Nižší platy Sněmovnou neprošly. Stihneme to, slibuje premiér

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 11. 2014 16:05
Sněmovna přerušila projednání zákona, který má zabránit tomu, aby ústavním činitelům od příštího roku stouply platy o čtvrtinu.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Novela zákona, která zvyšuje platy ústavních činitelů o jedno procento, se ve Sněmovně zasekla již v prvním čtení. Zákon má přitom zabránit tomu, aby mzdy zákonodárců od 1. ledna nevzrostly mnohem více - o jednu čtvrtinu.

Na zdržení zákona, který připraví poslance o lepší platy, mají vinu jak koaliční, tak opoziční poslanci.

Nejdříve vypadalo páteční projednávání nadějně – Sněmovna zákon přikázala k projednání výborům. Jenže ex post si koaliční poslanci uvědomili, že zapomněli navrhnout zkrácení lhůty projednání na 30 dnů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl chybu svých spolustraníků napravit a znovu otevřel rozpravu k zákonu, aby mohl být návrh dodatečně přednesen. Nestandardní postup ale rozčílil opozici, která si vzala přestávku až do konce jednacího dne.

"Tím, že opozice požádala o přestávku, znemožnila dokončení prvního čtení na této schůzi Poslanecké sněmovny. Tím pádem ten zákon je přerušený uprostřed prvního čtení. Bude potřeba se k tomu vrátit pravděpodobně na mimořádné schůzi,“ komentoval to premiér Sobotka.

Přesto prý doufá, že přijetí zákona se stihne. Kromě tří čtení ve Sněmovně však normu musí schválit i Senát a podepsat prezident. A to vše do posledního prosince.

"Pitomej poslanec bere 55 tisíc"

Premiér připustil, že chybu udělal i jeho poslanecký klub. "To je potřeba se zeptat poslaneckého klubu, ale ten návrh tam měl zaznít,“ odpověděl na otázku, proč nebylo zkrácení lhůt navrženo včas.

Přiznal také, že i mezi sociálními demokraty jsou lidé, kteří nemají zájem se o vyšší platy připravit. "Ve všech klubech jsou poslanci, kteří to nechtějí. Ale je nepřijatelné, aby se platy ústavních činitelů zvýšily o 26 %,“ dodal Sobotka.

Jandák: Dělejte ze sebe blbce a snižte si platy.
Jandák: Dělejte ze sebe blbce a snižte si platy. | Foto: Ludvík Hradilek

Jedním z neposlušných straníků je Vítězslav Jandák, který proti novele vystoupil přímo na plénu. "Dělejte ze sebe blbce, on nás stejně národ mít rád nebude. Pitomej poslanec má plat 55 tisíc korun. Je de iure nadřízen ředitelům státních firem a ti berou půl milionu měsíčně,“ hřímal Jandák.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek mu na to odvětil, že pro pitomého poslance je to dost, pro chytrého ovšem málo.

Slovní přestřelky kolem zákona se odehrávaly prakticky po celý jednací týden. Koalice tvrdí, že opozice se snaží projednání schválně zdržovat. Opozice naopak upozorňuje, že vláda má zákon připravený již od poloviny prázdnin a navrhuje ho až nyní.

 

Právě se děje

Další zprávy