Nezaměstnanost mizí, boj s ní je však dražší

Petr Holub
9. 10. 2007 13:35
Stát vydává na podporu práce miliardy
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Analýza - Tak málo nezaměstnaných mělo Česko naposled v listopadu 1998. Stát přesto chystá miliardové investice, aby podíl lidí bez práce dále snížil.

"Na první pohled to je paradox, nějaký smysl to ale může mít," hodnotí vládní postup hlavní analytik ČSOB Tomáš Sedláček.

V září evidovali na úřadech práce 365 tisíc nezaměstnaných, o 90 tisíc méně než loni a o 150 tisíc méně než předloni. Experti očekávají další snižování i v příštích měsících.

Ovšem menší počet nezaměstnaných bude dražší. Namísto dvanácti a půl miliard, které stát investoval do vytváření pracovních míst v posledních letech, chce napřesrok utratit o dvě miliardy navíc.

Sociálnější, než se čekalo

Podle rozpočtu se mají zvýšit výdaje na tzv. aktivní politiku zaměstnanosti.

Ministr práce Petr Nečas chystá pro nezaměstnané přísnější podmínky.
Ministr práce Petr Nečas chystá pro nezaměstnané přísnější podmínky. | Foto: Ludvík Hradílek

"Ministr práce Nečas často opakuje, že chce posílit rekvalifikace a rozšířit nabídku veřejně prospěšných prací. To stojí peníze," hodnotí Nečasův rozpočtový plán Daniel Münich z akademického ústavu CERGE-EI.

Vicepremiér Petr Nečas slibuje zásadní změny na trhu práce až v roce 2009. Lidé bez práce mají mít nárok na podporu v nezaměstnanosti proti současným šesti jen pět měsíců. Dnes mají nárok na polovinu dosavadní mzdy, napříště by jim stát dávky postupně snižoval z 65 až na 45 procent mzdy.

Později by ovšem měli nárok na podporu jen tehdy, kdyby nastoupili na rekvalifikace, případně veřejně prospěšné práce.

Pro vznik nového systému v roce 2009 si Nečas připravuje dvoumiliardovou rezervu už v příštím rozpočtu. "Osvícený ministr může i při klesající nezaměstnanosti investovat do toho, aby něco udělal s dlouhodobě nezaměstnanými," komentuje plán ekonom Sedláček.

Potřebnost investic zpochybňují údaje o dlouhodobé nezaměstnanosti. V Česku je polovina nezaměstnaných bez práce přes devět měsíců, právě v této kategorii však čísla od loňska klesají nejrychleji.

Rostou platy, rostou dávky

Vedle vyšších výdajů na aktivní politiku se nesnižují ani výdaje na podporu v nezaměstnanosti.

V tom experti nevidí nic zvláštního. Nárok na podporu má pouze ten, kdo nepracuje šest měsíců, pouze u lidí nad 55 let až dvanáct měsíců. Ostatní jsou na jiných sociálních dávkách.

Počet nezaměstnaných s nárokem na podporu proto klesá pomaleji, oproti loňským 124 tisícům jich je letos jen o 20 tisíc méně.

Růst podpor navíc kopíruje růst platů. Letošní průměrná dávka ve výší 4805 korun je o 330 korun vyšší než loni.

 

Právě se děje

Další zprávy