NKÚ: Na životním prostředí promrhali 21 milionů za IT

ČTK ČTK
16. 2. 2015 8:17
Ministerstvo využívá 125 samostatných IT systémů, které nejsou vzájemně provázány. Stejná data se tak v resortu ukládají duplicitně hned v několika databázích, zjistili nejvyšší kontroloři.
Foto: René Volfík/Economia

Praha - Ministerstvo životního prostředí promrhalo 21 milionů korun v neuskutečněném projektu propojení části svých informačních systémů. Uvedl to v pondělní tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Celkem má ministerstvo 125 IT systémů a databází, spočítali kontroloři, když se zaměřili na to, jak ministerstvo, Český hydrometeorologický ústav a agentura CENIA hospodařily mezi lety 2010 až 2013 s penězi na informační projekty.

Celkem kontroloři prověřili víc než 230 milionů korun, informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Podle ministerstva je vysoký počet IT systémů důsledkem organizačního členění resortu.

Stejná data se ukládají na několika místech

Pouze teoretickým konceptem je podle NKÚ Jednotný informační systém o životním prostředí, který má pořizovat, spravovat a hodnotit data a poskytovat informace z oblasti životního prostředí.

"Resort využívá 125 samostatných informačních systémů a databází, které nejsou vzájemně provázány ani integrovány. Tento stav vede mimo jiné k tomu, že stejná data jsou ukládána duplicitně hned v několika systémech a databázích," uvedla Málková. Rozvoj a propojení systémů měla na MŽP zajistit speciální rada, ta se však dva roky ani nesešla.

Už propojujeme, tvrdí ministerstvo

Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové je vysoký počet IT systémů důsledkem historického nastavení organizačního členění resortu. Během roku 2014 začalo ministerstvo s postupnou centralizací IT.

"Zpracovává podklady pro vybudování jednotného místa pro ukládání dat v rámci resortu. Aktuálně také dokončujeme podklady pro vypsání veřejné zakázky na pořízení systému elektronické spisové služby pro MŽP a vybrané resortní organizace," sdělila Roubíčková.

Ustavená rada podle NKÚ neprojednala ani projekt SIRIUS, který měl zpřístupnit z jednoho místa data pro státní správu a nahradit několik dílčích informačních systémů a databází.

Za tři roky nebyl vybrán dodavatel a ministerstvo projekt následně zrušilo, do té doby už ale příspěvková organizace ministerstva CENIA za jeho přípravu zaplatila 21 milionů korun. Z toho víc než 12 milionů bylo z evropských dotací, které pak CENIA musela koncem roku 2013 vrátit.

"Vzhledem k tomu, že CENIA nezachovala ani dílčí výstupy projektu, aby je mohla v případě potřeby v budoucnu využít, hodnotí NKÚ investici 21 milionů korun do projektu SIRIUS jako neúčelnou a nehospodárnou," uvedla Málková.

Projekt byl ukončen bývalým vedením ministerstva v červenci 2013, řekla Roubíčková. Dodala, že zastavení projektu se po vyhodnocení ukázalo jako nejlevnější a nejvhodnější. Na zdržení projektu se podle MŽP podepsalo dříve zvažované sloučení ČHMÚ a CENIA, které se ale neuskutečnilo.

Aktuálně o tomto sloučení neuvažuje ani nové vedení ministerstva. Výstupy z části projektu jsou nicméně uchovány a jsou využitelné pro budoucí IT projekty.

 

Právě se děje

Další zprávy