Britské otrokyně nechápou svět a neumí 'normálně' žít

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
22. 11. 2013 18:10
Tři ženy, držené 30 let jako otrokyně v londýnském domě působí velmi dezorientovaně.
Foto: Reuters

Londýn - Tři ženy, které britská policie osvobodila z dlouholetého otroctví v jedné londýnské domácnosti, byly zadržovány v "příšerných podmínkách" a mají problém se vrátit do normálního života.

Tvrdí to dobročinná organizace Freedom Charity, která třicetileté věznění devětašedesátileté ženy z Malajsie, o 12 let mladší Irky a třicetileté Britky odhalila. Pár, který ženy věznil a který byl po čtvrtečním zadržení propuštěn na kauci, byl podle policie zatčen již jednou v 70. letech.

Zkušenosti z minula ukázaly, že v podobných případech je nutné přistupovat velmi citlivě k obětem, které mohou být velmi zmatené. Přinejmenším se podle organizace zdá zřejmé, že tři ženy, od kterých se vyšetřovatelé nyní snaží získat informace, asi neznají svět tak, jak ho znají jiní lidé. Bezpečný domov může být pro ně složitý pojem. Policisté se prý musejí ujistit, že ženy dobře chápou jejich úmysly.

Ženy jsou traumatizované a nechápou svět

"Tyto ženy jsou silně traumatizované, neboť byly drženy v otroctví po dobu nejméně 30 let bez skutečného kontaktu s vnějším světem a nyní se snaží pochopit, co se za poslední tři desetiletí vlastně událo. To bude pochopitelně trvat nějaký čas," citoval dnes zpravodajský server BBC inspektora Kevina Hylanda z oddělení Scotland Yardu, který se zaměřuje na obchod s lidmi.

"Nemají nyní vůbec nic a jako charitativní organizace se jim snažíme pomoci," řekla představitelka Freedom Charity Aneeta Premová.

Policie trojici žen zachránila s pomocí Freedom Charity, které se podařilo jedné z žen tajně zavolat, již koncem října, ale teprve ve čtvrtek zatkla sedmašedesátiletého muže a stejně starou ženu, kteří tři ženy zadržovali ve svém londýnském obydlí jako otrokyně. Hyland vysvětlil prodlení potřebou shromáždit všechna fakta. Totožnost ani bydliště zadržených neupřesnil, jen poznamenal, že ani jeden ze zatčených není britské národnosti.

Mluvčí policie Steve Rodhouse v pátek novinářům řekl, že pár, který ženy věznil, byl již jednou zadržen v 70. letech. Mluvčí ale neuvedl, co bylo důvodem zatčení.

Věznitelé propuštěni na kauci

Oba byli ve čtvrtek zatčeni a obviněni pro podezření, že vymáhali nucené práce. Byli propuštěni na kauci poté, co odevzdali pasy a slíbili, že se nevrátí do svého domu.

"Všechny tři ženy, které byly silně traumatizované, byly odvezeny na bezpečné místo, kde zůstanou," uvedla ve čtvrtek policie. "Potrvá to hodně dlouho, než se budou moct vrátit do normálního života," řekla zakladatelka Freedom Charity Premová.

Navenek mohly budit dojem "normální rodiny"

Rodhouse potvrdil, že osvobozené ženy uvedly, že byly bity a vylíčily "znepokojivý obraz" toho, co zažily. Připustil ale, že navenek mohly budit dojem "normální rodiny". V bytě nebyly fyzicky připoutány a policie se nyní snaží zjistit, jaká byla "neviditelná pouta", která je držela, řekl.

Další charitativní nadace minulý měsíc zveřejnila první globální index otroctví, podle něhož v otrockých poměrech žije téměř 30 milionů lidí ve 162 zemích světa a tento problém se týká i Británie. Podle konzervativních odhadů na ostrovech takto přežívá přes 4000 lidí.

Britské ministerstvo vnitra sdělilo, že předloží parlamentu návrh zákona, který umožní odsuzovat podobné novodobé otrokáře k trestu doživotního vězení. Text bude také počítat s vytvořením místa zvláštního komisaře, který se bude otroctvím v zemi zabývat.

Jak se to mohlo stát? nechápe Británie

Všechna média od bulváru po seriózní a od pravicových po levicové se ptají: Je to vůbec možné? "Je to zřejmě nejhorší případ otroctví v moderních dějinách Británie," napsal list Daily Telegraph.

Policisté zatím odmítají sdělovat podrobnosti s ohledem na psychický stav osvobozených žen. Ty opustily dům, kde byly vězněny, už 25. října. Policie ale případ zveřejnila až po zatčení podezřelých.

Od podobných případů, jako byla kauza Josef Fritzl v Rakousku, únos a věznění Nataši Kampuschové ve stejné zemi či desetileté zneužívání tří žen Arielem Castrem v americkém Clevelandu, se tento v několika ohledech liší.

Ženy podle policejního sdělení byly fyzicky týrány, ale ne sexuálně zneužívány. Mohly také občas vyjít ven. A to, když bylo třeba něco zařídit pracovně mimo dům. Někdy chodily na nákup. Vždy však pod dohledem svých věznitelů.

Tři ženy jsou ve věku 69, 57 a 30 let. Nejmladší z nich se v zajetí buď už narodila, nebo se tam dostala krátce po narození. Její kontakt s okolním světem byl minimální.

"Skutečně žily jako domácí otrokyně. Měly svůj pokoj, ale byly velmi omezované v tom, co mohly dělat. Za vstupní dveře domu samy nesměly," uvedla Preemová.

Celou dobu nikdo nehlásil z Lambethu nic podezřelého. Jedna z žen až letos zavolala na charitativní sdružení Freedom. Volala pak ještě několikrát, ale podle pracovníků Freedom byla extrémně vystresovaná. Dlouho odmítala sdělit, kde bydlí.

Nakonec se domluvila se zaměstnanci charity, že všechny tři ženy v nestřeženém okamžiku vyjdou ven a svěří se do péče policie. Akce se vydařila podle plánu.

Mluvčí organizace oznámila, že ženy pracovaly jako otrokyně a ze svých věznitelů měly a stále mají těžko popsatelnou hrůzu. Nazývají je "hlavou rodiny".

Identitu věznitelů zná zatím jenom policie. Zadrženi byli muž a žena ve věku sedmašedesáti let, údajně se nejedná o občany Velké Británie. Podle večerníku London Evening Standard jde o Asiaty. Policisté nezveřejnili kvůli vyšetřování ani adresu domu.

Nejstarší vězněná žena údajně pochází z Malajsie, druhá má irské a třetí nejmladší britské občanství.

Devětašedesátiletá žena podle dostupných zpráv prodělala nedávno infarkt a nebylo jí umožněno léčení. To byl důvod, proč se ženy po tolika letech rozhodly riskovat a zavolaly o pomoc. Jak se dostaly k telefonu, zatím není jasné.

Policie prohledávala dům dvanáct hodin a odnesla pětapadesát pytlů s důkazním materiálem.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy