Neohlídali Klause v Chrastavě, on jim dal milost

Domácí Domácí
8. 11. 2012 19:51
Prezident zastavil trestní stíhání svých bodyguardů Martina Čecha a Tomáše Jelínka
Foto: Jan Langer

Praha - Prezident republiky Václav Klaus využil ve čtvrtek institut milosti a zastavil trestní stíhání svých bodyguardů Martina Čecha a Tomáše Jelínka za trestný čin porušení povinnosti strážní služby.

"Přihlédl k tomu, že oba jmenovaní dosud zajišťovali zcela bezchybně osobní ochranu prezidenta jako nejvyššího ústavního činitele. Udělení milostí spolupodepsal předseda vlády," uvedl ředitel prezidentova tiskového odboru Radim Ochvat.

Policisté z ochranné služby čelili obvinění v souvislosti s napadením Klause v Chrastavě na Liberecku. Náměstek šéfa policie Tomáš Kužel přesunul oba obviněné policisty z prezidentovy ochranky na jinou práci.

Kužel rozhodl, že "nebudou plnit úkoly v přímém výkonu služby ochrany chráněné osoby". Oba v rámci týmu přeřadí na "jiný způsob výkonu služby". Jeho rozhodnutí podle mluvčí potvrdil také policejní prezident Martin Červíček.

Stíhání začalo ve středu kvůli Chrastavě

Stíhání dvojice mužů z prezidentské ochranky zahájil ve středu liberecký státní zástupce kvůli podezření z porušení povinnosti strážní služby.

Policisté údajně chybovali při napadení prezidenta v Chrastavě 28. září, kdy na něj vystřelil při otevírání nového mostu šestadvacetiletý muž z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Policie ho později obvinila z výtržnictví.

Vyšetřování postupu ochranky převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Šéf útvaru ochrany prezidenta Jiří Sklenka krátce po incidentu odstoupil, jeho nástupcem se stal Petr Dongres.


Případem se zabývala také Kuželova pracovní skupina, která ochrance vytkla zejména to, že ihned nezajistila útočníka.

Vydala zároveň doporučení, aby se při ostrých bezpečnostních situacích změnila taktika, aby ochranka do výcviku zařadila modelové situace, při nichž hrozí napadení hlídaného člověka a aby byly pokyny při přípravě na bezpečnostní opatření konkrétnější. Kužel také dostal za úkol zpracovat koncepci ochranných služeb u policie.

 

Právě se děje

před 47 minutami

O brexitové dohodě se dnes jednat nebude, rozhodl předseda britské Dolní sněmovny

Předseda dolní komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády předložit poslancům ke schválení dohodu o brexitu. Vláda podle něj navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu, přičemž se nezměnily vnější okolnosti, nové projednávání této otázky by tudíž porušovalo procedurální pravidla.

Při mimořádném sobotním zasedání parlamentu nakonec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitové dohody jako takovém. Dolní sněmovna však odhlasovala, že dohodu neschválí, dokud nebude její obsah převeden do britského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy