Chovanec jednal se Zemanem o migraci, neshodli se na armádě

ČTK ČTK
31. 8. 2015 20:12
Ministr vnitra se s prezidentem rozchází v názoru na zapojení armády do kontrolní činnosti u hranic. Podle ministra to zatím není potřeba.
Ministři obrany a vnitra - Martin Stropnický a Milan Chovanec.
Ministři obrany a vnitra - Martin Stropnický a Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pondělní kontroly mezinárodních vlaků s běženci na rakousko-maďarské hranici považuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) za normální aktivitu, při které chce Rakousko zjistit, kdo se dostává na jeho území.

Řekl to dnes po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Oba politici zhruba hodinu jednali zejména o migraci. Podle Chovance se rozcházeli v názoru o zapojení armády do kontrolní činnosti u hranic, což podle ministra zatím není potřeba.

V Budapešti v pondělí mohly stovky migrantů nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Některé soupravy ale uvízly na hranici, neboť Rakušané se dožadovali vystoupení běženců bez potřebných dokladů.

Podle Chovance má každá země EU právo zavést kontroly na hranicích na šest měsíců a Rakušané se pouze rozhodli kontrolovat migrační vlnu, která nyní přichází. "Je to normální aktivita, kdy kontrolují, kdo se dostává na jejich území. Nepřijde mi to jako nic nenormálního," uvedl Chovanec.

Podle ministra by chtěl být Zeman razantnější v souvislosti s nasazením armády, která by se mohla zapojit do ostrahy tuzemských hranic. "My si myslíme, že ta doba k tomu nenazrála, ale nevylučujeme, že v budoucnu můžeme požádat vládu o část armády. Zatím to z našeho pohledu není potřeba," doplnil Chovanec. Podle něj by se to mohlo stát třeba v případě, kdy by za několik dní bylo v Česku zadrženo 1000 běženců.

Ministr také Zemana seznámil s postoji české vlády, se kterými pojede na jednání ministrů vnitra EU v polovině září. "Nemůžeme ustoupit jako vláda z povinných kvót. To je začátek začarovaného kruhu, který nic neřeší," zdůraznil Chovanec. Česko je jedním ze států, které kvóty přerozdělení uprchlíků do jednotlivých zemí v EU neakceptuje.

Podle Chovance je také potřeba na úrovni české vlády debatovat o stanovisku sousedního Německa, které chce přijímat všechny uprchlíky za Sýrie a nevracet je zpět. "Otázkou je, jestli potom nevypravit přímo vlaky z Maďarska, které by procházely přes území jednotlivých členských států Evropské unie rovnou do Německa," doplnil Chovanec s tím, že toto téma by také mohli na zářijovém setkání probírat ministři vnitra zemí EU. V současnosti podle něj občané Sýrie tvoří 40 procent běženců, kteří jsou v Česku odhaleni.

Prezident s ministrem se prý shodli na tom, že nynější migrační vlna nebude polevovat. "Naopak se může stát, že se bude krátkodobě počet migrantů zvedat," doplnil Chovanec.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii, kterou prosazovala Česká republika.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy