Úřad pro jadernou bezpečnost varuje před hoaxem o radioaktivním mraku z Francie

Martina Heroldová Martina Heroldová
22. 2. 2017 13:46
Na internetu se v posledních dnech zejména po sociálních sítích šíří poplašná zpráva o radioaktivním mraku valícím se nad Evropou. Zprávu sdílely některé alternativní servery, které vyzývají lidi například k nákupu jódových tablet. Státní úřad pro jadernou bezpečnost varuje, že jde o naprostou dezinformaci a že občanům žádné nebezpečí nehrozí. Naopak na ně apeluje, aby žádné jódové tablety neužívali, neboť by si tím mohli poškodit zdraví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚBJ) varuje před poplašnými informacemi o zvýšeném výskytu stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší. V posledních dnech se zpráva objevila na různých alternativních serverech. "V souvislosti s tím zaznamenal úřad desítky dotazů od znepokojených občanů," řekl Aktuálně.cz mluvčí SÚBJ Radek Pokorník.

"Státní úřad pro jadernou bezpečnost potvrzuje, že naměřené hodnoty na území ČR se pohybují v řádu mikroSv a v žádném případě v tomto množství nemohou ohrožovat zdraví lidí. Pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," napsal úřad na svém webu.

Poplašná zpráva se objevila například na serveru AE News. "Nad Evropou se valí radioaktivní mrak pocházející zřejmě z podivné exploze ve francouzské jaderné elektrárně. Vlády mlčí, Francie se snaží bagatelizovat celý incident slovy o neškodnosti radionuklidů a my doporučujeme nakoupit okamžitě jódové tablety a dozimetry!" píše server. Dále uvádí smyšlené detaily o údajné explozi v elektrárně ve Flamanville ve Francii.

Úřad pro jadernou bezpečnost apeluje na zdravý rozum občanů i médií. "Ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. Pokud by bylo potřeba chránit zdraví obyvatel ČR a zavádět jakákoliv opatření na jejich ochranu, byla by tato opatření okamžitě přijata a občané pravdivě informováni," informuje SÚBJ. 

"SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy," řekl mluvčí. Dále úřad varuje, aby si lidé v žádném případě jódové tablety nekupovali, neboť to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví.

Upozornění na hoax napsalo na svém twitterovém účtu také Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

K výbuchu v elektrárně Flamanville sice 9. února skutečně došlo, šlo však pouze o explozi větráku a radiace při ní neunikla. "Je to z technického hlediska významný incident, ale nejde o jadernou nehodu, protože exploze byla mimo jadernou zónu," řekl představitel místní prefektury Olivier Marmion.

 

Právě se děje

před 9 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy