Banjul/Praha – V Gambii, kam ve čtvrtek kvůli politické krizi vstoupila s podporou OSN senegalská armáda, jsou desítky českých turistů na organizovaných zájezdech, nikomu ale nehrozí nebezpečí. Aktuálně.cz to řekl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR. "Všechny cestovní kanceláře nám potvrdily, že nikdo z jejich klientů poškozený není, což samozřejmě neznamená, že tam nemůže být někdo individuálně bez cestovní kanceláře," upřesnil.
Ministerstvo zahraničí registruje nyní v Gambii čtyři české občany. "V naší cestovatelské databázi Drozd máme zaregistrované čtyři lidi, náš úřad je v kontaktu se třemi z nich, kteří by měli být už pryč ze země, a se čtvrtým se pokouší spojit," řekla tisková mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. "V každém případě platí naše doporučení, aby lidé do země necestovali," varovala. Resort v aktuálním upozornění na svých stránkách občany varuje, aby zemi kvůli nepředvídatelné bezpečnostní situaci opustili a případné cesty do Gambie odložili.
Podle ministerstva západní cestovní kanceláře počítají v následujících 48 hodinách s evakuací svých klientů. Papež ale upozornil, že záleží na rozhodnutí každé cestovky. "Necháváme to na zvážení každé cestovní kanceláře, aby si sama rozhodla podle toho, jaké má zázemí a v jaké oblasti se její turisté nacházejí," doplnil.
Valentová upozornila, že Češi do Gambie příliš nejezdí. Nejvíc turistů v zemi je z Velké Británie, z nichž zhruba polovina je už pryč. Velká část turistů je také z Německa, Španělska nebo Nizozemska.
Za tři dny bude po všem
Exodus turistů podle listu The Guardian vyvolal obavy zaměstnanců tamních hotelů, kteří se bojí o svou práci. "Teď je to nebezpečné, ale za tři dny bude po všem," cituje list recepčního jednoho z hotelů.
Chaos zavládl také na letišti v hlavním městě Banjul, které zaplnili turisté čekající na posílené spoje, které je dopraví do bezpečí.
Zemi se snaží co nejrychleji opustit také řada Gambijců, a to poté, co okolní státy pohrozily vojenskou intervencí a co dnes do země vstoupila armáda sousedního Senegalu. Činí tak na podporu nově zvoleného gambijského prezidenta Adama Barrowa, jenž dnes v Senegalu složil přísahu.
"Jsme připraveni zasáhnout, nenalezne-li se žádné politické řešení," sdělil mluvčí senegalské armády agentuře Reuters ještě před vstupem jednotek do země. Senegalští vojáci v té době čekali na hranicích. Senegalská armáda má podporu 15 zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které prezidenta Jammeha opakovaně vyzvaly k odstoupení z funkce. Lhůta pro odstoupení končí ve čtvrtek o půlnoci. Do té doby ho ve funkci má vystřídat demokraticky zvolený Adama Barrow.
Yahya Jammeh, který zemi vládne od převratu v roce 1994, prohrál v prezidentských volbách konaných loni v prosinci. Výsledek však neuznal a odmítl se vzdát mandátu. Místo toho vyhlásil tříměsíční výjimečný stav a pomocí parlamentu se snaží udržet u moci.
Státy ECOWAS mu daly poslední šanci na odchod do pátečního poledne. Pokud tak neučini, donutí jej k tomu silou.
Podle Winstona Mana, britského experta na politické dění v Gambii, může tento jeho krok uvrhnout do vážné krize celý region. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, která vyjadřuje "plnou podporu ECOWAS v jejím závazku zajistit, v prvé řadě politickými prostředky, respektování vůle gambijského lidu vyjádřené výsledky voleb z 1. prosince".
Samotná armáda Gambie se k mezinárodní intervenci však staví umírněně. Agetura AFP citovala armádního velitele Ousmana Badjieho, který řekl: "Nehodlám zapojit své vojáky do tak stupidního boje. Je to politický spor."
Are you trying to figure out where Gambia is in #Africa? Here is a map for you. Very Small country making news headlines b’se of one man. pic.twitter.com/NNJZfMYWrJ
— Agena (@maureenagena) January 19, 2017