Stát chce po Neumannové a spol. dalších 112 milionů

Martina Machová Martina Machová
15. 12. 2010 18:24
Největším věřitelem libereckého šampionátu by se stal sám stát.
Konec šampionátu provází další skandál. Organizátoři by měli vrátit dalších 112 milionů ze státní dotace
Konec šampionátu provází další skandál. Organizátoři by měli vrátit dalších 112 milionů ze státní dotace | Foto: Ondřej Besperát

Praha, Liberec - Stát chce po organizátorech předluženého libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování zpět 112 milionů korun, které poslal jako účelovou dotaci na organizaci závodů.

Vyplývá to z přílohy insolvenčního návrhu, který koncem listopadu podal likvidátor organizačního výboru Ivan Brambaški. Jeho součástí jsou tři výměry Finančního úřadu pro Prahu 8, který hospodaření organizátorů prověřoval.

Celkově stát poslal do Liberce na organizaci šampionátu 259 milionů korun. I přes finanční injekce státu zůstal po organizátorech šampionátu vedených Kateřinou Neumannovou dluh 112 milionů korun.

Do této částky ovšem požadavky státu započítány nejsou. Pokud by stát vymáhal veškeré peníze, jak navrhuje finanční úřad, dluh by stoupl na dvojnásobek, tedy 224 milionů korun. Likvidátor mistrovství přitom spočítal současný majetek mistrovství na necelých pět milionů korun.

Podle jeho úředníků se organizátoři neřídili pravidly, která nakládání se státními dotacemi upravuje.

V jednom případě mají vrátit 10,3 milionů korun. Organizátoři se proti rozhodnutí finančních úředníků z Prahy 8 odvolali k Finančnímu ředitelství hlavního města, to ale pokutu potvrdilo, načež byla na šampionát uvalena exekuce a zablokovány veškeré účty.

Oslava Kateřiny Neumannové, která měla být placena z rozpočtu mistrovství
Oslava Kateřiny Neumannové, která měla být placena z rozpočtu mistrovství | Foto: Aktuálně.cz

Špatně čerpaná dotace

Další dva případy jsou podle insolvenčního návrhu ve fázi odvolání. Finanční úřad pro Prahu 8 v nich požaduje 34,7 a 67,1 milionů korun.

"Příjemce dotace neoprávněně zadržel prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu tím, že neprokázal oprávněné čerpání dotace a nevypořádal dotaci v souladu s vyhláškou Ministerstva financí," odůvodňují v obou rozhodnutích shodně úředníci.

Čeho konkrétně se organizátoři dopustili, není možné z veřejných zdrojů zjistit.

"K případu se nemůžeme vyjadřovat, jsme vázáni mlčenlivostí," odmítá cokoli konkretizovat zástupkyně ředitele Finančního úřadu pro Prahu 8 Jaroslava Zahradníková. 

Ministři, jež mají dořešení mistrovství na starost, tvrdí, že o rozhodnutích finančních úřadů nevědí. Měli to být přitom oni, kdo mohli rozhodnout, jestli vláda ještě do Liberce nějaké peníze pošle. Organizátoři totiž dluží 105 institucím a podnikatelům, přičemž někteří z nich tvrdí, že krachují.

Naposledy se hovořilo o variantě, že Nečasova vláda přispěje na zaplacení dluhu 50 miliony, ministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš ale návrh na poslední chvíli stáhl a místo toho podal na organizátory trestní oznámení.

Dobeš hledá viníky

"To, co mi ukazujete, vidím poprvé. Já jsem se rozhodl neposílat do Liberce další peníze na základě zjištěných pochybení, které jsem objevil při hlubším studování materiálů ministerstva. Bylo tam hodně nedostatků," reagoval na výměry finančního úřadu Dobeš.

"Stát by se měl domáhat těchto peněz a zejména by měl žádat vyšetření, jak k tomu mohlo dojít. Stát by měl razantně dohledat viníky," zdůraznil.

Rozhodne Kalouskova komise

O rozhodnutích finančního úřadu se dozvěděl od Aktuálně.cz i ministr financí Miroslav Kalousek. Stejně jako Dobeš tvrdí, že dokumenty i částky vidí poprvé.

Jak s informacemi finančního úřadu naloží, nechce dopředu předjímat. Jako šéf rezortu financí totiž může například peníze odpustit. Podle Kalouska by ovšem záleželo na doporučení jeho rozkladové komise.

"Pokud se k tomu nevyjádří a nenapíše mi svůj právní rozklad, tak vám nemohu říci, zda jsem připraven odpustit úplně, částečně, nebo vůbec ne. Obecně vám mohu říci, že zde vidím položky, které odpustit nelze," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Německo podle Bildu nařídí méně topit na pracovištích a šetřit s energiemi

Nevytápět společné prostory, které neslouží k dlouhodobému pobytu lidí, zakázat noční osvětlení památek či reklam nebo topit na pracovištích podle typu fyzické práce v rozmezí od 12 do 19 stupňů. S tím podle informací deníku Bild počítá návrh energetických úspor německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který by v nadcházejícím týdnu měla schválit vláda kancléře Olafa Scholze.

Kvůli nejistotě ohledně dodávek ruského plynu hledá Německo úspory a nové dodavatele, aby překonalo nadcházející zimu. Habeck kvůli tomu vypracoval návrh, který by šetrné nakládání s energiemi plošně nařizoval. Podle Bildu se již například nepočítá s tím, že by se vytápěly vstupní haly na úřadech a školách či čekárny na úřadech. Nemocnic, pečovatelských zařízení a školek by se to netýkalo. V neobydlených veřejných budovách chce ministr odpojit průtokové ohřívače a bojlery.

Zakázáno by bylo noční osvětlování památek, veřejných budov a reklamních ploch. Habeck již dříve nařídil odpojit osvětlení budov svého ministerstva a během léta méně pouštět klimatizaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem postoupili na ME do čtvrtfinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do čtvrtfinále. Favorizovaný šestý pár světového žebříčku, který díky vítězství v základní skupině přeskočil čtvrteční úvodní kolo play off, zdolal v osmifinále Poláky Piotra Kantora a Macieje Rudola 2:1 na sety.

Čeští reprezentanti po vyrovnaném úvodu prvního setu soupeřům odskočili až čtyřbodový rozdíl a vyhráli 21:18. Ve druhé sadě si naopak Perušič se Schweinerem nechali Poláky utéct, a přestože v závěru vyrovnali na 19:19 a odvrátili dva setboly, set ztratili poměrem 21:23.

I ve třetím duelu na šampionátu tak musely české medailové naděje do třetího setu. Tie-break rozhodli Perušič se Schweinerem v koncovce, od stavu 9:9 šli do vedení a zápas po hodině a jedné minutě uzavřeli výhrou 15:12.

před 44 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy