíří poplašná zpráva o radioaktivním mraku valícím se nad Evropou. Zprávu sdílely některé alternativní servery, které vyzývají lidi například k nákupu jódových tablet. Státní úřad pro jadernou bezpečnost varuje, že jde o naprostou dezinformaci a že občanům žádné nebezpečí nehrozí. Naopak na ně apeluje, aby žádné jódové tablety neužívali, neboť by si tím mohli poškodit zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) varuje před poplašnými informacemi o zvýšeném výskytu stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší. V posledních dnech se zpráva objevila na různých alternativních serverech. "V souvislosti s tím zaznamenal úřad desítky dotazů od znepokojených občanů," řekl Aktuálně.cz mluvčí SÚBJ Radek Pokorník.

"Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrzuje, že naměřené hodnoty na území ČR se pohybují v řádu mikroSv a v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," napsal úřad na svém webu.

Poplašná zpráva se objevila například na serveru AE News. "Nad Evropou se valí radioaktivní mrak pocházející zřejmě z podivné exploze ve francouzské jaderné elektrárně. Vlády mlčí, Francie se snaží bagatelizovat celý incident slovy o neškodnosti radionuklidů a my doporučujeme nakoupit okamžitě jódové tablety a dozimetry!" píše server. Dále uvádí smyšlené detaily o údajné explozi v elektrárně ve Flamanville ve Francii.

Úřad pro jadernou bezpečnost apeluje na zdravý rozum občanů i médií. "Ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. Pokud by bylo potřeba chránit zdraví obyvatel ČR a zavádět jakákoliv opatření na jejich ochranu, byla by tato opatření okamžitě přijata a občané pravdivě informováni," informuje SÚBJ. 

"SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy," řekl mluvčí. Dále úřad varuje, aby si lidé v žádném případě jódové tablety nekupovali, neboť to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví.

Upozornění na hoax napsalo na svém twitterovém účtu také Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

K výbuchu v elektrárně Flamanville sice 9. února skutečně došlo, šlo však pouze o explozi větráku a radiace při ní neunikla. "Je to z technického hlediska významný incident, ale nejde o jadernou nehodu, protože exploze byla mimo jadernou zónu," řekl představitel místní prefektury Olivier Marmion.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy