Špotáková zabírá. Poslanci navrhnou půlmiliardu sportu

Jan Němec Jan Němec
18. 10. 2011 6:00
Ze zdanění hazardu by mohly těžit sportovní svazy, kterým vyschl příjem ze Sazky
Do kampaně za více peněz do sportu určené politikům se zapojila Barbora Špotáková. Není to její první angažmá, takto propagovala myšlenku, aby v Praze byla olympiáda.
Do kampaně za více peněz do sportu určené politikům se zapojila Barbora Špotáková. Není to její první angažmá, takto propagovala myšlenku, aby v Praze byla olympiáda. | Foto: Praha olympijská

Praha - Kampaň s olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou a dalšími reprezentanty, v níž jde o to, aby stát finančně podpořil sportování mladých, našla v parlamentu alespoň částečnou odezvu.

Poslanec ČSSD Ladislav Šincl spolu s Michalem Doktorem z ODS navrhují podle zjištění Aktuálně.cz do novely zákona o loteriích změny, které by sportu přinesly ročně půl až tři čtvrtě miliardy z daní odvedených loterijními společnostmi.

Peníze by se přidaly k sumě, kterou svazy dostávají ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva školství. Na příští rok navrhuje ministr financí částku 620 milionů korun, a Šinclův a Doktorův návrh by tak příděl zdvojnásobil.

Sportovní svazy, za nimiž stojí lidé, kteří během pádu Sazky - dříve významného zdroje peněz pro sport - usilovali o pád Aleše Hušáka, však chtěly získat celkem 2,2 miliardy.

Jen Malta a Bulharsko šetří na sportu víc

Česká republika je mezi zeměmi EU třetí nejhorší, pokud jde o podporu sportu ze státních peněz. Méně dostávají sportovci už jen v Bulharsku a na Maltě. "Protihušákovské" svazy proto rozjely kampaň Hvězdy nepadají z nebe, aby upozornily, že výchova olympijských vítězů - třeba Barbory Špotákové - není zadarmo.

Ministerstvo financí se k návrhu obou poslanců staví neutrálně. "Lze podpořit užití dílčího odvodu na financování sportu," uvádí o něm. Nechce však peníze poukázat na zvláštní sportovní fond, ale jako další zdroj právě do rozpočtu ministerstva školství. S tím jsou sportovní svazy srozuměny a v kampani garantují, že "peníze budou v převážné míře použity na podporu sportu mládeže."

Tři čtvrtě miliardy navíc

Ladislav Šincl podal ve sněmovně dva návrhy, jak stamiliony z hazardu sportovním svazům zajistit. "Při hlasování může nastat situace, že by se o první variantě nehlasovalo, a 'záložní' návrh zvyšuje šance, že bychom cíle alespoň částečně dosáhli," řekl Aktuálně.cz poslanec.

Ve fotogalerii: Podívejte se, kolik bral šéf Sazky Aleš Hušák

První návrh navrhuje uvalit na kurzové sázky odvod ve výši 15 procent a veškerý výnos poslat s určením výlučně na sport do státního rozpočtu. Ve druhém případě navrhuje Šincl totéž, ale s odvodem ve výši 10 procent.

Sociální demokrat tvrdí, že změny nepřipravil pod vlivem kampaně sportovních svazů. "Své návrhy jsem podal, protože jsem slíbil kolegům Pavlu Plocovi a Jiřímu Šlégrovi a dalším, že něco pro sport zkusím vymyslet."

Sportuje dva a půl milionu lidí

Sportu se věnuje na vrcholové i rekreační úrovni organizovaně přes dva a půl milionu Čechů. Podle údajů z Ekonomického fóra v Davosu z roku 2009 jedna koruna investovaná do sportu ušetří čtyři koruny ve zdravotnictví.

Český sport byl dosud financován ze státního rozpočtu a z výtěžků Sazky. Stát v posledních letech příspěvek snižuje a krachem Sazky sport o druhý zdroj přišel úplně.

"Nyní hrozí, že sport přijde kvůli novému zdanění loterijního průmyslu asi o 1,5 miliardy," řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Chybí peníze především na sport mládeže. Systém je postaven na dobrovolnících, chybí stále více profesionální pracovníci. Pokud se včas nezasáhne, hrozí kolaps systému," uvádí analýza sportovních svazů připravená pro poslance.

Špatná je situace i pokud jde o strukturu příjmů sportu. Mnohem rychleji ubývají peníze určené na mládež, na reprezentace přece jen o něco pozvolněji. "ODS i Věci veřejné měly ve svých volebních programech přímo napsáno, že zajistí peníze pro sport zdaněním loterií, respektive hazardu," připomněl Kejval.

Zlatou slípku si zařízli sami

Zlatý pramen vyschl.
Zlatý pramen vyschl. | Foto: Jan Langer

Zda se částka určená pro sport může díky Šinclovu návrhu zvýšit, ukáže další vývoj při projednávání zákona.

Jedna z řady novel loterijního zákona je nyní ve druhém čtení ve výborech a poslanci ji dostanou na stůl na schůzi, která začne příští týden.

Mezi některými poslanci přitom panuje vůči kampani sportovních svazů lehká odměřenost.

"Co je potřeba neustále činovníkům sportovních svazů opakovat, je toto: vy jste si sami zabili slepici, co snášela zlatá vejce. Vy jste měli šanci ovlivnit, co se Sazkou bude," říká pod podmínkou anonymity jeden z členů rozpočtového výboru sněmovny a poukazuje na to, že sportovní svazy jako akcionáři Sazky nechali tuto firmu dojít až do bankrotu.

"Já za sebe žádný pozměňovací návrh pod tlakem podávat nebudu," přidává se jiný člen téhož výboru Radim Vysloužil z Věcí veřejných.

Koaliční dohoda na stole

Koaliční politici se už podle informací Aktuálně.cz dohodli, jak peníze z nově zdaněného hazardu rozdělit.

Změnou bude především to, že by napříště loterijní společnosti neměly možnost přerozdělovat žádnou část svého zisku jako doposud, kdy přispívají na "veřejně prospěšné účely" podle svého uvážení. V budoucnu mají jít veškeré peníze přímo do státního rozpočtu a rozpočtu obcí.

"Není šťastné, že jsou sportovní svazy a neziskové organizace napojeny na loterijní společnosti," uvedla poslankyně z rozpočtového výboru Helena Langšádlová (TOP 09).

Výnosy z korporátní daně ve výši 19 procent by tak šly zhruba ze dvou třetin do státního rozpočtu a ze třetiny do rozpočtu obcí - bez ohledu na to, zda na svém území mají nebo nemají hrací automaty nebo kasina.

Navíc budou loterie platit obratovou daň ze zisku ve výši 20 procent - z výnosu této daně má jít 70 procent peněz přímo obcím adresně podle toho, zda na svém území hazard povolily. Zbylých 30 procent by šlo do státní kasy.

Během projednávání ve sněmovních výborech i pak přímo na jednání sněmovny se může ještě leccos změnit. Proto také kampaň sportovních svazů, ve které chtějí přesvědčit poslance, pokračuje až do 25. října.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Chlapík se přesunul z Ottawy na farmu do Belleville do AHL

Český hokejový útočník Filip Chlapík se po deseti dnech vrátil z hlavního týmu Ottawy na farmu do Belleville do nižší AHL. Dvaadvacetiletý rodák z Prahy nastoupil za tu dobu za Senators v pěti zápase a nebodoval. Chlapík nechyběl na ledě u sobotní domácí výhry nad Calgary 5:2, další zápas čeká Senators až po pauze pro Utkání hvězd NHL v pondělí 27. ledna proti New Jersey.

Celkově v této sezoně NHL sehrál Chlapík za Ottawu 23 zápasů a připsal si pět bodů za dvě branky a tři asistence. V AHL má na kontě z 20 utkání 11 bodů za čtyři trefy a sedm přihrávek.

Senators draftovali Chlapíka v roce 2015 ve druhém kole na 48. místě. Do zámoří odešel z juniorky Sparty už o rok dříve a tři sezony působil v juniorské lize QMJHL v Charlottetown Islanders. V NHL debutoval v sezoně 2017/18 a má v ní na kontě celkem 48 duelů a 10 bodů za čtyři góly a šest asistencí.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Podolski skončil v Japonsku a má namířeno do Antalyasporu

Bývalý německý fotbalový reprezentant Lukas Podolski skončil po dvou a půl letech v japonském Kóbe a má namířeno do Turecka. Podle tamních médií podepíše mistr světa z roku 2014 smlouvu na rok a půl se sestupem ohroženým Antalyasporem.

Čtyřiatřicetiletý útočník Podolski hrál za Vissel Kóbe od léta roku 2017 a na závěr svého působení mu na Nový rok pomohl vyhrát poprvé v klubové historii domácí pohár. V japonském klubu, v němž byli jeho spoluhráči i španělští mistři světa Andrés Iniesta a David Villa, následně Podolski po vypršení smlouvy skončil.

Další misí rodáka z polských Gliwic bude pomoc Antalyasporu, který je v ligové tabulce třetí od konce. V Turecku už Podolski působil před odchodem do Japonska v letech 2015-2017 v Galatasarayi.

Podolski byl dlouhá léta stabilním členem německé reprezentace, za kterou si zahrál na třech mistrovstvích světa a čtyřech mistrovstvích Evropy. V národním týmu nastoupil bývalý hráč Kolína nad Rýnem, Bayernu Mnichov, Arsenalu a Interu Milán ke 130 zápasům, v nichž vstřelil 49 branek.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy