Stát chce po Neumannové a spol. dalších 112 milionů

Martina Machová Martina Machová
15. 12. 2010 18:24
Největším věřitelem libereckého šampionátu by se stal sám stát.
Konec šampionátu provází další skandál. Organizátoři by měli vrátit dalších 112 milionů ze státní dotace
Konec šampionátu provází další skandál. Organizátoři by měli vrátit dalších 112 milionů ze státní dotace | Foto: Ondřej Besperát

Praha, Liberec - Stát chce po organizátorech předluženého libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování zpět 112 milionů korun, které poslal jako účelovou dotaci na organizaci závodů.

Vyplývá to z přílohy insolvenčního návrhu, který koncem listopadu podal likvidátor organizačního výboru Ivan Brambaški. Jeho součástí jsou tři výměry Finančního úřadu pro Prahu 8, který hospodaření organizátorů prověřoval.

Celkově stát poslal do Liberce na organizaci šampionátu 259 milionů korun. I přes finanční injekce státu zůstal po organizátorech šampionátu vedených Kateřinou Neumannovou dluh 112 milionů korun.

Do této částky ovšem požadavky státu započítány nejsou. Pokud by stát vymáhal veškeré peníze, jak navrhuje finanční úřad, dluh by stoupl na dvojnásobek, tedy 224 milionů korun. Likvidátor mistrovství přitom spočítal současný majetek mistrovství na necelých pět milionů korun.

Podle jeho úředníků se organizátoři neřídili pravidly, která nakládání se státními dotacemi upravuje.

V jednom případě mají vrátit 10,3 milionů korun. Organizátoři se proti rozhodnutí finančních úředníků z Prahy 8 odvolali k Finančnímu ředitelství hlavního města, to ale pokutu potvrdilo, načež byla na šampionát uvalena exekuce a zablokovány veškeré účty.

Oslava Kateřiny Neumannové, která měla být placena z rozpočtu mistrovství
Oslava Kateřiny Neumannové, která měla být placena z rozpočtu mistrovství | Foto: Aktuálně.cz

Špatně čerpaná dotace

Další dva případy jsou podle insolvenčního návrhu ve fázi odvolání. Finanční úřad pro Prahu 8 v nich požaduje 34,7 a 67,1 milionů korun.

"Příjemce dotace neoprávněně zadržel prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu tím, že neprokázal oprávněné čerpání dotace a nevypořádal dotaci v souladu s vyhláškou Ministerstva financí," odůvodňují v obou rozhodnutích shodně úředníci.

Čeho konkrétně se organizátoři dopustili, není možné z veřejných zdrojů zjistit.

"K případu se nemůžeme vyjadřovat, jsme vázáni mlčenlivostí," odmítá cokoli konkretizovat zástupkyně ředitele Finančního úřadu pro Prahu 8 Jaroslava Zahradníková. 

Ministři, jež mají dořešení mistrovství na starost, tvrdí, že o rozhodnutích finančních úřadů nevědí. Měli to být přitom oni, kdo mohli rozhodnout, jestli vláda ještě do Liberce nějaké peníze pošle. Organizátoři totiž dluží 105 institucím a podnikatelům, přičemž někteří z nich tvrdí, že krachují.

Naposledy se hovořilo o variantě, že Nečasova vláda přispěje na zaplacení dluhu 50 miliony, ministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš ale návrh na poslední chvíli stáhl a místo toho podal na organizátory trestní oznámení.

Dobeš hledá viníky

"To, co mi ukazujete, vidím poprvé. Já jsem se rozhodl neposílat do Liberce další peníze na základě zjištěných pochybení, které jsem objevil při hlubším studování materiálů ministerstva. Bylo tam hodně nedostatků," reagoval na výměry finančního úřadu Dobeš.

"Stát by se měl domáhat těchto peněz a zejména by měl žádat vyšetření, jak k tomu mohlo dojít. Stát by měl razantně dohledat viníky," zdůraznil.

Rozhodne Kalouskova komise

O rozhodnutích finančního úřadu se dozvěděl od Aktuálně.cz i ministr financí Miroslav Kalousek. Stejně jako Dobeš tvrdí, že dokumenty i částky vidí poprvé.

Jak s informacemi finančního úřadu naloží, nechce dopředu předjímat. Jako šéf rezortu financí totiž může například peníze odpustit. Podle Kalouska by ovšem záleželo na doporučení jeho rozkladové komise.

"Pokud se k tomu nevyjádří a nenapíše mi svůj právní rozklad, tak vám nemohu říci, zda jsem připraven odpustit úplně, částečně, nebo vůbec ne. Obecně vám mohu říci, že zde vidím položky, které odpustit nelze," uvedl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy