Klatovy - Klatovská nemocnice "vysoutěžila" devět rentgenů za rekordně nízké ceny. Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) přesto nevyloučil, že soutěž zruší.
Již rozhodnutou soutěž měla krajská rada definitivně schválit minulý čtvrtek, verdikt však odložila. Radní mají podle informací Aktuálně.cz obavy, že si dva neúspěšní zájemci budou stěžovat na antimonopolním úřadě a že se tak dodávka přístrojů zdrží nejméně o půl roku.
Zapomenuté C-rameno
Magnetická rezonance Siemens Avanto za 22,8 milionu korun, univerzální sklopná stěna Philips Eleva za 12,9 milionu, počítačový tomograf Siemens Somatom za 12,5 milionu a šest menších rentgenů za 35 milionů.
Přístroje za bezkonkurenčně nízké ceny dodá krajské Klatovské nemocnici sdružení firem 2T engineering a Foma Bohemia. Sdružení v soutěži porazilo společnosti Hospimed a Puro-klima, které patří do skupiny čtyř firem ovládajícím trh se zdravotnickými přístroji.
2T engineering bude za dodávku inkasovat 83 milionů a uspěla i přesto, že se Hospimed s Puro-klimou pustily do cenové války a za devět přístrojů chtěly jen 73 resp. 75 milionů korun. Při snaze stlačit cenu ovšem nabídly tři přístroje, které nesplnily technické zadání klatovských lékařů.
Odborný tým Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT zjistil největší chybu při nabídce tzv. sklopné stěny. Nemocnice požadovala C-rameno, aby detektor mohl zobrazit ležícího pacienta ze všech stran, a motorizované sklápění stolu o devadesát procent. Nabídky Hospimedu i Puro-klimy ušetřily čtyři miliony tím, že přislíbily přístroje, které tyto možnosti nenabízejí.
Obě firmy porušily zadávací podmínky celkem ve dvaceti parametrech, a proto byly ze soutěže vyloučeny.
Díky zdravotním obtížím
Krajská rada měla výsledek soutěže posvětit minulý čtvrtek, verdikt však odložila nejméně o dva týdny.
Aktuálně.cz získalo informaci, že si poražené firmy na výsledek soutěže neoficiálně stěžovaly. Radní proto chtějí soutěž zrušit, mimo jiné z obav před tím, že si Hospimed a Puro-klima budou stěžovat u antimonopolního úřadu.
Radní mohou při tom využít nového paragrafu zákona o veřejných zakázkách, podle kterého je možné zrušit soutěž v okamžiku, kdy byli ze soutěže kromě vítěze vyloučeni všichni uchazeči.
Odpovědný radní Václav Šimánek (CSSD)na otázku, jestli rada soutěž zruší, reagoval pouze stručným e-mailem: "Bohužel jsem nyní mimo úřad díky zdravotním obtížím a zasedání rady kraje jsem se neúčastnil."
Primář čeká na přístroje
Hejtman Chovanec odpověděl jen prostřednictvím tiskové mluvčí Petry Jarošové: "V této fázi procesu nelze poskytnout bližší informace, protože je to nezákonné," odvolala se Jarošová na fakt, že soutěž ještě neskončila.
Společnost Ingem Inženýrská, která měla na starost administraci klatovské soutěže, nechtěla potvrdit ani vyloučit, jestli měla k jejímu průběhu výhrady: "V souladu se zákonem o veřejných zakázkách nelze podávat žádné informace," vysvětlil její jednatel Bohumil Sunek.
Sdílnější byl pouze jeden z členů hodnotící komise, primář radiodiagnostického oddělení klatovské nemocnice Jiří Seidl: "Výběrová komise odvedla náležitou práci. Ceny všech tří firem odpovídaly nabízenému vybavení a komise vybrala uchazeče, který splnil technické parametry," potvrdil informace Aktuálně.cz. Dodal, že akademickou sféru v komisi zastupoval ještě děkan plzeňské lékařské fakulty Boris Kreuzberg.
O důvodech, proč krajská rada odložila verdikt, nemá primář žádné informace. "Prý byli nemocní," spekuluje Seidl.
Přiznání stoprocentní marže
I kdyby krajská rada pod tlakem poražených firem soutěž zrušila, zapíše se klatovská nemocnice do historie. Promyšleným nastavením soutěžních podmínek přiměla společnosti Hospimed a Puro-klimu k tomu, aby snížily až o padesát procent své obvyklé ceny.
Obě firmy dodávaly předražené přístroje do nemocnic v Ústeckém, Královéhradeckém, Karlovarském i Středočeském kraji. Některé z dodávek šetří protikorupční policie.
Konsorcium Hospimed/Puro-klima například prodalo ústeckému holdingu Krajská zdravotní magnetickou rezonanci za 44 milionů, za identický přístroj žádala Puro-klima od klatovských lékařů 22,5 milionu.
Krajská zdravotní koupila od konsorcia těchto firem sklopnou stěnu za 16 milionů, za stejný přístroj chtěl v Klatovech Hospimed 8,3 milionu, Puro-klima 8,6 milionu.
Velké dodavatelské firmy tak nepřímo potvrdily, že na přístrojích vydělají, i když je budou prodávat o polovinu levněji.
Stejné přístroje, různé ceny (v milionech korun) |
Přístroj | Obvyklá cena podle ČVUT | Nabídka Hospimedu/ Puro-klimy v Ústí |
Nabídka Hospimedu/ Puro-klimy v Klatovech |
Nabídka 2T engineering v Klatovech |
Magnetická rezonance Siemens Avanto | 24 | 44 | 22,5 | 22,8 |
Univerzální sklopná stěna Siemens Axiom Luminos | 9,6 | 14,2 | 8,3 | 12,9* |
Počítačový tomograf Siemens Emotion 16 | 8,8 | 16 | 11,9** | 12,5** |
Poznámky: *2T engineering dodala přístroj Philips Eleva, který na rozdíl od Siemensu Axiom Luminos splňoval zadávací dokumentaci Klatovské nemocnice. Siemens nabízí na technické úrovni Philipsu Eleva přístroj s názvem Axiom Artis.
**Hospimed, Puroklima i 2T engineering dodaly do Klatov výkonnější počítačový tomograf Siemens Somatom AS 64. Dokáže pacienta zobrazit z 64 úhlů, zatímco v Ústí koupený přístroj Emotion pouze v 16 úhlech.
Zdroj: ČVUT, dokumentace k veřejným soutěžím v Ústí a Klatovech