Inspekce: Přepis komunikace Klausovy ochranky je podvrh

ČTK ČTK
12. 10. 2012 11:33
Rozhovory prezidentovy ochranky zřejmě neproběhly tak, jak je zveřejnila TV Nova
Airsoftová pistole, kterou Pavel Vondrouš vystřelil na Klause.
Airsoftová pistole, kterou Pavel Vondrouš vystřelil na Klause. | Foto: Reuters

Praha - Přepis komunikace ochranky prezidenta z incidentu v Chrastavě zveřejněný televizí Nova je s největší pravděpodobností podvrh.

K takovému závěru dospěla při prověřování údajného úniku záznamu komunikace Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Případ odložila, protože se žádný z policistů nedopustil trestného činu, sdělila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Na prezidenta Václava Klause koncem září při příležitosti otevírání nového mostu v Chrastavě na Liberecku vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý muž. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Policie ho později obvinila z výtržnictví.

Ochranka hlavy státu zřejmě selhala, její postup nyní prověřuje GIBS.

Podle vyšetřovatelů radiokomunikace probíhala na uzavřeném kanálu, jehož provoz nelze nelegálně odposlouchávat. Na zveřejněných záběrech je také slyšet komunikace jednoho z členů ochrany, která podle Sandorové není součástí údajných přepisů.

Nova již dříve uvedla, že považuje hovory za reálné.

"Ke zveřejněné relaci mezi hlídkou Obvodního oddělení Chrastava a ochranou prezidenta republiky nemohlo tímto způsobem dojít, neboť tyto složky mezi sebou radiové spojení neměly," uvedla Sandorová.

Podle ní je dokladem o nepravosti přepisu také to, že členové ochranky se při akcích oslovují jmény a zveřejněné pojmy nepoužívají.

Kvůli incidentu odstoupil z pozice šéfa ochranky prezidenta Jiří Sklenka. Nahradil jej dosavadní vedoucí odboru ochrany hlavy státu Petr Dongres.

Okolnostmi případu se zabývala také skupina vedená náměstkem policejního prezidenta Tomášem Kuželem. Ochrance vytkla zejména to, že ihned nezajistila útočníka.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy