Ocelářský magnát posiluje vliv. V nemocnicích

Zdeněk Mihalco, Martina Macková
28. 5. 2007 23:00
Moravská síť nemocnic roste. Na středoevropský rozměr

Agel na severní Moravě
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Agel na severní Moravě

  • Nemocnice Podlesí (Třinec) - zaměření na kardiologii
  • Šumperk - komplexní péče, zaměření na ušní a oční lékařství a urologii 
  • Český Těšín - zaměření na interní lékařství
  • Valašské Meziříčí - komplexní péče 
  • Bruntál a Rýmařov - komplexní péče
  • Ostrava-Vítkovice - specializuje se na léčbu onemocnění cév
  • Hornická poliklinika v Ostravě - zaměřeno na poskytování základní péče
  • Onkologické centrum v Novém Jičíně

Olomouc - Na severu Moravy vzniká největší privátní uskupení poskytovatelů zdravotnické péče ve střední Evropě.

Společnost Agel (dříve Euromednet), kterou ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek, rozšiřuje síť svých nemocnic. 

Agel na severní Moravě provozuje osm zdravotnických zařízení a v současné době usiluje o dlouhodobý pronájem prostějovské, přerovské a šternberské nemocnice. 

"Další rozšíření sítě v nejbližší době nenastane. Monitorujeme však situaci na Slovensku a v jižním Polsku," poodhaluje další plány mluvčí Agelu Simona Součková.

Agel (Euromednet) působí ve zdravotnictví patnáct let. Podle předsedy dozorčí rady Tomáše Chrenka je důvodem jeho zájmu o zdravotnictví to, že jde o dlouhodobě stabilní a ziskové podnikání.

Chrenek zvyšuje vliv

Za příklad, jak Chrenek zvyšuje vliv i mimo svoji síť, považují mnozí v kraji i to, že olomouckou fakultní nemocnici má od června řídit Radomír Maráček. Ten byl dosud ředitelem Vítkovické nemocnice, již provozuje právě Agel.

Fakultní nemocnice patří v provozování lékařské péče k největším konkurentem Agelu. Odbory a lékařská komora proto daly najevo obavy, že když ministerstvo zdravotnictví Maráčka jmenovalo, povede to k monopolu Agelu na zdravotní péči na severní Moravě.

"Je to člověk, který má za úkol posílit vliv Agelu v olomoucké nemocnici," kritizuje rozhodnutí komise ministerstva prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Šéf  komory varuje: vliv Agelu ve státem zřizované fakultní nemocnici se může projevit například tím, že do ní koncern bude posílat ekonomicky náročné pacienty.

Nový ředitel Maráček odmítá, že by jeho vazby k Agelu hrály v novém působišti roli. "V žádném případě nebudu zvýhodňovat svého bývalého zaměstnavatele. Převlékl jsem dres a budu kopat za ministerstvo. V kraji bude vždy nejdůležitější fakultní nemocnice a ty ostatní se jí musí přizpůsobit," řekl Hospodářským novinám budoucí šéf šesté největší nemocnice v Česku.

Spory v Olomouckém kraji

Spory vyvolala také výběrová řízení Olomouckého kraje na dlouhodobý pronájem nemocnic v Přerově, Prostějově a Šternberku, o které Chrenkova firma usiluje.

Město Přerov se kvůli výsledku výběrového řízení rozhodlo zažalovat Olomoucký kraj. O sporech si více přečtěte ZDE

Zastupitelé v Přerově či Šternberku mají stejné obavy jako lidé ve středočeských městech - že soukromá firma zruší v jejich nemocnicích některá ekonomicky nevýhodná oddělení a obyvatelům se lékařská péče vzdálí.

Více o privatizaci středočeských nemocnic si přečtěte ZDE.

Agel chce v nemocnicích v Přerově, Prostějově a Šternberku zlepšit organizaci práce a v následujících letech hospodařit se ziskem. Odmítá obavy o dostupnost zdravotní péče. Podle zástupců firmy nemá Agel v úmyslu žádná zdravotnická zařízení na Moravě rušit.

Zrušili porodnici

V městech, kde své nemocnice Agel už delší dobu provozuje, se zařízení skutečně specializují na ekonomicky výhodnější obory jako je kardiologie. Podle zástupců firmy je právě specializace jednotlivých zařízení velkou výhodou vzniklé sítě nemocnic.

Vedení Moravskoslezského kraje nemá proti soukromým nemocnicím námitky. "Mezi našimi nemocnicemi a Agelem není úzká spolupráce, máme však korektní vztahy," říká krajská tisková mluvčí Šárka Swiderová.

V každém okrese zpravidla doplňuje větší krajskou nemocnici menší, většinou specializované zařízení Agelu.

V bruntálském regionu je situace jiná. Třinecká firma tam má sama na starost polovinu bývalého okresu - vlastní bruntálskou a rýmařovskou nemocnici. "Nemáme stížnosti na to, že by tam byla péče méně dostupná," říká Swiderová.

To není úplná pravda. Letos Agel zrušil údajně kvůli snižujícímu se počtu rodiček bruntálskou porodnici, proti čemuž protestovali  tamní radní.

V Šumperku jsou spokojeni

Nemocnice ve Valašské Meziříčí
Nemocnice ve Valašské Meziříčí | Foto: Nemocnice Valašské Meziříčí a.s.

Jinde jsou se soukromým vlastníkem spokojeni. Například šumperská nemocnice po převzetí Agelem zachovala všech třináct oddělení, naopak investovala do centrálního příjmu a budovy neurologie. "Pro nás je zárukou, že máme nadále zástupce v dozorčí radě nemocnice," řekl městský tajemník Petr Holub.

Agel má v pronájmu také městskou nemocnici ve Valašském Meziříčí. Mluvčí městského úřadu Josef Beneš potvrdil, že s nájemcem nebyly jakékoliv problémy. "Plní smlouvu, vztahy jsou dobré a informace máme," řekl Beneš.

Valašské Meziříčí dvacetiletý pronájem nepodmiňovalo tím, že firma nemůže rušit oddělení. "Jsou to odborné věci. Určitě tam byly nějaké změny, o všech nemocnice město informovala. Navíc ředitel je členem zastupitelstva," dodal Beneš.

Omezení péče na severní Moravě se neobává ani zdravotnický expert Pavel Vepřek. "Síť Agel si vybudovala dobrou pověst. Pokud základní péči poskytují i krajská zařízení, soukromé nemocnice nejsou na škodu," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy