Zastavit šíření falešných zpráv i ochránit volby. Vnitro a Facebook začnou co nejdřív spolupracovat

Lukáš Prchal Markéta Šrajbrová Lukáš Prchal, Markéta Šrajbrová
23. 2. 2017 5:30
Ministerstvo vnitra chce kvůli častým dezinformacím, které se šíří na sociálních sítích, spolupracovat s Facebookem. Proběhla už první schůzka. "Zatím ale nevíme, jak přesně ta spolupráce bude vypadat. Máme plány, ale nevíme, jestli vyjdou," řekl Aktuálně.cz zdroj z ministerstva vnitra. Začít chce však resort Milana Chovance co nejdříve, chce tak mimo jiné zabránit i možnému ovlivnění voleb. Falešné zprávy jsou i podle zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga jedním z nejpalčivějších problémů, kterým sociální sítě musí čelit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - České ministerstvo vnitra má v plánu spolupracovat s americkou společností Facebook. A to hlavně kvůli dezinformacím, které se skrze tuto sociální síť šíří. Schůzku mezi vnitrem a zástupkyní Facebooku Gabriellou Csehovou Aktuálně.cz potvrdil mluvčí resortu Jiří Korbel.

"Facebook může řadu věcí dělat zcela nezávisle na státu. My samozřejmě s ohledem na proběhlé jednání doufáme, že spolupráce začne co nejdříve," řekl mluvčí s tím, že konkrétní náplň spolupráce zatím není pevně stanovena. Další podrobnosti sdělit nechtěl.

Dobře informovaný zdroj z vnitra však doplnil, že i když budoucí spolupráce ještě nemá jasně danou podobu, měla by začít co nejdříve. "Jsme ve spojení, měli jsme schůzku. Máme plány, ale nevíme, jestli vyjdou," řekl Aktuálně.cz zdroj, který je obeznámen i s fungováním Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Právě to se na vnitru problematikou falešných informací zabývá. "Bylo by dobré, kdybychom to dotáhli," dodal.

Zdroj z vnitra nevylučuje, že by spolupráce s Facebookem mohla vypadat podobně jako ve Francii či Německu, kde už kontakty mezi státem a sociálními sítěmi fungují. Tyto země se podobně jako Česko připravují na důležité volby a mají také obavy z toho, že by je mohly dezinformační kampaně ovlivnit.

V praxi by to podle představ vnitra mohlo chodit následovně: uživatelé Facebook upozorní na příspěvek, který podle něj obsahuje dezinformace. Sociální síť pak podezřelou zprávu pošle do nezávislého centra, které informace vyhodnotí. Kdo by se této role ujal, není zatím jasné. 

Když prověřování ukáže, že informace není pravdivá, Facebook ji označí tak, aby bylo zřejmé, že zpráva neobsahuje pravdivé informace. Zároveň by mohl uživatele odkázat na internetové zdroje, kde budou moci ověřit skutečný stav. 

Sociální síť na otázky redakce, zda její zástupci jednali s českými úřady, dosud neodpověděla. Ředitelka veřejné politiky Facebooku pro střední a východní Evropu Gabriella Csehová však v nedávném rozhovoru Aktuálně.cz řekla, že se podobnými problémy zabývá.

"Nasloucháme naší komunitě a začali jsme jednat s dalšími globálními partnery. Připravenost Francouzů nám umožňuje začít s testováním tam. Očekáváme, že brzy oznámíme pokusy i v dalších zemích, ale je příliš brzy bavit se o detailech," prohlásila. Nechtěla však potvrzovat, zda už jednala s českými úřady.

Expert: Ovlivní to jen nerozhodnuté

Podle Josefa Šlerky, vedoucího oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je nový záměr ministerstva a Facebooku důležitý. "A má to šanci pomoct a bude to mít vliv na ty, kteří jsou v pozici nerozhodnutých a nemají na některou informaci jasně daný názor. Ty, co mají názor jasný, to neovlivní, protože i nadále budou navštěvovat stránky, kde se falešné zprávy publikují a budou jim i tak věřit," vysvětlil Šlerka. Iniciativa podle něj může šíření jednotlivých dezinformací zastavit nebo alespoň zpomalit.

"Šíření dezinformací začalo Facebooku narušovat důvěru v tu síť, a proto to chtějí řešit. Ale otázkou je, jak to bude technicky ošetřené. Jestli ty informace a zprávy budou označovat jako méně důvěryhodné, jestli se nebudou moci dále aktivně šířit nebo jestli je bude vídat méně lidí v těch sítích," dodává Šlerka s tím, že touto otázkou se nezabývá jen Česko, ale celý svět. Jednou z možností podle něj je znemožnit sdílení zpráv obsahujících dezinformace.

Obavy z možného ovlivnění voleb po celém světě se začaly šířit poté, co USA otevřeně obvinily Rusko z hackerských útoků na Demokratickou stranu a z ovlivňování voleb. Něčeho podobného se obává nyní i Francie nebo Německo, jejichž tajné služby už veřejně oznámily, že se zemím nevyhnou pokusy ovlivnit volby, a to právě i prostřednictvím dezinformací.

Falešné zprávy jsou jedním z nejpalčivějších problémů, kterým musí Facebook čelit, i podle zakladatele této sociální sítě Marka Zuckerberga.

Nechápu, co komu na Centru proti dezinformacím vadí, říká Petr Honzejk. Nemyslím si, že by úředníci měli vybírat pravdu, oponuje Ivan Bartoš /Piráti/. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy