Ústecký kraj tvoří obří firmu z pěti nemocnic

Tomáš Fránek
6. 6. 2007 15:26
Nová akciovka bude mít majetek v hodnotě 6 miliard
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústecký kraj jako první kraj v Česku požádal, aby mu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil vytvoření nové akciové společnosti, do které sloučí pět velkých nemocnic v regionu.

Výsledek řízení u antimonopolního úřadu bude důležitý i pro další kraje, které se rozhodnout vytvořit ve zdravotnictví krajské akciové společnosti. O souhlas úřadu musí kraj požádat proto, že nemocnice, které mají vytvořit akciovou společnost, poskytují sedmdesát procent zdravotní péče v regionu.

Nová akciová společnost Krajská zdravotní bude po sloučení nemocnic v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově patřit k největším zdravotnickým zařízením v České republice. Ovšem pod podmínkou, že úřad vše schválí.

Podle mluvčího kraje Františka Janačíka ve společnosti bude pracovat 6500 zaměstnanců, společnost bude disponovat majetkem v hodnotě šest miliard korun s ročním obratem čtyři miliardy korun.

Jediný vlastník: Ústecký kraj

"Jediným vlastníkem akcií bude Ústecký kraj. Případný zisk společnosti bude použit pro rozvoj zdravotní péče této společnosti," uvedl Janačík. Spádové území akciové společnosti bude zahrnovat jeden milion obyvatel.

Společnost bude řídit pětičlenné představenstvo. V devítičlenné dozorčí radě zasednou zástupci kraje, odborné veřejnosti a zaměstnanců nemocnic, roli valné hromady převezmou krajští radní.

Antimonopolní úřad bude posuzovat, zda sloučením nemocnic a vytvořením jedné velké firmy nedojde k narušení soutěže ve zdravotnictví. Řízení má trvat měsíc.

Přeměnit nemocnice na akciové společnosti se rozhodla většinu krajů v Česku poté, co Ústavní soud zrušil zákon o neziskových nemocnicích z dílny sociální demokracie.

Podobně chtějí postupovat i další kraje

Ústecký kraj následuje řešení, které už před čtyřmi lety využily Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj. Přeměnily všechny nemocnice na akciové společnosti a díky manažerskému řízení patří ke třem ze čtyřech krajů, jejichž nemocnice dnes nemají žádné dluhy.

Akciové společnosti už fungují i v Moravskoslezském kraji, který je rovněž bez dluhů. Na Zlínsku už jsou akciové společnosti ze všech čtyřech velkých nemocnic v Kroměříži, Zlíně, Uherském Hradišti a Vsetíně, podobně v Královéhradeckém kraji.

Změnu nemocnic na akciové společnosti už schválilo také zastupitelstvo Pardubického a Libereckého kraje, kde jsou nemocnice vůbec nejví zadlužené.

Olomoucký kraj se zase společnosti Agel rozhodl pronajmout hned tři nemocnice, sdružené v jedné - dosud krajské, akciové společnosti Přerov, Prostějov a Šternberk.

Agel ovládá už sedm severomoravských nemocnic a je spojena s ocelářským impériem Tomáše Chrenka, který je šéfem dozorčí rady.

Ve středních Čechách si kraj ponechal pět největších nemocnic jako akciové společnosti a zbylých deset se rozhodl prodat. Cena se vyšplhala na 466 milionů korun.

Ústecká jedinečnost

Ústečtí jsou originální v tom, že všechny nemocnice sloučí do jediné akciovky. Také zde slouží vzor Jihočeského kraje, který založil střechový holding kontrolující celkové výsledky všech nemocnic.

Holding může například zavřít nadbytečné oddělení v jedné nemocnici a tím umožnit větší investici ve stejném oddělení sousední nemocnice.

Právě v Ústeckém kraji fungují nedaleko od sebe tři velké nemocnice (Ústí, Most, Chomutov), jejichž specializace se překrývají.

 

Právě se děje

Další zprávy