Neziskovky zatlačily na poslance kvůli loteriím

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
31. 10. 2011 22:55
Neziskovky se bojí, že přijdou o peníze, které jim dosud dávají loterijní společnosti

Praha - Část neziskových organizací vyrazila proti další novele loterijního zákona, která má zdanit příjmy loterijních společností a kterou teď projednává sněmovna.

S peticí "Ano charitě", která poslance vyzývá, aby pro novelu nehlasovali, se v úterý obrátí přímo na předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS). Iniciátoři sebrali více než 16 tisíc podpisů.

"Vláda prosazuje, aby veškeré odvody loterijních společností spolkly pouze veřejné rozpočty. To povede ke kolapsu financování celého neziskového sektoru, který se existenčně dotkne stovek spolků, sdružení i dobrovolných organizací," píše se v petici.

Neziskový sektor momentálně dostává část peněz, které musejí společnosti provozující hazardní hry podle zákona odvádět na veřejně prospěšné účely.

Konec loterijních nadací

Koalice si ale zatím trvá na svém, že loterijní společnosti nemají už do budoucna rozdělovat ze zisku ani korunu.

Expertní koaliční skupina se nakonec dohodla, že by se do budoucna loterijní společnosti zdanily (dosud daně neodvádějí) a zároveň by přestaly odvádět peníze na veřejné prospěšné účely - prakticky tedy rozhodovat o tom, kam peníze půjdou.

Daně by šly částečně přímo obcím a částečně do státní kasy: výtěžek daní z hracích automatů má dostat ze 20 procent stát a z 80 procent ty obce, které mají automaty na svém území.

Z dalších hazardních her má jít 30 procent daňového výtěžku obcím - a to ovšem bez ohledu na to, zda hazard na svém území povolují, nebo ne, a to podle klíče, kterým se rozdělují městům a obcím sdílené daně. Zbylých 70 procent má dostat stát.

Ať je platí obce!

Neziskovky by pak podle představ koalice měly držet nad vodou hlavně obce a pak i stát prostřednictvím ministerstev školství, kultury a sociálních věcí.

"Stát ty peníze nepochybně použije jinak a neziskový sektor na to doplatí. A obce budou řešit jen své problémy, cesty a podobně. Znám to, sám jsem radní v Praze 17," tvrdí ale Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením a jeden z iniciátorů petice Ano charitě.

Možné problémy, které novela přinese neziskovému sektoru, připouštějí i sami koaliční poslanci.

"Ano, není jistota, že obce na tyto aktivity peníze skutečně dají. Ale na druhou stranu stejně tak nemáme jistotu, že by na to dávaly dál i loterijní společnosti," říká k tomu poslanec za TOP 09 a starosta Semil Jan Farský.

Foto: Ludvík Hradilek

Babákovo překvapení

Navíc ale koaliční jednota dostala trhliny.

Poté, co se koaliční experti dohodli na tom, jak se daně z hazardu rozdělí, zaskočil je návrh poslance Michala Babáka (Věci veřejné).

Ten v rozpočtovém výboru prosadil něco úplně jiného: třetinu z odvodu společností provozujících hazard by měly dostat obce, třetinu povinně neziskový sektor a třetinu ministerstvo školství, řízené ministrem za VV.

"Na plénu sněmovny to doufám nemá šanci," komentuje to členka koaliční expertní komise Helena Langšádlová (TOP 09).

Ve prospěch neziskovek - nebo hazardu?

Jednotný ale není ani neziskový sektor - část poukazuje na to, že zájem rozdělovat zisk mají hlavně loterijní společnosti.

"V poslední době jsme tlačeni do podepisování petice Ano charitě a jsme strašeni tím, že skončí podpora kultury a dalších neziskových organizací, které byly podporovány výtěžkem z loterií," píše se v jednom z e-mailů, které dostala část koaličních poslanců.

"Nám, folklorním souborům a podobným organizacím jde o tisícové až desetitisícové částky ročně, kdežto společnostem provozujícím loterie jde o desítky až stovky milionů, se kterými mohly nakládat podle svého uvážení," dodává pisatel.

"Pokud budou obce něco podporovat, pak jen lokální záležitosti. Ale většina neziskových organizací má nadregionální charakter. A nadace, které nesmějí dostávat peníze z rozpočtu, přijdou o podporu úplně," oponuje opět Václav Krása.

Neziskovky zatím zůstávají v nejistotě: není totiž vůbec jisté, že koalice stačí protlačit balík změn zákonů, ve kterém je mimo této loterijní novely třeba i daňová reforma, sněmovnou včas. Dají se čekat problémy v Senátu a jistý není ani podpis prezidenta.

Lobbing před schvalováním zdanění hazardu vrcholí a akce nestátních neziskových organizací není jediná. Z hazardu by si rádi uloupli i sportovci.

Sportovní svazy nasadily i reprezentantku Barboru Špotákovou a v kampani nazvané "Hvězdy nepadají z nebe" chtějí po poslancích hned 2 miliardy korun. Jeden z návrhů, o kterém bude sněmovna rozhodovat, by jim ale přihrál odhadem "jen" asi 750 milionů ročně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy