Noční vlak z Maďarska zdržela hádka s imigranty. Neprojeli

Adéla Skoupá
2. 9. 2015 7:39
Břeclav zažila klidnou noc, posledním rychlíkem z Budapešti tentokrát žádní imigranti nepřijeli. Nádraží v maďarské metropoli je pro ně zavřené.
Záběry z nádraží v Budapešti, kde policie nepouští imigranty do vlaků
Záběry z nádraží v Budapešti, kde policie nepouští imigranty do vlaků | Foto: Reuters

BřeclavŽelezniční stanice v Břeclavi zažila klidnou noc. Poslední večerní rychlíkBudapešti, který sem doráží před půlnocí, prošli čtyři policisté a nezadrželi jediného uprchlíka. Noc před tím přitom ve stejném vlaku zadrželi 214 imigrantů, což byl vůbec největší jednorázový počet na území Česka.

"Nikoho nezadrželi, protože nádraží v Budapešti je uzavřené. Pouští se bočním vchodem, a i když mají uprchlíci platnou jízdenku, na nádraží je nepustí, kontrolují totiž i doklady,“ řekl Josef Hausmann, zaměstnanec Českých drah, který vlakem cestoval z Maďarska.

"Na nádraží ve Vacu jsme se zdrželi, proběhla tam totiž hádka mezi personálem a lidmi, kteří se chtěli do vlaku dostat. Byli to uprchlíci, kteří jeli ze zavřeného nádraží v Budapešti taxíkem do Vacu, kde si mysleli, že nastoupí. Jenže je dovnitř nepustili," doplňuje Hausmann.

Podle jeho slov je v posledních týdnech na denním pořádku, že policie při kontrolách v Česku uprchlíky zadrží. "Vybírají si velké mezistátní vlaky, kdyby uprchlíci nastoupili do nenápadnějších, regionálních, asi by je policie neodhalila," říká.

Pravidelnost zadržování uprchlíků potvrzuje i další z průvodčích, který do Břeclavi dorazil vlakem z Budapešti v devět hodin večer.

"Předevčírem kontrola odhalila třicet sedm lidí. Ale nemůžu vám nic říct, obraťte se na mluvčího Českých drah," říká muž, který nechtěl sdělit své jméno. Podle něj jsou uprchlíci ve všech vlacích, nejen v nočních z Budapešti a z Vídně. Sám prý včera cestoval s deseti Bangladéšany.

Policisty trápí únava

Železniční stanice v Břeclavi je významným dopravním uzlem už od dob Rakouska-Uherska. A v posledních týdnech je i stěžejním místem pro českou cizineckou policii. Pravidelně zde kontroluje a zadržuje uprchlíky bez dokladů, většinou na cestě do Německa, aby je přepravila do záchytných míst zřízených po republice.

Přestože množství zadržených uprchlíků den po největší "záchytné akci" kleslo takřka na nulu - hlavně kvůli tomu, že se v Budapešti běžencům kompletně uzavřelo vlakové nádraží -, policie je stále ve střehu.

Ačkoliv, jak přiznává jedna z průvodčích Českých drah, která si nepřála být jmenována, je na policistech vidět únava. "Už čtvrtý den to tady neustále kontrolují. Teď si podle všeho dali pauzu, ale není se čemu divit," řekla v úterý kolem osmé hodiny večerní.

Doba, kdy ve vlacích cestuje větší množství migrantů, nastává totiž až kolem půlnoci. Během úterního podvečera bylo možné vidět pouze jednu tříčlennou skupinku policistů, která nastoupila do vlaku jedoucího z Vídně a pokračovala s ním dál směrem na Prahu.

Byly tam i děti a těhotné ženy

Vlaky jedoucí z Rakouska nebo ze Slovenska křižují břeclavské nádraží téměř každou hodinu. Většina ze souprav ve stanici zastaví na krátkou dobu, jiné se v jihomoravském městě zdrží i několik hodin.

Tak jako v noci z pondělí na úterý, kdy policisté zadrželi v posledních večerních vlacích z Vídně a z Budapešti na 214 migrantů, většinou se jednalo o Syřany prchající ze země zmítané občanskou válkou.

"Čekali jsme tři a půl hodiny, než je policie vyvedla z vlaků a naložila do autobusů. Mohlo zde být padesát policistů se psy. Chovali se k uprchlíkům slušně, dovedli vysílené děti ke kohoutkům s vodou. Dokonce zde byly i těhotné ženy a několikaměsíční miminka. Ale čtyři lidé prý utekli. Zbytek roztřídili policisté podle rodin a naložili do pěti autobusů," popisuje událost předchozí noci svědkyně Darina Trojáková ze Slovenska, která vlakem z Budapešti v pondělí cestovala do zaměstnání v Pardubicích a dnes se vrací zpět.

Zadržení uprchlíci mají být zatím v břeclavských a hodonínských tělocvičnách, pak se přesunou do záchytných míst. Česká cizinecká policie uprchlíky z Blízkého východu či Afriky bez potřebných dokladů zadržuje, zatímco maďarská, slovenská či rakouská policie je nechává projet do Německa, kam většina z nich směřuje.

 

Právě se děje

Další zprávy