Hradní ochranku povede Klausův bývalý bodyguard

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 10. 2012 16:25
Novým šéfem ochranky se stal Petr Dongres, nahradil Jiřího Sklenku
Policie zatýká Pavla Vondrouše, který 28. září 2012 střílel na prezidenta Klause.
Policie zatýká Pavla Vondrouše, který 28. září 2012 střílel na prezidenta Klause. | Foto: Reuters

Praha - Ochranka prezidenta má nového šéfa, stal se jím bývalý prezidentův bodyguard Petr Dongres.

Předchozí ředitel ochranky Jiří Sklenka rezignoval po selhání ochranky při páteční střelbě na Václava Klause.

"Z mého rozkazu řídí od včerejšího dne (středa - pozn. red.) ochrannou službu prezidenta," potvrdil informaci pro Aktuálně.cz náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.

Dongres je podle Kužela zkušený bodyguard, který se dosud staral o pracoviště osobní ochrany prezidenta. Nejde o přímé jmenování, Dongres ale patrně nějaký čas ve funkci zůstane.

"V současné době nikoho jiného nehledáme," uvedl Kužel s tím, že pokračuje prověřování pátečního incidentu v Chrastavě. Při něm šestadvacetiletý Pavel Vondrouš sedmkrát vystřelil na prezidenta z airsoftové pistole.

Ačkoli střílel z bezprostřední blízkosti, ochranka nezareagovala. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora jde o jasné selhání ochranné služby. Důsledky zatím nese pouze Sklenka, který sám složil funkci.

Zda přijde o místo někdo z bodyguardů, kteří byli na místě, se zatím neví. "To by muselo vyšetřování odhalit skutečně závažné, hrubé pochybení," řekl ministr vnitra Jan Kubice v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy