Pozorování, špiclování, šmírování aneb Praha objektivem tajné policie

Pozorování, špiclování, šmírování aneb Praha objektivem tajné policie
ALI - sledovaný objekt: Alena HROMÁDKOVÁ, Praha 1984 - 1987.
ALI. Jmenovaná se aktivně podílí na provádění nepřátelské činnosti proti ČSSR, a to zejména tvorbou, překládáním a rozepisováním nepřátelských materiálů.
ALI. V souvislosti se svou nepřátelskou činností udržuje četné styky do zahraničí.
ALICE 85. sledovaný objekt: Stephane Rene Yves COCHET, Praha 1985.
Foto: Ústav pro studium totalitních režimů
Lucie Kalivodová
16. 11. 2010 12:02

Praha/Frankfurt - Zajímavá výstava Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek s fotografiemi osob sledovaných komunistickou tajnou policií putuje do Německa a od poloviny listopadu bude až do 17. prosince 2010 vystavena na Goetheho univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem. Kromě metod, které československá Státní bezpečnost uplatňovala vůči občanům vlastního, případně i cizího státu, přibližuje také atmosféru Prahy 70. a 80. let. Projekt je pořádán ve spolupráci Českého centra Berlín a Německo-české společnosti ve Frankfurtu nad Mohanem, pod záštitou velvyslance České republiky v Německu JUDr. Rudolfa Jindráka. Více fotografií lze najít v knize Praha očima tajné policie, jejíž koncepci sestavil společně s Ústavem pro studium totalitních režimů Vladimír Bosák.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy