Poslanci omezili hazard, ale ne "cenzurou" na internetu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 6. 2011 20:40
Obce budou mít větší pravomoce hazard zakázat

Praha - Pravomoce obcí při regulaci hazardu vzrostou, všechny loterijní společnosti - i ty malé - budou odevzdávat 20 procent výtěžku na veřejné aktivity. A hazard se na internetu regulovat nebude.

Poslanci v konečném hlasování schválili novelu loterijního zákona a posílají ho Senátu. Pro zvedlo ruku 138 poslanců - všichni přítomní, kromě těch za Věci veřejné.

VV už odpoledne před hlasováním pohrozily, že pokud neprojdou jejich pozměňovací návrhy, pro zákon ruku nezvednou. Chtěly mimo jiné omezit licence loterijních společností jen na jeden rok namísto tří let.

Zmatky a osobní útoky

Omezení hazardu prošlo jen velmi těžko. Po řadě zmatků - a zpochybněném a opakovaném hlasování - nakonec zvítězil návrh připravený skupinou poslanců v čele s Janem Farským (TOP 09 a Starostové). 

Došlo i na osobní střety. Poslanec Josef Novotný (VV) zaútočil na ministra financí Miroslava Kalouska a obvinil ho z "arogance a jistoty, že mu to projde".

Osobním útokem odpověděl i ministr Kalousek a oznámil sněmovně, že Josef Novotný chtěl původně kandidovat za TOP 09.

"Tehdy jsem řekl: jen přes mou mrtvolu. A všechny tyto útoky jsou jen daní za tuto moji větu," prohlásil před poslanci Kalousek.

Videoterminály bude možné zakázat

Návrh, který teď posoudí Senát, umožňuje obcím, aby zakázaly hazard na celém svém území, ale také třeba jen v některé části - například pouze v jedné ulici. Návrh tak nahrává obcím, sám Farský je ostatně starostou Semil.

Loterijní společnosti by navíc musely vydat celých 20 procent výtěžku na veřejně prospěšné aktivity. Teď dávají menší společnosti 6 %, větší 20 %. Některé z nich se proto účelově rozdělují na společnosti menší.

Čtvrtina z odevzdaných peněz by navíc šla na konta obcí a měst. Autoři změn odhadují, že by do obecních rozpočtů šly zhruba 3 miliardy korun a dalších 440 milionů by šlo na veřejně prospěšné účely.

Zároveň by zákon jasně řekl, na jaké účely se může výtěžek vydat. Jeho poskytování by navíc schvaloval ten, kdo sázkové hry povolil - tedy ministerstvo financí nebo obec. To by mělo částečně omezit praxi, kdy loterijní společnosti třeba i účelově vytvoří nadace, takže svůj výtěžek poskytují svým dceřiným společnostem.

Zpřísnění podmínek pro hazard

Loterijním společnostem by se i zkrátila licence, dostávaly by ji na 3 roky, zatímco teď ji mají na 10 let.

Zpřísnily by se jim také majetkové podmínky. Společnosti provozující hrací automaty by musely mít základní jmění 30 milionů korun a oproti současné praxi by je nesměly krýt nemovitostmi, ale musely by je mít na účtu v hotovosti. Velké loterijní společnosti by musely disponovat 100 miliony.

Sami autoři návrhu přiznávají, že tady může být "čertovo kopýtko". Loterijní společnosti se budou zřejmě spojovat a propojovat, aby tyto podmínky splnily.

 

Právě se děje

Další zprávy