Stát chce po Neumannové a spol. dalších 112 milionů

Martina Machová Martina Machová
15. 12. 2010 18:24
Největším věřitelem libereckého šampionátu by se stal sám stát.
Konec šampionátu provází další skandál. Organizátoři by měli vrátit dalších 112 milionů ze státní dotace
Konec šampionátu provází další skandál. Organizátoři by měli vrátit dalších 112 milionů ze státní dotace | Foto: Ondřej Besperát

Praha, Liberec - Stát chce po organizátorech předluženého libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování zpět 112 milionů korun, které poslal jako účelovou dotaci na organizaci závodů.

Vyplývá to z přílohy insolvenčního návrhu, který koncem listopadu podal likvidátor organizačního výboru Ivan Brambaški. Jeho součástí jsou tři výměry Finančního úřadu pro Prahu 8, který hospodaření organizátorů prověřoval.

Celkově stát poslal do Liberce na organizaci šampionátu 259 milionů korun. I přes finanční injekce státu zůstal po organizátorech šampionátu vedených Kateřinou Neumannovou dluh 112 milionů korun.

Do této částky ovšem požadavky státu započítány nejsou. Pokud by stát vymáhal veškeré peníze, jak navrhuje finanční úřad, dluh by stoupl na dvojnásobek, tedy 224 milionů korun. Likvidátor mistrovství přitom spočítal současný majetek mistrovství na necelých pět milionů korun.

Podle jeho úředníků se organizátoři neřídili pravidly, která nakládání se státními dotacemi upravuje.

V jednom případě mají vrátit 10,3 milionů korun. Organizátoři se proti rozhodnutí finančních úředníků z Prahy 8 odvolali k Finančnímu ředitelství hlavního města, to ale pokutu potvrdilo, načež byla na šampionát uvalena exekuce a zablokovány veškeré účty.

Oslava Kateřiny Neumannové, která měla být placena z rozpočtu mistrovství
Oslava Kateřiny Neumannové, která měla být placena z rozpočtu mistrovství | Foto: Aktuálně.cz

Špatně čerpaná dotace

Další dva případy jsou podle insolvenčního návrhu ve fázi odvolání. Finanční úřad pro Prahu 8 v nich požaduje 34,7 a 67,1 milionů korun.

"Příjemce dotace neoprávněně zadržel prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu tím, že neprokázal oprávněné čerpání dotace a nevypořádal dotaci v souladu s vyhláškou Ministerstva financí," odůvodňují v obou rozhodnutích shodně úředníci.

Čeho konkrétně se organizátoři dopustili, není možné z veřejných zdrojů zjistit.

"K případu se nemůžeme vyjadřovat, jsme vázáni mlčenlivostí," odmítá cokoli konkretizovat zástupkyně ředitele Finančního úřadu pro Prahu 8 Jaroslava Zahradníková. 

Ministři, jež mají dořešení mistrovství na starost, tvrdí, že o rozhodnutích finančních úřadů nevědí. Měli to být přitom oni, kdo mohli rozhodnout, jestli vláda ještě do Liberce nějaké peníze pošle. Organizátoři totiž dluží 105 institucím a podnikatelům, přičemž někteří z nich tvrdí, že krachují.

Naposledy se hovořilo o variantě, že Nečasova vláda přispěje na zaplacení dluhu 50 miliony, ministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš ale návrh na poslední chvíli stáhl a místo toho podal na organizátory trestní oznámení.

Dobeš hledá viníky

"To, co mi ukazujete, vidím poprvé. Já jsem se rozhodl neposílat do Liberce další peníze na základě zjištěných pochybení, které jsem objevil při hlubším studování materiálů ministerstva. Bylo tam hodně nedostatků," reagoval na výměry finančního úřadu Dobeš.

"Stát by se měl domáhat těchto peněz a zejména by měl žádat vyšetření, jak k tomu mohlo dojít. Stát by měl razantně dohledat viníky," zdůraznil.

Rozhodne Kalouskova komise

O rozhodnutích finančního úřadu se dozvěděl od Aktuálně.cz i ministr financí Miroslav Kalousek. Stejně jako Dobeš tvrdí, že dokumenty i částky vidí poprvé.

Jak s informacemi finančního úřadu naloží, nechce dopředu předjímat. Jako šéf rezortu financí totiž může například peníze odpustit. Podle Kalouska by ovšem záleželo na doporučení jeho rozkladové komise.

"Pokud se k tomu nevyjádří a nenapíše mi svůj právní rozklad, tak vám nemohu říci, zda jsem připraven odpustit úplně, částečně, nebo vůbec ne. Obecně vám mohu říci, že zde vidím položky, které odpustit nelze," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy