Byli jste u střelby na Klause? Ozvěte se, žádá inspekce

ČTK ČTK
3. 10. 2012 14:38
Všichni členové Klausovy ochranky jsou už vyslechnuti, teď jsou na řadě občané
Muž, který zaútočil plynovou pistolí na Václava Klause.
Muž, který zaútočil plynovou pistolí na Václava Klause. | Foto: ČTK

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) již vyslechla veškeré členy ochranky prezidenta Václava Klause, kteří s ním byli při pátečním incidentu v Chrastavě na Liberecku.

Vypovídali také přítomní policisté a někteří svědci. Inspekce nyní žádá občany, aby se na ni obrátili s případnými dalšími informacemi.

Na Klause v pátek vystřelil z airsoftové pistole z bezprostřední blízkosti šestadvacetiletý Pavel Vondrouš. Prohlásil, že šlo o "zoufalý čin obyčejného člověka", kterým chtěl upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Později byl obviněn z výtržnictví.

Ochranka hlavy státu zřejmě selhala, GIBS její postup nyní prověřuje. Hned den po incidentu odstoupil šéf útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka.

"Vyzýváme občany, kteří mají jakékoli informace k jednání útočníka, členů ochranky či k jejich komunikaci, aby kontaktovali operační středisko inspekce," uvedla Sandorová. GIBS se totiž zabývá i možným únikem záznamu hovorů Klausových bodyguardů, který zveřejnila televize Nova. Podle dřívějšího vyjádření Sandorové však přepis komunikace nemusí být pravý.

Podívejte se: Internet se baví střelbou na Klause

Okolnosti případu vyšetřovala také pracovní skupina vedená náměstkem policejního prezidenta Tomášem Kuželem. Vydala doporučení, aby se při ostrých bezpečnostních situacích změnila taktika, aby ochranka do výcviku zařadila modelové situace, při kterých hrozí napadení hlídaného člověka a aby byly pokyny při přípravě na bezpečnostní opatření konkrétnější. Kužel také dostal za úkol zpracovat koncepci ochranných služeb u policie. S výsledky skupiny se seznámila vláda.

Náměstek již dříve uvedl, že odborný tým vidí selhání ochranky mimo jiné v tom, že bezprostředně nezajistila útočníka. Podle dnešního Práva pak zpráva pracovní skupiny uvádí také to, že bodyguardi pochybili, když prezidenta okamžitě po incidentu neodvedli do bezpečí. Členové ochranky byli prý také od sebe moc daleko.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy