Nemocnice omezují péči. Jsou ve finanční krizi

Zdeněk Mihalco
31. 7. 2007 12:55
Předlužené nemocnice na Pardubicku mají problémy
Nemocnice ve Svitavách
Nemocnice ve Svitavách | Foto: Nemocnice Svitavy

Pardubice, Praha - Nemocnice v Pardubickém kraji se dostávají do vážných finančních problémů.

Lékaři už nyní například v Litomyšli odkládají neakutní operace. A situace se může dál zhoršovat. "Nemocnice se propadají do ztrát, což ohrožuje jejich existenci," přiznává radní pardubického kraje odpovědný za zdravotnictví Josef Janeček (ODS).

Kraj a vedení nemocnic vinu shazují na stát a pojišťovny. Přitom ve stejném systému například Jihočeský kraj hospodaří se svými nemocnicemi nepoměrně lépe.

Právě nemocnice v Pardubickém kraji patří k nejzadluženějším v Česku. Každá z krajem zřizovaných nemocnic má dluh v řádu desítek milionů korun.

Špatné hospodaření

Dluhy nemocnic se v posledních letech prohlubovaly, nyní ředitelé zavedli opatření, která mají finanční situaci stabilizovat. Na podzim totiž dojde k převodu nemocnic na akciové společnosti a ředitelé budou muset udržet vyrovnaný rozpočet.

Kraj špatně hospodařící nemocnice před převodem oddluží.

Opatření vedení nemocnic se dotknou i pacientů. Lékaři například v Ústí nad Orlicí nebo Litomyšli budou odkládat neakutní operace. "Kvůli finanční situaci musíme přistoupit k omezením," potvrzuje ředitel nemocnice v Ústí nad Orlicí Martin Procházka s ujištěním, že akutních operací se šetření nedotkne.

Podle informací České televize má dojít také k omezení péče v Chrudimi. V reportáži ČT informovala, že vedení nemocnice vydalo dokument, který přikazuje podřízeným omezit lékařskou péči, například krevní transfúze.

"V Chrudimi je situace dost vážná," přiznává radní Pardubického kraje Janeček. "Nemocnice v minulých měsících zvýšila výkon, ale kvůli špatně nastavenému úhradovému systému pojišťoven léčila k vlastní tíži," říká. Teď musí nemocnice šetřit.

Ředitel chrudimské nemocnice je na čtrnáctidenní dovolené a nikdo další z vedení nemocnice nechce současný stav nemocnice okomentovat.

Ředitel Vojtěch Němeček pouze vydal prohlášení, že reportáž ČT byla zkreslená. Nevylučuje však, že se úsporná opatření dotknou pacientů. "Celý problém netkví v nemocnici, ale v paušálních platbách zdravotních pojišťoven," píše Němeček s dodatkem, že za kritickou situaci odpovídá také bývalý ministr zdravotnictví David Rath.

Kraj vinu odmítá

Také vedení kraje vinu za dlouholeté špatné hospodaření krajských nemocnic odmítá a souhlasí s názorem chrudimského ředitele. Podle něj jsou za situaci odpovědní politici. "Rath zvedl mzdy lékařům o 17 procent, které nemocnice musejí vyplácet, jenže zdravotní pojišťovny o tolik úhrady nezvedly," říká radní Josef Janeček. "Za rozsah péče ze zákona odpovídají zdravotní pojišťovny, ne kraj," dodává.

Pokud podle Janečka a oslovených ředitelů nemocnic pojišťovny nenavýší platby, dojde k vážnému omezení dostupnosti neakutní lékařské péče. "Poskytovaná paušální částka pro nemocnici je především ze strany VZP zcela nedostačující," píše se v prohlášení vedení nemocnice a starostů na Orlickoústecku.

Systém úhrad pojišťoven je nastaven úhradovými vyhláškami ministerstva zdravotnictví. Výše paušální platby, kterou nemocnice získá, je závislá na tom, kolik peněz nemocnice dostala v předcházejícím roce. Pokud tedy určité zdravotnické zařízení před deseti lety dostalo menší objem prostředků, obdrží oproti ostatním nemocnicím méně peněz i nyní.

Foto: Ondřej Besperát

VZP: Peníze jsme přidali

Zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) tvrdí, že nemocnicím v Pardubickém kraji platí dostatečně. "Po zrušení okolních nemocnic jsme například nemocnici v Ústí nad Orlicí adekvátně navýšili platby a zvyšujeme je každý rok," tvrdí Jana Víšková z VZP.

Faktem však je, že v nemocnice v Pardubickém kraji dostávají na léčbu jednoho pacienta v průměru nejnižší částku v Česku.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha jsou za současnou krizi v Pardubickém kraji odpovědní ředitelé nemocnic. "Loni dostaly nemocnice přidáno mimořádně hodně, víc, než činil nárůst mezd zdravotníků. Zajímavé je, že některé nemocnice hospodaří vyrovnaně a jiné ne. Ředitelé těchto zadlužených nemocnic to manažersky nezvládli a měli by je vyhodit," tvrdí David Rath. Pardubický krajský radní i ředitelé nemocnic ale tvrdí, že Rath lže.

  • Přečtěte si více: Nemocnice dluží miliardy. A dluhy rostou

Ministerstvo zdravotnictví chystá změny v úhradové vyhlášce. "Systém paušálů zachováme, musí však více odpovídat tomu, co nemocnice skutečně dělá," říká Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví. V budoucnu by například výše plateb měla záviset na tom, jak kvalitně nemocnice léčí.

"Je zvláštní, že v některých krajích problémy jsou a v jiných ne," dodává Cikrt s tím, že za fungování nemocnic je odpovědný zřizovatel, tedy krajský úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy