Úřad pro jadernou bezpečnost varuje před hoaxem o radioaktivním mraku z Francie

Martina Heroldová Martina Heroldová
22. 2. 2017 13:46
Na internetu se v posledních dnech zejména po sociálních sítích šíří poplašná zpráva o radioaktivním mraku valícím se nad Evropou. Zprávu sdílely některé alternativní servery, které vyzývají lidi například k nákupu jódových tablet. Státní úřad pro jadernou bezpečnost varuje, že jde o naprostou dezinformaci a že občanům žádné nebezpečí nehrozí. Naopak na ně apeluje, aby žádné jódové tablety neužívali, neboť by si tím mohli poškodit zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) varuje před poplašnými informacemi o zvýšeném výskytu stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší. V posledních dnech se zpráva objevila na různých alternativních serverech. "V souvislosti s tím zaznamenal úřad desítky dotazů od znepokojených občanů," řekl Aktuálně.cz mluvčí SÚBJ Radek Pokorník.

"Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrzuje, že naměřené hodnoty na území ČR se pohybují v řádu mikroSv a v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," napsal úřad na svém webu.

Poplašná zpráva se objevila například na serveru AE News. "Nad Evropou se valí radioaktivní mrak pocházející zřejmě z podivné exploze ve francouzské jaderné elektrárně. Vlády mlčí, Francie se snaží bagatelizovat celý incident slovy o neškodnosti radionuklidů a my doporučujeme nakoupit okamžitě jódové tablety a dozimetry!" píše server. Dále uvádí smyšlené detaily o údajné explozi v elektrárně ve Flamanville ve Francii.

Úřad pro jadernou bezpečnost apeluje na zdravý rozum občanů i médií. "Ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. Pokud by bylo potřeba chránit zdraví obyvatel ČR a zavádět jakákoliv opatření na jejich ochranu, byla by tato opatření okamžitě přijata a občané pravdivě informováni," informuje SÚBJ. 

"SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy," řekl mluvčí. Dále úřad varuje, aby si lidé v žádném případě jódové tablety nekupovali, neboť to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví.

Upozornění na hoax napsalo na svém twitterovém účtu také Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

K výbuchu v elektrárně Flamanville sice 9. února skutečně došlo, šlo však pouze o explozi větráku a radiace při ní neunikla. "Je to z technického hlediska významný incident, ale nejde o jadernou nehodu, protože exploze byla mimo jadernou zónu," řekl představitel místní prefektury Olivier Marmion.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy