Voříšek z Novy jako student informoval StB, píší vědci

Pavel Baroch
14. 11. 2012 12:43
Mladí badatelé dokončili unikátní knihu o normalizaci na Filozofické fakultě UK
Karel Voříšek.
Karel Voříšek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sedm mladých badatelů popsalo v rozsáhlé publikaci posledních dvacet socialistických let na jedné z nejvýznamnějších českých vysokých škol - Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Autoři, polistopadoví absolventi této školy, odhalují zákulisí života na fakultě v době normalizace: prověrky po pražském jaru, permanentní psaní posudků na pedagogy i studenty, jejich politické i osobní zájmy, činnost fakultní KSČ, SSM, nebo působení Státní bezpečnosti.

Mezi desítkami učitelů i žáků se v právě dokončené, ale zatím nevydané knize "Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace" objevuje i jméno televizního moderátora Karla Voříška, který se v 80. letech jako předseda fakultní organizace SSM zapletl s StB.

Voříšek, jedna z tváří televize Nova a několikanásobný výherce ankety o nejoblíbenější tvář obrazovky TýTý, patří mezi nejznámější jména, která se v publikaci zmiňují. Autoři ale zdůrazňují, že smyslem knihy není hon na čarodějnice, ale popis toho, jak fakulta za normalizace fungovala.

"Věříme, že naši čtenáři nebudou přítomnost konkrétních jmen často žijících a aktivně působících lidí zneužívat k osobním či mediálním útokům. Že jejich roli v naší knize pochopí tak, jak ji vnímáme my - totiž jako šanci poukázat na konkrétních rozhodnutích a konkrétních osudech na možná dilemata, do nichž se dostávali učitelé, humanitní vědci a studenti v posledním dvacetiletí státního socialismu v Československu," uvádí se v úvodu knihy.

Ukázky z knihy

Vážení čtenáři,

ukázky z knihy "Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace" začínají u příležitosti  blížícího se výročí 17. listopadu 1989 vycházet v deníku Insider. První ukázka už dnes, ve středu odpoledne.

Mám čisté svědomí, říká Voříšek

Moderátor Voříšek spolupráci se Státní bezpečností v 80. letech odmítl. "To je absolutní nesmysl," řekl Aktuálně.cz Voříšek. Dodal, že jednou z podmínek jeho práce v televizi bylo čisté lustrační osvědčení.

"Mám čisté svědomí i čisté lustrační osvědčení," poznamenal Voříšek, který začínal kariéru v České televizi.

Autoři knihy "Náměstí krasnoarmějců 2" připomínají, že Voříšek a další lidé na fakultě, kteří se třeba i zapletli s StB, byli jen jedněmi z mnoha.

"Dosavadní interpretace normalizace byly často vyhrocené jedním směrem - soustředily se na represe a rozdělovaly společnost na "vládnoucí" a "ovládané". My se hlásíme se k pohledu, který tohle rozdělení zpochybňuje. A snaží se nabídnout plastičtější obraz, v němž se i ovládaní se nemalou měrou podílejí na stabilitě moci," řekl Aktuálně.cz Jakub Jareš, spoluautor knihy.

Filozofové v hledáčku StB

Kniha se o Voříškovi zmiňuje v kapitole věnované činnosti StB na filozofické fakultě. Komunistické bezpečnostní složky věnovaly vysokým školám - pedagogům i studentům - mimořádnou pozornost. A filozofická fakulta patřila mezi nejsledovanější školy. 

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v 80. letech.
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v 80. letech. | Foto: Archiv Univerzity Karlovy

"Všechny československé vysoké školy byly po celé období normalizace Státní bezpečností vnímány jako rizikové prostředí," uvádí se v dosud nepublikované knize.

Filozofická fakulta měla výjimečné postavení, neboť naprostá většina učitelů se v roce 1968 postavila za Dubčekovo pražské jaro. Škola sídlí v centru Prahy, mnozí pedagogové učili cizí jazyky, jezdili do zahraničí, měli kontakty na ambasádách, na fakultu chodili zahraniční studenti.

Společenské obory, které se na fakultě vyučovaly, byly pokládané za "nejvíce zneužívané k podvratnému působení vůči ČSSR". A z mnohých absolventů se pak navíc stávali učitelé, takže hrozil přenos "nepřátelské ideologie" na další mladou generaci.

Státní bezpečnost proto měla "své lidi" nejen uvnitř pedagogického sboru, ale rovněž mezi studenty.

"Existují příklady studentů zapojených do stranických či svazáckých struktur, od nichž StB informace čerpala dlouhodobě, např. student vědeckého komunismu a historie a zároveň předseda fakultního SSM Karel Voříšek, který informoval StB mj. o kauzách, které řešil jako předseda SSM, a o "problémových", např. věřících studentech," uvádí se ve čtyřsetstránkové publikaci, která je volným pokračováním knihy "Prověřená fakulta".

Voříškův svazek skartovali

Voříšek byl podle autorů knihy veden jako důvěrník. Ti nemuseli s StB podepisovat závazek ke spolupráci, takže někteří důvěrníci o spolupráci s komunistickou tajnou policií nemuseli vědět. Proto mají tito lidé čisté lustrační osvědčení.

Voříškův svazek byl sice v prosinci 1989 skartován, ale jeho jméno - respektive krycí jméno Renda - se objevuje v jiných svazcích, například v hlášeních na studentku Markétu Gubášovou, která se v polovině 80. let stýkala se Svědky Jehovovými.

Voříšek byl od roku 1984 členem KSČ a v letech 1983 až 1985 předsedou Fakultního výboru SSM. Členové KSČ podle směrnic nemohli být agenti StB, ale pouze důvěrníci, i když se to úplně nedodržovalo.

Svazácký soud s kritikem brigády

Voříškovo jméno se v knize objevuje několikrát, byť mu není věnována nijak podstatná část publikace. Například v kauze studenta Petra Soukupa, který na podzim 1983 vyvěsil na svazáckou nástěnku kritický článek o chmelové brigádě.

Část rukověti studenta Univerzity Karlovy z roku 1985.
Část rukověti studenta Univerzity Karlovy z roku 1985. | Foto: Archiv Univerzity Karlovy

"Jestliže Ti jde skutečně o věc, jestliže si za svým článkem pevně stojíš a jsi o něm rozumně schopen diskutovat, zvu Tě na zasedání FV SSM," cituje se v knize Voříškova odpověď, která se na nástěnce objevila druhý den.

Student Soukup nakonec skončil před disciplinární komisí a hlasovalo se o jeho vyloučení ze Socialistického svazu mládeže.

Hlavní autoři knihy Jakub Jareš, Matěj Spurný a Katka Volná v publikaci připomínají, že Voříšek nebyl jediným svazáckým funkcionářem, s nímž StB udržovala kontakt. Jmenují další předsedy fakultní organizace, Voříškovy předchůdce Martina Sedláčka a Zdeňka Pospíšila, nebo svazáckého a stranického funkcionáře Pavla Arcimoviče.

Kariéra svazáckého šéfa

V době, kdy byl Voříšek předsedou svazácké organizace na filozofické fakultě, byl jeho "nadřízeným" Pavel Smutný, předseda SSM celé Univerzity Karlovy.

Dnes je úspěšným advokátem a mecenášem. Partnerem jeho advokátní kanceláře je i poslední předlistopadový rektor Univerzity Karlovy Zdeněk Češka.

"JUDr. Pavel Smutný je zkušený advokát specializující se na obchodní právo a mezinárodní investiční vztahy. Po ukončení studia na Právnické fakultě University Karlovy v Praze absolvoval studijní stáž na pařížské Sorbonně a zastával externí expertní pozici v programu OECD - Nové demokracie," píše se na stránkách advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.

"JUDr. Pavel Smutný je prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory a členem několika dalších mezinárodních obchodních komor. Jako jeden z mála právníků se JUDr. Pavel Smutný, český patriot, aktivně angažuje v oblasti ochrany a podpory kulturního dědictví," píše dále kancelář.

S kamarády je to jednodušší

Na jaře 1989 se předsedou pražské městské organizace SSM stal Martin Ulčák, který v 90. letech nastartoval úspěšnou podnikatelskou kariéru.

"Dnes je slovo svazák něco jako pravěká obskurní zkamenělina. Ale v mé generaci se mezi více než milionem svazáků pohybovali vedle idiotů i funkcionáři se skvělým vzděláním a brilantní hlavou. Ti se postupně opět dostali tam, kam přirozeně patřili v podnikání a ve státním aparátu. S řadou z nich se samozřejmě znám. Jdete na jednání a máte tam kamaráda, všechno je jednodušší," řekl Ulčák před časem v rozhovoru pro iDnes.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy