NKÚ: Stát vyhodil 178 milionů korun za kampaň Ryba domácí

Domácí Domácí
2. 6. 2014 10:23
Ministerstvo zemědělství navíc bude muset vysvětlovat porušení rozpočtové kázně za 1,8 milionu. Například jeden telefonát na krizovou linku vyšel na 9 tisíc.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Kampaň na zvýšení spotřeby českých ryb stála 178 milionů korun, svůj cíl ale nesplnila. Ministerstvo zemědělství navíc bude muset vysvětlovat porušení rozpočtové kázně za 1,8 milionu.

Vyplývá to z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Za péči o značku ministerstvo v rámci projektu Ryba domácí zaplatilo 1,5 milionu a stačilo mu k tomu písemné prohlášení dodavatele, že službu poskytuje.

Monitorování tisku a shromažďování zpráv o rybách vyšlo na 277 tisíc, podle NKÚ se však texty v drtivé většině vůbec netýkaly projektu Ryba domácí, který před pěti lety odstartoval tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).

Spotřebu českých ryb také mělo zvýšit 13 propagačních akcí včetně kuchařské show a dalších 39 menších akcí při výlovech rybníků. "Jen najaté kuchařské vybavení vyšlo na 300 tisíc korun, výroba a oprava několika kol štěstí, na kterých si návštěvníci mohli vytočit drobné dárky, pak na dalších 360 tisíc korun," sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Telefonát za 9 tisíc

Po dobu deseti měsíců mohli lidé na krizové lince hlásit závadné rybí maso. "Linku ale téměř nikdo nevyužíval, takže cena jednoho hovoru se při rozpočítání nákladů vyšplhala v roce 2008 na skoro 9 tisíc korun," uvedla Málková. Spotřeba ryb od roku 2009 klesá, dodala.

Celkově úřad prověřil z operačního programu Rybářství 2007-2013 třiatřicet projektů za celkem 128,5 milionu a našel porušení rozpočtové kázně za více než dva miliony.

"Podle NKÚ Česká republika sice necelou miliardu korun alokovanou v operačním programu Rybářství 2007–2013 pravděpodobně stihne vyčerpat, nepodaří se ale naplnit dva ze tří hlavních cílů programu," řekla Málková s tím, že ministerstvo v některých případech ani nenastavilo kritéria pro posuzování plnění cílů nebo je nastavilo špatně.

Při výběru projektů navíc nezohledňovalo kvalitu, hospodárnost ani efektivnost. "V minimálně 25 případech šly dotace na projekty, které při hodnocení dostaly nula bodů," uvedla Málková.

Přesto kontroly Státního zemědělského intervenčního fondu neodhalily výdaje, které by nebyly způsobilé k financování z eurodotací nebo státního rozpočtu.

Ministerstvo zemědělství si ale stojí za svým a operační program Rybářství považuje za funkční celek. "Podstatné je, že hladina významné chybovosti v projektech nepřekročila dvě procenta, jak stanovuje metodika kontroly čerpání evropských dotací," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že ho kritika NKÚ ohledně Ryby domácí nepřekvapila. "Osobně jsem měl vůči tomuto projektu v minulosti velké výhrady. Ihned po svém nástupu na ministerstvo jsem také rozhodl o zrušení navazujícího projektu Ryba sladkovodní za více než 60 milionů korun," uvedl. Ministerstvo dodalo, že se bude při tvorbě pravidel pro navazující operační program snažit, aby se výtky NKÚ neopakovaly.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy