Češi proti Čechům: Gang si zotročil krajany v Anglii

Domácí Domácí
26. 3. 2015 11:12
Skupina novodobých otrokářů nutila české imigranty spát na podlaze. Ti jim museli odevzdávat většinu z výplaty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plymouth/Praha – U britského soudu stanulo pět Čechů, kteří podle žalobců obchodovali s lidmi v anglickém Plymouthu. Případ je o to pikantnější, že obžalovaní týrali a brali peníze svým krajanům – taktéž Čechům.

Gang nutil české imigranty spát v garážích nebo rovnou na podlaze. Vykonávat potřebu museli do přichystaných kbelíků. Britský list Plymouth Herald píše, že jeden svědek dokonce viděl vězněného Čecha, jak vkleče "seká" trávu kuchyňským nožem.

Státní zástupce Malcolm Galloway u soudu řekl, že všichni z pěti obžalovaných jsou příslušníci rozvětvené české rodiny. Imigrantům prý chtěli pomoct najít práci – někteří z nich pracovali v továrnách v okolí nebo restauracích, kde myli nádobí. Gang obchodníků s lidmi, jenž imigranty ubytovával, jim obvykle velkou část výplaty vzal.

Všichni obžalovaní k soudu přišli, nejstaršímu z nich je jen 35 let. Státní zástupce upozornil, že skupina využívala různých metod, jak své krajany ponížit. Na toaletu například umístili nápis, že za její použití musí zaplatit jednu libru.

Spali na podlaze a ve skříních

Galloway uvedl, že vyšetřování začalo loni v září poté, co případ úřadům nahlásili dva z imigrantů. "Policie našla muže, jak spí na podlaze nebo ve skříních, bylo to groteskní, jako z Harryho Pottera," řekl Galloway.

Týraní Češi byli podle prokuratury snadný terč. Byli bez práce, mnozí neměli rodinu a byli drogově závislí nebo alkoholici. Někteří z novodobých otroků dokonce trpěli duševní poruchou.

Jeden z poškozených policii řekl, že gangu platil 600 liber (přes 22 tisíc korun) měsíčně za nájem. Spát ale musel na zemi.

Všech pět Čechů čelí obžalobě, že mezi dubnem 2013 a loňským zářím dopravili do Velké Británie imigranty, aby je následně vykořisťovali. Dva členové gangu jsou dokonce podezřelí, že týrali nucenými pracemi už v roce 2010, informuje list Plymouth Herald.

Ve Velké Británii není novodobé otroctví rozhodně ničím neobvyklým. V roce 2014 tam podle studie ministerstva vnitra pracovalo až 13 tisíc obětí obchodu s lidmi, sexuálního vykořisťování a dalších forem novodobého otroctví.

Podle úřadů v posledních letech v Británii případů týrání přibývá. Skutečný rozsah je ale těžké stanovit. Oběti jsou totiž ukryté, pod dohledem, nebo se bojí ohlásit věc policii. Mnoho z nich pašeráci do Británie přivezli ze zemí, jako je Albánie, Nigérie, Polsko a Rumunsko.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 46 minutami

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy