Úřady o otrokyních věděly. Nejmladší napsala 500 dopisů

Zahraničí Zahraničí
25. 11. 2013 14:35
Ženy z Londýna proti trýznitelům odmítaly vypovídat, bály se.
Lambeth, jižní Londýn. Policie hlídkuje před domem, kde skupina podobná sektě žila.
Lambeth, jižní Londýn. Policie hlídkuje před domem, kde skupina podobná sektě žila. | Foto: Reuters

Londýn - Úřady o nich věděly, ale nezasáhly. Tři ženy, které byly v Londýně desítky let drženy v zajetí coby otrokyně, totiž osvobození odmítaly. Uvedla to britská média.

Nedělník The Observer napsal, že měl složitý případ "desítky let" na stole jeden z londýnských sociálních úřadů. Problém byl ale v tom, že ani jedna ze zotročených žen nechtěla vypovídat.

Devětašedesátiletá Malajsijka, o 12 let mladší Irka a třicetiletá Britka přitom podle vyšetřovatelů žily v domě v londýnské čtvrti Lambeth v otřesných podmínkách. Ven směly pouze v doprovodu jednoho z těch, kterým sloužily.

Přesto se až do letošního 25. října nepokusily z nuceného vězení dostat.

Jako sekta

Vyšetřovatelé se teď snaží rozkrýt, jak zvláštní "rodina" fungovala. Zatím se kloní k verzi, že fungovala podobně jako sekta.

Jak uvedl velitel Scotland Yardu Steve Rodhouse, dvě z žen žily s 67letým podezřelým, který skupinu vedl, v jakési komunitě. "Vyznávali společnou ideologii," vysvětlil.

Podle pondělního vydání listu Daily Telegraph šlo o ideologii čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga. Komunistické společenství vzniklo v roce 1974.

Podobných skupin byla v Londýně v šedesátých a sedmdesátých letech celá řada. Zakladatelé této přišli do Británie z Tanzanie a Indie.

Oba trýznitele dokonce policie v roce 1970 zatkla. Detaily ale zatím nezveřejnila.

500 dopisů

V domě v Lambethu také vyšetřovatelé našli rodný list nejmladší z vězněných žen - 30leté Britky. Podle některých médií by se mohlo jednat o dceru 57leté Irky a muže podezřelého z otrokářství. Existuje ale i jiná verze.

Případ tří otrokyň z Londýna vzbudil zájem v celém světě.
Případ tří otrokyň z Londýna vzbudil zájem v celém světě. | Foto: Reuters

Daily Express píše, že nejmladší z otrokyň byla v kontaktu s mladíkem ze sousedství. Napsala mu údajně 500 dopisů. Mimo jiné v nich zmínila, že ji otrokářský pár adoptoval poté, co její rodiče přišli o život při požáru.

Lidi, s nimiž v bytě žila, popisovala jako "zlá, rasistická monstra", která ji drží v "temné díře". "Zamkli mě, zavřeli všechny dveře a okna. Nesnáším je," napsala.

Zavřená v domě zřejmě strávila celý svůj život.

Těžké trauma, panický strach

Všechny tři ženy jsou podle sociálních pracovníků, kteří se o ně starají, těžce traumatizované, a tak nemohou normálně vypovídat. "Teď je nemůžeme bombardovat (dotazy)," upozornila Aneeta Premová z organizace Freedom Charity, která na celý případ upozornila policii. 

Londýnský Lambeth.
Londýnský Lambeth. | Foto: Reuters

Právě do Freedom Charity jedna z žen letos zavolala. Volala pak ještě několikrát, vždy prý ale byla extrémně vystresovaná. Dlouho odmítala sdělit, kde vlastně bydlí.

Z domu svých trýznitelů podle deníku Guardian ženy odešly pod podmínkou, že policie 67letý pár otrokářů nezatkne. Vyšetřovatel Steve Rodhouse to vysvětlil tím, že ženy měly ze svých "vládců" obrovský strach.

I proto zůstává trojice silně traumatizovaných žen na utajeném místě. Oba předpokládaní pachatelé byli ve čtvrtek zatčeni a obviněni pro podezření, že vymáhali nucené práce. Později byli propuštěni na kauci poté, co odevzdali pasy a slíbili, že se nevrátí do svého domu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy