Britské otrokyně nechápou svět a neumí 'normálně' žít

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
22. 11. 2013 18:10
Tři ženy, držené 30 let jako otrokyně v londýnském domě působí velmi dezorientovaně.
Foto: Reuters

Londýn - Tři ženy, které britská policie osvobodila z dlouholetého otroctví v jedné londýnské domácnosti, byly zadržovány v "příšerných podmínkách" a mají problém se vrátit do normálního života.

Tvrdí to dobročinná organizace Freedom Charity, která třicetileté věznění devětašedesátileté ženy z Malajsie, o 12 let mladší Irky a třicetileté Britky odhalila. Pár, který ženy věznil a který byl po čtvrtečním zadržení propuštěn na kauci, byl podle policie zatčen již jednou v 70. letech.

Zkušenosti z minula ukázaly, že v podobných případech je nutné přistupovat velmi citlivě k obětem, které mohou být velmi zmatené. Přinejmenším se podle organizace zdá zřejmé, že tři ženy, od kterých se vyšetřovatelé nyní snaží získat informace, asi neznají svět tak, jak ho znají jiní lidé. Bezpečný domov může být pro ně složitý pojem. Policisté se prý musejí ujistit, že ženy dobře chápou jejich úmysly.

Ženy jsou traumatizované a nechápou svět

"Tyto ženy jsou silně traumatizované, neboť byly drženy v otroctví po dobu nejméně 30 let bez skutečného kontaktu s vnějším světem a nyní se snaží pochopit, co se za poslední tři desetiletí vlastně událo. To bude pochopitelně trvat nějaký čas," citoval dnes zpravodajský server BBC inspektora Kevina Hylanda z oddělení Scotland Yardu, který se zaměřuje na obchod s lidmi.

"Nemají nyní vůbec nic a jako charitativní organizace se jim snažíme pomoci," řekla představitelka Freedom Charity Aneeta Premová.

Policie trojici žen zachránila s pomocí Freedom Charity, které se podařilo jedné z žen tajně zavolat, již koncem října, ale teprve ve čtvrtek zatkla sedmašedesátiletého muže a stejně starou ženu, kteří tři ženy zadržovali ve svém londýnském obydlí jako otrokyně. Hyland vysvětlil prodlení potřebou shromáždit všechna fakta. Totožnost ani bydliště zadržených neupřesnil, jen poznamenal, že ani jeden ze zatčených není britské národnosti.

Mluvčí policie Steve Rodhouse v pátek novinářům řekl, že pár, který ženy věznil, byl již jednou zadržen v 70. letech. Mluvčí ale neuvedl, co bylo důvodem zatčení.

Věznitelé propuštěni na kauci

Oba byli ve čtvrtek zatčeni a obviněni pro podezření, že vymáhali nucené práce. Byli propuštěni na kauci poté, co odevzdali pasy a slíbili, že se nevrátí do svého domu.

"Všechny tři ženy, které byly silně traumatizované, byly odvezeny na bezpečné místo, kde zůstanou," uvedla ve čtvrtek policie. "Potrvá to hodně dlouho, než se budou moct vrátit do normálního života," řekla zakladatelka Freedom Charity Premová.

Navenek mohly budit dojem "normální rodiny"

Rodhouse potvrdil, že osvobozené ženy uvedly, že byly bity a vylíčily "znepokojivý obraz" toho, co zažily. Připustil ale, že navenek mohly budit dojem "normální rodiny". V bytě nebyly fyzicky připoutány a policie se nyní snaží zjistit, jaká byla "neviditelná pouta", která je držela, řekl.

Další charitativní nadace minulý měsíc zveřejnila první globální index otroctví, podle něhož v otrockých poměrech žije téměř 30 milionů lidí ve 162 zemích světa a tento problém se týká i Británie. Podle konzervativních odhadů na ostrovech takto přežívá přes 4000 lidí.

Britské ministerstvo vnitra sdělilo, že předloží parlamentu návrh zákona, který umožní odsuzovat podobné novodobé otrokáře k trestu doživotního vězení. Text bude také počítat s vytvořením místa zvláštního komisaře, který se bude otroctvím v zemi zabývat.

Jak se to mohlo stát? nechápe Británie

Všechna média od bulváru po seriózní a od pravicových po levicové se ptají: Je to vůbec možné? "Je to zřejmě nejhorší případ otroctví v moderních dějinách Británie," napsal list Daily Telegraph.

Policisté zatím odmítají sdělovat podrobnosti s ohledem na psychický stav osvobozených žen. Ty opustily dům, kde byly vězněny, už 25. října. Policie ale případ zveřejnila až po zatčení podezřelých.

Od podobných případů, jako byla kauza Josef Fritzl v Rakousku, únos a věznění Nataši Kampuschové ve stejné zemi či desetileté zneužívání tří žen Arielem Castrem v americkém Clevelandu, se tento v několika ohledech liší.

Ženy podle policejního sdělení byly fyzicky týrány, ale ne sexuálně zneužívány. Mohly také občas vyjít ven. A to, když bylo třeba něco zařídit pracovně mimo dům. Někdy chodily na nákup. Vždy však pod dohledem svých věznitelů.

Tři ženy jsou ve věku 69, 57 a 30 let. Nejmladší z nich se v zajetí buď už narodila, nebo se tam dostala krátce po narození. Její kontakt s okolním světem byl minimální.

"Skutečně žily jako domácí otrokyně. Měly svůj pokoj, ale byly velmi omezované v tom, co mohly dělat. Za vstupní dveře domu samy nesměly," uvedla Preemová.

Celou dobu nikdo nehlásil z Lambethu nic podezřelého. Jedna z žen až letos zavolala na charitativní sdružení Freedom. Volala pak ještě několikrát, ale podle pracovníků Freedom byla extrémně vystresovaná. Dlouho odmítala sdělit, kde bydlí.

Nakonec se domluvila se zaměstnanci charity, že všechny tři ženy v nestřeženém okamžiku vyjdou ven a svěří se do péče policie. Akce se vydařila podle plánu.

Mluvčí organizace oznámila, že ženy pracovaly jako otrokyně a ze svých věznitelů měly a stále mají těžko popsatelnou hrůzu. Nazývají je "hlavou rodiny".

Identitu věznitelů zná zatím jenom policie. Zadrženi byli muž a žena ve věku sedmašedesáti let, údajně se nejedná o občany Velké Británie. Podle večerníku London Evening Standard jde o Asiaty. Policisté nezveřejnili kvůli vyšetřování ani adresu domu.

Nejstarší vězněná žena údajně pochází z Malajsie, druhá má irské a třetí nejmladší britské občanství.

Devětašedesátiletá žena podle dostupných zpráv prodělala nedávno infarkt a nebylo jí umožněno léčení. To byl důvod, proč se ženy po tolika letech rozhodly riskovat a zavolaly o pomoc. Jak se dostaly k telefonu, zatím není jasné.

Policie prohledávala dům dvanáct hodin a odnesla pětapadesát pytlů s důkazním materiálem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy