Gambijský prezident napadne výsledky prezidentských voleb, ve kterých nečekaně prohrál

ČTK ČTK
11. 12. 2016 21:04
Prezident Gambie Yahya Jammeh napadne výsledky nedávných prezidentských voleb u gambijského nejvyššího soudu. Jammeh ve volbách na počátku prosince nečekaně prohrál, v pátek ale jejich výsledky s odkazem na řadu nesrovnalostí označil za neplatné a vyzval k uspořádání nového hlasování. Jeho kroky ohrozily první demokratické předání moci v této malé západoafrické zemi po takřka 50 letech. Jammeh, který se dostal k moci po převratu v roce 1994, utrpěl ve volbách na počátku prosince překvapivou porážku od opozičního vůdce Adamy Barrowa, který získal více než 45 procent hlasů. Jeho páteční oznámení odsoudil nově zvolený prezident Barrow, Africká unie i OSN.
Prezident Gambie Yahya Jammeh
Prezident Gambie Yahya Jammeh | Foto: Photo courtesy IISD/Earth Negotiations Bulletin
 

Právě se děje

před 45 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy