NKÚ loni podal devět trestních oznámení za hospodaření státu

ČTK ČTK
27. 2. 2015 10:59
Úřad loni dokončil 40 kontrol, o jednu méně než o rok dřív. Prověřil přitom majetek a peníze v celkovém objemu 156 miliard korun.
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha - Stát přichází o peníze kvůli neúčinné správě odvodů z loterií a nefunkčnímu dozoru, nehospodárně utrácí peníze, špatně nakládá s majetkem a nevyužívá možnosti projektů elektronizace veřejné správy. Jako příklad nejzávažnějších nedostatků, které ovlivňují hospodaření státu, to ve své výroční zprávě za loňský rok uvádí Nejvyšší kontrolní úřad. Úřad kvůli zjištěným chybám podal devět trestních oznámení, proti roku 2013 jich bylo o čtyři víc.

Úřad loni dokončil 40 kontrol, o jednu méně než o rok dřív. Prověřil přitom majetek a peníze v celkovém objemu 156 miliard korun.

Devět trestních oznámení

Například v souvislosti s kontrolou odvodů z loterií podal NKÚ trestní oznámení kvůli výdajům ministerstva financí za poradenské a právní služby. Z informací na webu NKÚ vyplývá, že oznámení padlo i kvůli hospodaření ministerstva dopravy a jeho podřízených organizací, kde se mimo jiné dělily zakázky na menší a utrácely se peníze za dárky a reklamní předměty.

Další trestní oznámení úřad podal na základě kontroly vymáhání zahraničních pohledávek, Městské státní zastupitelství v Praze ho ale loni v listopadu odložilo.

Stát podle NKÚ také například omezuje konkurenční prostředí při zadávání zakázek a porušuje základní principy financování významných investičních programů.

Z výsledků kontrol podle NKÚ vyplývá, že řada chyb se dlouhodobě opakuje a v některých se problémy dokonce prohlubují. Největší problém nespočívá v tom, že by chyběla pravidla, ale v tom, že se porušují a nevyvozuje se z toho odpovědnost, tvrdí kontroloři.

Nehospodárný stát

Příklady nedostatků z loňského roku dokládají při porovnání s předchozími lety, že v hospodaření státu stále přetrvávaly některé závažné systémové nedostatky obdobného charakteru, uvádí zpráva.

NKÚ ale uvádí i několik pozitivních případů, kdy se úřady poučily z chyb. Jedním z nich je ministerstvo zemědělství, které v minulosti dostalo dokonce pokutu přes půl miliardy za zakázky na informační technologie. Loni MZe vypsalo novou zakázku a v otevřené soutěži klesla cena proti minulosti na čtvrtinu. Ministerstvo by tak mohlo ročně ušetřit 300 milionů korun.

Za zvlášť úspěšnou označil NKÚ spolupráci s vládou, oceňuje i spolupráci s poslanci z kontrolního výboru. Prezident úřadu Miloslav Kala se díky změně jednacího řádu vlády může účastnit projednávání kontrolních závěrů a vyjadřovat se k navrhovaným nápravným opatřením.

 

Právě se děje

Další zprávy