Střelec z Chrastavy rozdává letáky s výslechem Klause

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 11. 2012 14:06
Pavel Vondrouš byl za zářijový útok na prezidenta obviněn z výtržnictví
Milan Vondrouš
Milan Vondrouš | Foto: ČTK

Praha - Pavel Vondrouš, který na konci září v Chrastavě na Liberecku vystřelil z airsoftové pistole na prezidenta Václava Klause, začal v úterý dopoledne před budovou Poslanecké sněmovny rozdávat kolemjdoucím "první číslo svého občasníku".

V něm zveřejnil přepis výslechu prezidenta Klause, který o incidentu vypovídal na policii. Za zveřejnění části trestního spisu mu hrozí vysoká pokuta.

Šestadvacetiletý Vondrouš vystřelil na hlavu státu z bezprostřední blízkosti při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem.

Postup ochranky, která zřejmě selhala, začala posléze prověřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), Vondrouše pak policie obvinila z výtržnictví.

Vondrouš svůj "občasník" nazvaný Vondroušův Xpress také rozeslal médiím. Uveřejnil v něm celý přepis výslechu, který Klaus poskytl kvůli vyšetřování libereckým kriminalistům a GIBS.

Prezident v něm popisuje, jak se incident odehrál, jak ho vnímal a jak na něj reagoval. Spolu s touto výpovědí zaslal Vondrouš tisku i dokument, na kterém podepsal poučení, že mu část spisu policisté okopírovali jen proto, aby ji mohl použít při své obhajobě.

"V žádném případě nesmí být předávána dalším osobám a tiskovým médiím nebo jinak zveřejňována," uvádí se v poučení.

Manifest demokracie i fiktivní kniha

Vondrouš s tím však nesouhlasí a řekl, že chce úterní akcí poukázat na to, že v Klausově výpovědi nebylo nic zásadního, co by nebylo možné zveřejnit. "Je nesmysl mi to zakazovat," prohlásil. Sám však uznal, že mu hrozí až pětimilionová pokuta.

Kromě Klausova výslechu si případní čtenáři Vondroušova Xpressu mohou přečíst i Manifest poctivé demokracie, ve které Vondrouš vyzývá k větší aktivitě a snaze o lepší demokracii.

Podívejte se, jak viděli celý "útok" fanoušci na internetu:

Pod ní je pak přetištěn útržek složenky za 250 korun, kterou měl Vondrouš Klausovi poslat jako kompenzaci za znečištěný oblek. Pro případné příznivce pak přikládá i číslo svého účtu.

Na závěr pak propaguje fiktivní Klausovu knihu s názvem "Jak jsem přežil atentát".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy