Praha - Lidé, kteří by se kvůli stávce dopraváků, která je naplánovaná na pondělní ráno, nedostali včas do práce, se podle právníků nemusejí bát postihu ze strany zaměstnavatele.
Masivní výpadek dopravy kvůli stávce je totiž z hlediska práva podobná situace, jako když vlaky a autobusy zastaví třeba povodeň.
"Zaměstnavatel by měl takovou nepřítomnost určitě omluvit. Je to vyšší moc, která zasáhla a kterou zaměstnanec nemohl ovlivnit," řekl Aktuálně.cz vedoucí katedry pracovního práva Masarykovy univerzity v Brně Milan Galvas.
Řešení? Neplacené volno, povinná dovolená
"Podle mého názoru by společnost neuspěla s žalobami na náhradu škody ani u vlastních zaměstnanců, ani u stávkujících. Právo na stávku je zakotvené v ústavě."
Zaměstnanci se ale budou muset smířit s tím, že za den volna kvůli stávce nedostanou zaplaceno. "Druhá možnost je dovolená. Tu zaměstnavatel může nařídit," dodává Galvas. Teď na začátku roku je to reálné, protože většina zaměstnanců dovolenou ještě ani nezačala čerpat, nebo má vybraný jen týden na zimní rekreaci.
Firmy trestat nechtějí
Ani firmy nemají v plánu postupovat proti svým zaměstnancům, kterým stávka zkomplikuje život, nijak represivně.
Nechystaly se k tomu ani při plánované listopadové stávce MHD, od které nakonec odboráři ustoupili.
"Za absenci v den stávky bychom naše lidi netrestali. Určitě bychom to neřešili jako porušení pracovní kázně. Lidé by se z objektivních příčin do práce dostat nemohli," řekl Libor Kytýr, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje síť obchodů Albert.
Stejně se vyjádřily i další společnosti, například provozovatel obchodní sítě Tesco.