Konec pozdněvečerního hlasování o prodloužení nouzového stavu ukázal, že vládní a opoziční poslanci se v těchto dnech nejsou schopni dohodnout téměř na ničem. Ani na prodloužení nouzového stavu, ani na doprovodných usneseních, ve kterých například opozice vyzývala vládu, aby zajistila co největší množství vakcín pro kraje.
Když si vzal po všech hlasováních slovo poslanec KDU-ČSL Marek Výborný a kritizoval vládní politiky, mnozí z nich dávali velmi hlasitě najevo nesouhlas s jeho slovy.
Aktuální informace @Aktualnecz z PS: Poslanci nejdříve nepodpořili navrh vlady na prodloužení NZ do 16/3 a poté ani navrh poslance S. Juránka do 28/2 pic.twitter.com/DsblRAtyG4
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 11, 2021
"Dámy a pánové a hlavně vy, kolegové, kolegyně z poslaneckého klubu hnutí ANO. Já naprosto respektuji to, že nepodpoříte doprovodné usnesení, kterým se opozice snaží apelovat nebo k něčemu vyzývat vládu. To chápu. To je zcela normální. Ale pokud je tady navrženo usnesení, které je apelem, prosbou k veřejnosti, chovejte se zodpovědně, ohleduplně," mluvil Výborný, při jehož proslovu poslanci ANO bouchali do lavic, pokřikovali na něj a někteří i hvízdali.
"Čili je to jednoduché, prostě lidem vzkazujete: Chovejte se jak ta banda v těch Teplicích s Bendou a spol.! To je celé!" pokračoval Výborný, který narážel na politika ČSSD Petra Bendu, jenž slavil v Teplicích ve svém hotelu narozeniny, přestože vládní opatření něco takového zakazují.
Poslanci ANO, zklamaní tím, že opozice se postavila proti prodloužení nouzového stavu, nepodpořili například návrh usnesení, ve kterém sněmovna vyzývala vládu, aby bezodkladně činila kroky k navýšení a včasnosti dodávek vakcín proti covidu-19. Stejně jako byli proti tomu, aby vláda intenzivně spolupracovala s kraji na zvládnutí pandemie, ať už v případě dodávek vakcín a zdravotnického materiálu nebo finanční a materiální pomoci.
Opoziční poslanci ovšem v kuloárech sněmovny také neprožívali radost. Někteří z nich opakovali, že byli připraveni jednat s předsedou vlády Andrejem Babišem kdykoliv, pokud by o to ještě požádal. Navíc se svými hejtmany a ministrem vnitra Janem Hamáčkem řešili, co všechno je potřeba pro hejtmany připravit, aby mohli řídit kraje v covidu bez nouzového stavu.
Šel jsem se nadechnout po celodenním pobytu v PS čerstvého vzduchu a po cestě jsem pochopil při rozhovorech jednu věc - několik politiků už se definitivě smířilo s tím, že nouzový stav končí a teď horko i těžko řeší otázku, jak pomoci hejtmanům, pro které nastává krušné období pic.twitter.com/EZVmnR1AL4
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 11, 2021
"Jednáme s ministrem Hamáčkem a hejtmany, bude se potřeba připravit na novou situaci. Ale hejtmani to určitě zvládnout a nepochybuji, že to zvládnou lépe než dosud vláda s premiérem Babišem," řekl Aktuálně.cz pozdě večer předseda STAN Vít Rakušan.
Krátce před tím několik "jeho" hejtmanů za Starosty a nezávislé vydalo prohlášení, v němž upozorňovali na vážnost situace bez nouzového stavu. "Žádáme vládu, poslance a poslankyně, aby v případě, že nebude prodloužen nouzový stav, pomohli krajům najít řešení v současné složité situaci, ve kterých v příštích dnech reálně hrozí další zhoršení epidemického stavu," napsali mimo jiné hejtmani v prohlášení.
Odpolední a večerní vystoupení politiků u řečnického pultu v jednací síni potvrdila nemožnost dohody. Zatímco členové vlády naléhali na opoziční poslance, aby kývli alespoň na nějaké prodloužení nouzového stavu, opozice vysvětlovala, proč to neudělá.
Dejte nám dva týdny, žádal Babiš
Jako první vystoupil předseda vlády Andrej Babiš, který kromě jiného žádal opozičních politiky, aby si svůj nesouhlas ještě rozmysleli.
"Chci vás ještě znovu požádat, jestli byste to nepřehodnotili - tu vaši pozici. A nedali nám šanci dva týdny, dva týdny. A znovu opakuji, že vláda v každém případě zítra musí zasednout bez ohledu na to, jak to dopadne. Buď tedy nouzový stav skončí a musíme připravit úplně jiné usnesení vlády, nebo si to rozmyslíte a dáte nám ještě dva týdny možnost, abychom vás přesvědčili, že to myslíme vážně," prohlásil premiér, který svou prosbu ještě zopakoval.
"Pokud by se přece jenom opozice rozhodla tady na mikrofon nám jasně říct, za jakých podmínek jsou ochotni ještě nám dát dva týdny na to, abychom vyhověli konkrétně těm třem blokům, epidemiologické situaci, legislativě a ekonomické věci, tak jsme samozřejmě připraveni," končil Babiš.
Už dopoledne bylo skoro jasno
Večerní hádka přitom nemohla být pro pozorovatele celodenního jednání překvapivá. To, že vláda neprosadí prodloužení nouzového stavu, bylo patrné už od rána, kdy se premiér Andrej Babiš setkal s předsedy všech sněmovních stran.
V místech určených pro předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se pokoušel najít se zástupci stran dohodu, ve které by se dočkal podpory nouzového stavu na některé ústupky opozici. Jenže když účastníci jednání vycházeli ven, bylo jasné, že se nedohodli.
"My nouzový stav nepodpoříme," říkal při odchodu z jednání předseda KSČM Vojtěch Filip. Šéf strany, která předtím prodloužení nouzového stavu vždy podpořila. O několik minut později ještě Filip pro Aktuálně.cz upřesnil, že proti možné dohodě o dalším postupu se postavili především zástupci hnutí SPD. "Byl jsem ochotný oslovit náš výkonný výbor, kdyby všechny strany řekly, ze chtějí jednat o nouzovém stavu. Ale SPD řekla, ze nouzový stav zcela jistě nepodpoří," uvedl.
Jednání skončilo. Komunisté řekli, ze nouzový stav nepodpoří . pic.twitter.com/GvbOtR6eQp
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) February 11, 2021
Z pozdějších slov politiků v kuloárech sněmovny vyplynulo, že s návrhem na možnou dohodu přišla podle ministra vnitra Jana Hamáčka předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jak ale někteří opoziční politici upozorňovali, nemělo jít o dohodu ohledně prodloužení nouzového stavu, ale o způsobu řešení nynější krize.
Když později opoziční politici mluvili na tiskových konferencích nebo psali na sociální sítě, jeden jako druhý dopředu avizovali, že nemíní nouzový stav prodlužovat.
Ve vládě jsme nenašli odpovědného partnera…
Předseda ODS Petr Fiala poté, co sněmovna neschválila další prodloužení nouzového stavu, uvedl, že opozice na straně vlády nenašla odpovědného partnera, který by měl skutečný zájem situaci řešit. "Vláda zná jen jedinou věc: 'Prodlužte nouzový stav.' Podle nás automatické prodloužení nouzového stavu není řešení," řekl.
Opozice je podle něj připravena s vládou znovu jednat. Je nutné se zabývat zlepšením systému očkování proti covidu-19, otázkou odškodňování firem a živnostníků postižených protikoronavirovými opatřeními, krizovou legislativou nebo návratem části žáků do škol. "Nesmírně mě mrzí a připadá mi nepoctivé, že vláda své fatální selhání hází na opozici, na kdekoho a neuvědomuje si vlastní odpovědnost," dodal Fiala.
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je možné drtivou většinu rozumných a dobře cílených opatření vyhlásit na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Vzniká prostor opatření přehodnotit, zamyslet se nad nimi a jednat uvážlivě, míní. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že s koncem nouzového stavu například padá možnost poskytovat krajům ochranné prostředky či plicní ventilátory ze státních hmotných rezerv, plošně nasazovat armádu na výpomoc nebo omezit obchody.
Šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek poznamenal, že opozice nemohla podpořit nouzový stav, protože sváděl vládu k řešením, jež byla neefektivní a většinou i nesmyslná. Zákon o ochraně veřejného zdraví podle něj nutí vládu, aby opatření lépe zdůvodňovala a vyargumentovala.