Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) objevil výrazné rozdíly v provozních nákladech úřadů v letech 2010 až 2012. Například Český telekomunikační úřad (ČTÚ) utrácel za školení a vzdělávání v přepočtu na jednoho zaměstnance téměř dvanáctkrát více než Generální ředitelství cel (GŘC).
Rozdíly kontroloři našli i v nákladech za kancelářské potřeby, právní a překladatelské služby nebo autoprovoz. Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková.
ČTÚ utrácí výrazně více také za kancelářské potřeby. Zatímco GŘC za ně zaplatilo v průměru na jednoho zaměstnance 636 korun a Český statistický úřad (ČSÚ) 730 korun, tak u ČTÚ se náklady vyšplhaly na 2435 korun. Do těchto částek ale nejsou započítány výdaje za náplně do tiskáren.
Telekomunikační úřad ale tvrdí, že výsledek srovnání je dán odlišným charakterem činnosti srovnávaných úřadů.
"Každý měsíc zahajuje ČTÚ několik tisíc správních řízení. Ze stejné rozpočtové položky jsou hrazeny například i úřední obálky s doručenkou," uvedl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.
Náklady úřadu na kancelářské potřeby prý od roku 2010 klesají. Od poloviny roku 2011 je ČTÚ nakupuje jen přes elektronická tržiště, kde je hlavním kritériem pro výběr dodavatele nejnižší nabídková cena.
Liší se i pořizovací ceny papíru. Pohybovaly se od 60 do 101 korun za balík 500 listů A4. GŘC navíc vypisovalo zakázky na kancelářský papír v letech 2010 a 2011 tak, že je zadávalo samostatně osm celních ředitelství jako zakázky malého rozsahu.
"A to přes to, že v součtu cena nakoupeného papíru vysoce převyšovala limit pro tento typ zakázky. Podle NKÚ tak GŘC porušilo zákon o veřejných zakázkách, a NKÚ proto podal oznámení finančnímu úřadu o porušení rozpočtové kázně," uvedla mluvčí.
Ředitelství cel podalo k závěrům NKÚ námitky, které opřelo o stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstva pro místní rozvoj. Ani jedno z nich prý postup při zadávání zakázek nerozporovalo. "Domníváme se, že se jedná o střet dvou právních názorů," řekla mluvčí GŘC Martina Kaňková.
NKÚ: Nájem aut byl finančně nevýhodný
Kontroloři zjistili, že GŘC a ČSÚ si ve sledovaných letech pronajímaly osobní auta. Například u ČSÚ to bylo 50 vozů, za což zaplatil přes 19 milionů korun. NKÚ spočítal, že náklady na jeden ujetý kilometr se v závislosti na typu vozu pohybovaly průměrně od 5,91 Kč/km do 10,76 Kč/km. U jednoho auta to bylo dokonce 22,36 Kč/km.
"Kontroloři na modelovém příkladu přitom zjistili, že náklady na jeden kilometr jízdy u auta v majetku ČSÚ by byly 3,48 Kč/km, což prokazuje, že nájem aut nebyl pro ČSÚ ekonomicky výhodný," sdělila mluvčí.
Statistický úřad upozorňuje, že po nástupu předsedkyně Ivy Ritschelové v červenci 2010 přehodnotil zadané veřejné zakázky: "Kromě jiného i způsob financování osobních aut a z finančně náročného leasingu odstoupil. V průběhu let 2012 a 2013 nakoupil nové vozy a vývoj ukázal, že jejich nákup je pro úřad ekonomicky vhodnější," řekl mluvčí ČSÚ Michal Novotný.
Centralizací veřejných zakázek navíc úřad podle něj výrazně snížil náklady na konzultační a poradenské služby, ale i další výdaje.
Za právní, poradenské a konzultační služby zaplatil ČTÚ v roce 2012 o 34,5 milionu korun víc než v roce 2010, což představuje nárůst o 470 procent. Za tímto skokovým růstem jsou konzultace k projektům spolufinancovaným z evropských fondů.
Naopak u ČSÚ ve stejném období výdaje na poradenské, konzultační a právní služby klesly o víc než polovinu, a to především díky nově zřízenému oddělení veřejných zakázek.
NKÚ rovněž zaznamenal, že některé provozní náklady úřadů výrazně rostou v posledních čtvrtletích sledovaných let. Například ČSÚ utrácel ve čtvrtém čtvrtletí zhruba 77 procent ročních nákladů na kancelářské potřeby, u GŘC to bylo téměř 79 procent. V posledních třech měsících rostou také výdaje na konzultační, poradenské a právní služby.