Na světě je 36 milionů otroků, o třetinu více než loni

ČTK ČTK
18. 11. 2014 10:12
Bezkonkurenčně nejhůře je na tom Indie, následovaná Čínou a Pákistánem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Téměř 36 milionů lidí, tedy asi půl procenta světové populace, žije v současnosti stále v otrockých podmínkách.

Vyplývá to z nejnovějších údajů organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation, která loni počet otroků odhadla na 30 milionů. Nárůst o 30 procent zdůvodňuje lepší metodologií průzkumu.

Téměř polovinou (17,5 milionu) se na tomto počtu podílí indický subkontinent, ve východní Asii s Čínou a Severní Koreou je otroků přes šest milionů. Následuje subsaharská Afrika s 5,6 milionu zotročených lidí, Rusko a bývalé sovětské republiky s 2,6 milionu.

Dále je Blízký východ se severní Afrikou, kde je zhruba 2,2 milionu lidí v otrockých podmínkách, a pak Amerika s 1,3 milionu lidí. Evropa má údajně 566 200 otroků.

Studie vychází z definice moderního otroctví, která zahrnuje například nucené manuální práce, obchodování s lidmi či nucené sňatky.

Walk Free Foundation definuje otroctví jako kontrolu nad lidmi, která jim upírá svobodu a využívá je k dosažení zisku či pro sexuální účely, a to obvykle pomocí násilí, nátlaku a podvodu.

Nejhorší je situace v Indii, kde je prý více než 14 milionů otroků. Na druhém místě je Čína s více než třemi miliony zotročených lidí. Následují Pákistán, Uzbekistán a na pátém místě Rusko. Mauritánie má znovu největší počet otroků v poměru k počtu obyvatel (čtyři procenta).

Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá první dáma USA Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair nebo spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy