Na světě je 36 milionů otroků, o třetinu více než loni

ČTK ČTK
18. 11. 2014 10:12
Bezkonkurenčně nejhůře je na tom Indie, následovaná Čínou a Pákistánem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Téměř 36 milionů lidí, tedy asi půl procenta světové populace, žije v současnosti stále v otrockých podmínkách.

Vyplývá to z nejnovějších údajů organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation, která loni počet otroků odhadla na 30 milionů. Nárůst o 30 procent zdůvodňuje lepší metodologií průzkumu.

Téměř polovinou (17,5 milionu) se na tomto počtu podílí indický subkontinent, ve východní Asii s Čínou a Severní Koreou je otroků přes šest milionů. Následuje subsaharská Afrika s 5,6 milionu zotročených lidí, Rusko a bývalé sovětské republiky s 2,6 milionu.

Dále je Blízký východ se severní Afrikou, kde je zhruba 2,2 milionu lidí v otrockých podmínkách, a pak Amerika s 1,3 milionu lidí. Evropa má údajně 566 200 otroků.

Studie vychází z definice moderního otroctví, která zahrnuje například nucené manuální práce, obchodování s lidmi či nucené sňatky.

Walk Free Foundation definuje otroctví jako kontrolu nad lidmi, která jim upírá svobodu a využívá je k dosažení zisku či pro sexuální účely, a to obvykle pomocí násilí, nátlaku a podvodu.

Nejhorší je situace v Indii, kde je prý více než 14 milionů otroků. Na druhém místě je Čína s více než třemi miliony zotročených lidí. Následují Pákistán, Uzbekistán a na pátém místě Rusko. Mauritánie má znovu největší počet otroků v poměru k počtu obyvatel (čtyři procenta).

Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá první dáma USA Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair nebo spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy