Neumannová dluží 224 milionů, u Vondry ale brala prémie

Martina Machová Martina Machová
20. 12. 2010 12:30
Podle Vondrova náměstka nejde mistrovství s odměnami spojovat
Visačka, kterou vyrobili přátelé Kateřině Neumannové rok před šampionátem k jejím narozeninám. Kdo by tušil že i konečný výsledek bude bahnitý.
Visačka, kterou vyrobili přátelé Kateřině Neumannové rok před šampionátem k jejím narozeninám. Kdo by tušil že i konečný výsledek bude bahnitý. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V době, kdy vyšlo najevo, že po libereckém mistrovství v klasickém lyžování nezůstal dluh 112 milionů, nýbrž dvojnásobný, tedy 224 milionů, obdržela šéfka organizátorů zadluženého šampionátu Kateřina Neumannová od státu prémie.

I ona totiž patří mezi zaměstnance ministerstva obrany, kterým šéf rezortu Alexandr Vondra přiřkl na konci roku mimořádnou odměnu. Celkově svým spolupracovníků rozdělil 210 milionů korun.

"Odměnu dostala. Nebyla ovšem na úrovni top manažerů, bylo to řádově 30 tisíc korun," potvrdil Aktuálně.cz Vondrův náměstek pro personalistiku Michael Hrbarta.

Podle něj si peníze Neumannová zaslouží.

"Odvádí práci jako každý jiný poradce. Má na starosti jednání se svazy a teď připravuje zákon o rozvoji armádní tělovýchovy a sportu," líčil náměstek.

"Liberec není věcí ministerstva obrany," odmítl spojovat zadlužené mistrovství se současnou prací Neumannové na ministerstvu.

Paradoxně hned dva členové Nečasovy vlády chtějí tým organizátorů libereckého šampionu včele s Kateřinou Neumannovou vyšetřovat. Ministr školství za VV Josef Dobeš podal na pořadatele trestní oznámení.

Jeho stranický kolega a ministr vnitra Radek John současně oznámil, že pošle na liberecké kriminalisty policejní inspekci. Již jednou totiž vyšetřování Neumannové odložili. Zdůvodnili to tak, že dluhy vytvářela v domnění, že stát pak vše zaplatí.

Na rozdělování odměn na ministerstvu obrany upozornil deník Lidové noviny. Podle něj Vondra rozdal svým poradcům prémie 50 až 100 tisíc korun.

Foto: Aktuálně.cz

Zlatá olympionička byla na ministerstvu obrany zaměstnána nejprve z pozice aktivní reprezentantky a příslušnice Dukly Liberec, loni v prosinci pak dostala místo poradkyně pro armádní sport u náměstka Jaroslava Kopřivy.

Toho později svrhla aféra s nákupem minometů, ve které figuroval i Neumannové životní partner Josef Jindra. Kopřiva se ocitl v podezření, že si s Jindrou dojednává provize z miliardových armádních zakázek.

Pozicí Neumannové na ministerstvu ovšem kauza neotřásla, jen se změnil její nadřízený. Stal se jím právě Michael Hrbata.

V současnosti je zařazena ve 13. platové třídě. Základní plat v této kategorii činí podle délky praxe mezi 17 a 26 tisíci korunami.

Deník Aktuálně.cz již v minulosti pátral po konkrétní výši jejích příjmů (včetně dalších příplatků a odměn), z oficiálních zdrojů však žádné informace nezískal.

Podle armádního experta, který na ministerstvu léta působil, by plat náměstkovy poradkyně mohl dohromady činit 40 až 50 tisíc korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy