John kvůli Neumannové posílá do Liberce inspekci vnitra

Martina Machová Martina Machová
4. 11. 2010 6:30
Stát chystá nové trestní oznámení, vnitro chce vědět, proč bylo odloženo to první
Ministr vnitra Radek John
Ministr vnitra Radek John | Foto: Jan Langer

Praha - Po ministru školství Josefu Dobešovi se hodlá do případu mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci vložit i jeho stranický kolega a ministr vnitra Radek John.

Zatímco Dobeš chystá nové trestní oznámení na organizátory v čele s olympijskou vítězkou Kateřinou Neumannovou, John chce prověřit liberecké policisty.

Jeho inspekce by měla vyšetřit, jestli postupovali korektně, když odložili předešlé trestní oznámení. Na Neumannovou ho podala jedna z desítek firem, jíž organizátoři dluží peníze.

"Uděláme všechny kroky pro to, aby se zjistilo, kam peníze šly," řekl Aktuálně.cz ministr John.

Pošlu inspekci

Vyvětlil, že jeho jedinou možností, jak do vyšetřování libereckého dluhu zasáhnout, je "iniciovat, aby policejní inspekce prověřila, jak bylo vyšetřováno".

Na přímý dotaz Aktuálně.cz, jestli se tedy na policejní inspekci obrátí, odpověděl, že ano.

Vláda tento týden měla o více než stomiliónovém dluhu, který po MS zbyl, jednat. Ministr školství Josef Dobeš, do jehož kompetence problém spadá, však bod z programu stáhnul.

Původně navrhl, že by stát měl navzdory předchozím obřím státním subvencím znovu část dluhů zaplatit. Nyní však oznámil, že má nové plány. Upřesnit je zatím odmítá.

Jeho kolega Radek John je přesvědčen, že stát už by do Liberce něměl posílat nic. "Kdo to způsobil, ten má nést zodpovědnost," dodal.

Oslava narozenin Kateřiny Neumannové. Fotografie z večírku šly na účet mistrovství
Oslava narozenin Kateřiny Neumannové. Fotografie z večírku šly na účet mistrovství | Foto: Aktuálně.cz

Dluh z přesvědčení

Trestní oznámení na organizátory, které ohlásil ministr školství Dobeš, je už druhou možností pro policii, aby hospodaření MS prověřila.

Už jednou u policie neuspěla reklamní agentura Roxy II, které Neumannová a její tým i 20 měsíců po skončení šapmpionátu dluží 1,2 miliónu korun. Agentura podala na organizátory trestní oznámení pro podvod, předlužení a zvýhodňování věřitele.

Policie však případ odložila s odůvodněním: Nešlo o žádný z avizovaných trestných činů, tým Neumannové prý vršil závazky v přesvědčení, že vše nakonec zaplatí stát.

Firma se proti tomuto rozhodnutí odvolala, žalobci se ovšem s rozhodnutím policistů ztotožnili a Kateřinu Neumannovou před stíháním uchránili.

Krátce poté v jiném případě vyplavala informace, že Neumannová a její bývalý přítel Josef Jindra si z rozpočtu mistrovství nechali zaplatit třeba fotodokumentaci ze soukromých akcí.

Tuto kauzu, na níž upozornilo Aktuálně.cz i další média, policie zatím nezvedla.

 

Právě se děje

Další zprávy