Praha - Diváci nejsledovanější televizní relace zřejmě na svých obrazovkách nějakou dobu neuvidí populárního moderátora Karla Voříška. Vedení televize Nova se rozhodlo, že ho dočasně uvolní z vysílání.
Důvodem jsou nedávno zveřejněné informace, že Voříšek ještě jako student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy informoval StB o svých spolužácích.
V dosud nevydané publikaci "Náměstí Krasnoarmějců 2" o praktikách na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v posledních dvaceti socialistických letech to napsali mladí badatelé. Na případ upozornil deník Aktuálně.cz.
"Velmi mě mrzí, co se děje, a nerad bych v očích diváků poškodil televizi, se kterou jsem strávil mnoho skvělých let. S vedením televize jsem se dohodl na tom, že si vezmu čas na očištění svého jména, a určitou dobu se tak nebudu na obrazovce objevovat," uvedl v pondělí Voříšek.
Voříškova slova potvrdila i tisková mluvčí Novy Marie Fianová. "Nařčení je natolik závažné, že jsme se dohodli, že je potřeba, aby se bránil soudní cestou. To je pro Karla v současné době prioritou, a proto ho dočasně uvolňujeme z vysílání," řekla Fianová.
Podle Fianové vedení televize Voříška k dočasnému odchodu nenutilo. "Jednalo se o společné rozhodnutí," dodala.
Moderátor odmílt, že by Státní bezpečnost v 80. letech informoval. Již minulý týden Aktuálně.cz řekl, že jde o "absolutní nesmysl", a dodal, že jednou z podmínek jeho práce v televizi bylo čisté lustrační osvědčení.
Podle tiskové mluvčí zatím není jasné, jak dlouho se Voříšek na televizních obrazovkách neobjeví. Již minulý týden moderování zpráv za Voříška a Markétu Fialovou převzala dvojice Lucie Borhyová a Ray Koranteng.
Mluvčí zároveň odmítá spekulovat, kdo by usedl po bok Markéty Fialové v případě, že by se Voříšek do příštího týdne, kdy má Televizní noviny moderovat, nevrátil.
"Žádný hon na čarodějnice"
Voříšek, jedna z tváří televize Nova a několikanásobný výherce ankety o nejoblíbenější tvář obrazovky TýTý, patří mezi nejznámější jména, která se v publikaci zmiňují.
Autoři ale zdůrazňují, že smyslem knihy není hon na čarodějnice, ale popis toho, jak fakulta za normalizace fungovala.
"Věříme, že naši čtenáři nebudou přítomnost konkrétních jmen často žijících a aktivně působících lidí zneužívat k osobním či mediálním útokům. Že jejich roli v naší knize pochopí tak, jak ji vnímáme my - totiž jako šanci poukázat na konkrétních rozhodnutích a konkrétních osudech na možná dilemata, do nichž se dostávali učitelé, humanitní vědci a studenti v posledním dvacetiletí státního socialismu v Československu," uvádí se v úvodu knihy.