Chovanec jednal se Zemanem o migraci, neshodli se na armádě

ČTK ČTK
31. 8. 2015 20:12
Ministr vnitra se s prezidentem rozchází v názoru na zapojení armády do kontrolní činnosti u hranic. Podle ministra to zatím není potřeba.
Ministři obrany a vnitra - Martin Stropnický a Milan Chovanec.
Ministři obrany a vnitra - Martin Stropnický a Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pondělní kontroly mezinárodních vlaků s běženci na rakousko-maďarské hranici považuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) za normální aktivitu, při které chce Rakousko zjistit, kdo se dostává na jeho území.

Řekl to dnes po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Oba politici zhruba hodinu jednali zejména o migraci. Podle Chovance se rozcházeli v názoru o zapojení armády do kontrolní činnosti u hranic, což podle ministra zatím není potřeba.

V Budapešti v pondělí mohly stovky migrantů nastoupit do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Některé soupravy ale uvízly na hranici, neboť Rakušané se dožadovali vystoupení běženců bez potřebných dokladů.

Podle Chovance má každá země EU právo zavést kontroly na hranicích na šest měsíců a Rakušané se pouze rozhodli kontrolovat migrační vlnu, která nyní přichází. "Je to normální aktivita, kdy kontrolují, kdo se dostává na jejich území. Nepřijde mi to jako nic nenormálního," uvedl Chovanec.

Podle ministra by chtěl být Zeman razantnější v souvislosti s nasazením armády, která by se mohla zapojit do ostrahy tuzemských hranic. "My si myslíme, že ta doba k tomu nenazrála, ale nevylučujeme, že v budoucnu můžeme požádat vládu o část armády. Zatím to z našeho pohledu není potřeba," doplnil Chovanec. Podle něj by se to mohlo stát třeba v případě, kdy by za několik dní bylo v Česku zadrženo 1000 běženců.

Ministr také Zemana seznámil s postoji české vlády, se kterými pojede na jednání ministrů vnitra EU v polovině září. "Nemůžeme ustoupit jako vláda z povinných kvót. To je začátek začarovaného kruhu, který nic neřeší," zdůraznil Chovanec. Česko je jedním ze států, které kvóty přerozdělení uprchlíků do jednotlivých zemí v EU neakceptuje.

Podle Chovance je také potřeba na úrovni české vlády debatovat o stanovisku sousedního Německa, které chce přijímat všechny uprchlíky za Sýrie a nevracet je zpět. "Otázkou je, jestli potom nevypravit přímo vlaky z Maďarska, které by procházely přes území jednotlivých členských států Evropské unie rovnou do Německa," doplnil Chovanec s tím, že toto téma by také mohli na zářijovém setkání probírat ministři vnitra zemí EU. V současnosti podle něj občané Sýrie tvoří 40 procent běženců, kteří jsou v Česku odhaleni.

Prezident s ministrem se prý shodli na tom, že nynější migrační vlna nebude polevovat. "Naopak se může stát, že se bude krátkodobě počet migrantů zvedat," doplnil Chovanec.

 

Právě se děje

před 47 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy