Češi proti Čechům: Gang si zotročil krajany v Anglii

Domácí Domácí
26. 3. 2015 11:12
Skupina novodobých otrokářů nutila české imigranty spát na podlaze. Ti jim museli odevzdávat většinu z výplaty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plymouth/Praha – U britského soudu stanulo pět Čechů, kteří podle žalobců obchodovali s lidmi v anglickém Plymouthu. Případ je o to pikantnější, že obžalovaní týrali a brali peníze svým krajanům – taktéž Čechům.

Gang nutil české imigranty spát v garážích nebo rovnou na podlaze. Vykonávat potřebu museli do přichystaných kbelíků. Britský list Plymouth Herald píše, že jeden svědek dokonce viděl vězněného Čecha, jak vkleče "seká" trávu kuchyňským nožem.

Státní zástupce Malcolm Galloway u soudu řekl, že všichni z pěti obžalovaných jsou příslušníci rozvětvené české rodiny. Imigrantům prý chtěli pomoct najít práci – někteří z nich pracovali v továrnách v okolí nebo restauracích, kde myli nádobí. Gang obchodníků s lidmi, jenž imigranty ubytovával, jim obvykle velkou část výplaty vzal.

Všichni obžalovaní k soudu přišli, nejstaršímu z nich je jen 35 let. Státní zástupce upozornil, že skupina využívala různých metod, jak své krajany ponížit. Na toaletu například umístili nápis, že za její použití musí zaplatit jednu libru.

Spali na podlaze a ve skříních

Galloway uvedl, že vyšetřování začalo loni v září poté, co případ úřadům nahlásili dva z imigrantů. "Policie našla muže, jak spí na podlaze nebo ve skříních, bylo to groteskní, jako z Harryho Pottera," řekl Galloway.

Týraní Češi byli podle prokuratury snadný terč. Byli bez práce, mnozí neměli rodinu a byli drogově závislí nebo alkoholici. Někteří z novodobých otroků dokonce trpěli duševní poruchou.

Jeden z poškozených policii řekl, že gangu platil 600 liber (přes 22 tisíc korun) měsíčně za nájem. Spát ale musel na zemi.

Všech pět Čechů čelí obžalobě, že mezi dubnem 2013 a loňským zářím dopravili do Velké Británie imigranty, aby je následně vykořisťovali. Dva členové gangu jsou dokonce podezřelí, že týrali nucenými pracemi už v roce 2010, informuje list Plymouth Herald.

Ve Velké Británii není novodobé otroctví rozhodně ničím neobvyklým. V roce 2014 tam podle studie ministerstva vnitra pracovalo až 13 tisíc obětí obchodu s lidmi, sexuálního vykořisťování a dalších forem novodobého otroctví.

Podle úřadů v posledních letech v Británii případů týrání přibývá. Skutečný rozsah je ale těžké stanovit. Oběti jsou totiž ukryté, pod dohledem, nebo se bojí ohlásit věc policii. Mnoho z nich pašeráci do Británie přivezli ze zemí, jako je Albánie, Nigérie, Polsko a Rumunsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy