Kdo nahradí Mynáře a Ovčáčka, všichni kromě Babiše tají. Po kancléři chtějí prověrku

Dominika Hromková Dominika Hromková
30. 11. 2022 17:22
S novým prezidentem přijde po lednových volbách na Hrad i nový tým jeho nejbližších spolupracovníků. Kdo nahradí například hradního kancléře Vratislava Mynáře či mluvčího Jiřího Ovčáčka, zůstává nejasné. Kandidáti kromě Andreje Babiše zatím konkrétní jména prozradit nechtějí. Většina z nich se však shoduje, že kancléř by měl mít prověrku na stupeň přísně tajné.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a hradní kancléř Vratislav Mynář
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Profimedia

V březnu na Hradě skončí spolu s prezidentem Milošem Zemanem také jeho nejbližší spolupracovníci včetně mluvčího Jiřího Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře. Oba patřili k viditelným osobnostem. Ovčáček například býval na sociálních sítích velmi kritický k prezidentovým názorovým oponentům nebo odmítal odpovídat na otázky vybraných novinářů, Mynář je zase trestně stíhaný kvůli poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Koho by na jejich místa v případě vítězství v lednových volbách dosadil, zatím z prezidentských kandidátů prozradil jen šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho kancléřkou by se stala Tünde Bartha, která dříve šéfovala jeho kabinetu na ministerstvu financí, později řídila Úřad vlády.

Andrej Babiš s bývalou vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha, kterou by si vybral za kancléřku.
Andrej Babiš s bývalou vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha, kterou by si vybral za kancléřku. | Foto: Úřad vlády

Nyní ho doprovází na předvolebních mítincích a patří k jeho nejbližším spolupracovníkům. Například právě ona vymyslela dotazník, co by měl Babiš jako prezident dělat, který lidem rozdávají na setkáních s voliči. Babišův tým tak získává cenné kontakty na příznivce. 

O hradní komunikaci by se mu pak místo Jiřího Ovčáčka staral bývalý mluvčí jeho vlády a současný mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. 

Redakce Aktuálně.cz oslovila i zbývajících osm kandidátů na prezidenta, kromě Babiše však žádný z nich konkrétní jména neprozradil. "Babiš je v tomhle ohledu nejtransparentnější. Další kandidáti buď nevědí, nebo to záměrně nechtějí říct, aby to nevzbudilo kontroverze," řekl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Hilšer chce ženu

Marek Hilšer sice konkrétní jména neřekl, ale tvrdí, že jeho kancléřkou by byla žena. Petr Pavel, který je podle posledních průzkumů největším favoritem voleb, považuje takové otázky za předčasné. "Vedoucím kanceláře a mluvčím budou úředníci, kteří nepřekračují své pravomoci a jednají v souladu s pravidly a působností své funkce," řekl Pavel.

Nechtěl ani říct, kdo by byl jeho poradcem. V předvolební kampani se však radí se sociologem Janem Hartlem, zakladatelem agentury STEM/MARK zabývající se výzkumem trhu a médií, hlavním ekonomem společnosti Deloitte Davidem Markem či ekonomem Davidem Vávrou, který dříve pracoval pro Českou národní banku. S energetikou mu pomáhají Michal Mareš a Jakub Maščuch. 

Danuše Nerudová si chce na Hrad přivést "tým skutečných odborníků", více zatím neprozradila. Josef Středula přiznává, že se ještě nerozhodl, kancléř by však podle něj měl mít bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Stejnou podmínku na budoucího vedoucího prezidentské kanceláře v odpovědích pro Aktuálně.cz uvedli Pavel Fischer, Jaroslav Bašta a Tomáš Zima. Nynější kancléř Mynář ji nemá.   

Denisa Rohanová tvrdí, že už si svého kancléře a hradního mluvčího vybrala. Jména ale zatím zveřejňovat nechce. "Co se poradců týká, nebudu se bát oslovit i odborníky ostatních kandidátů, pokud zjistím, že oni jsou ti nejlepší pro nás všechny," sdělila prezidentka České asociace povinných, která podpisy pro účast v prezidentské volbě získala od poslanců minulé sněmovny. 

Bašta chystá před druhým kolem překvapení

Poslanec SPD Bašta vzkázal, že voličům na dotazy ohledně kancléře a mluvčího odpoví až před druhým kolem. "Abych je příjemně překvapil," zdůvodnil.

Politolog Kopeček připomíná, že kandidáti nemají povinnost dopředu hlásit, koho by si s sebou Hrad vzali. Není to podle něj ani zavedený zvyk z předchozích přímých voleb. Například Miloš Zeman před první volbou neoznamoval, že si vybere právě Mynáře.

"V kampani v roce 2013 byl ovšem Vratislav Mynář nejviditelnější. Zemanovou mluvčí se před Ovčáčkem stala Hana Burianová, která tuto pozici zastávala také v kampani. Takže v tomto můžeme hledat náznaky, koho si kandidáti vyberou," upozornil Kopeček. 

Video: Cítím nespravedlnost, říká vyřazený prezidentský kandidát Diviš (28.11.2022)

Není ten obrovský rozptyl u jednotlivých kandidátů divný? Podpisy pro ně sbírali často úplně stejní lidé, tvrdí vyřazený uchazeč o prezidentský post. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy