Praha - V motolské nemocnici graduje spor o čtyři pokoje, v nichž nadační fond Klíček ubytovává rodiče hospitalizovaných dětí. Nemocnice na fond podala žalobu. "Budeme čekat, jak rozhodne nezávislý soud," řekla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.
Vedení Motola o ubytovací služby Klíčku po třiadvaceti letech přestalo mít zájem a nadační fond se snaží vystěhovat. Argumentuje, že už v dubnu došlo na jednání nemocnice a Klíčku k ústní dohodě, podle níž měl nadační fond vyklidit bezplatně pronajímané prostory do konce července. Podle zakladatelky fondu Markéty Královcové ale žádná taková dohoda nevznikla a termín stanovila sama nemocnice.
"Po schůzce nám přišel dopis, kde pan ředitel o žádné dohodě nepíše. Doslova tam stojí, že lhůtu pro vyklizení stanovuje nejpozději na 31. července," tvrdí Královcová. "Je absurdní, když pár týdnů poté řekne, že jsme se přeci domluvili. Na osobní schůzce jsme se na žádném datu vyklizení nedomluvili, byl to jednostranný akt," říká.
Po převzetí dopisu Klíček písemně informoval nemocnici, že ze zákona má nárok užívat prostory až do 30. září. Komunikaci s nemocnicí zveřejňuje nadační fond na své facebookové stránce.
"Paní Královcová na jednání nebyla, já ano," nesouhlasí s tvrzením Klíčku mluvčí Danková. Nemocnice prý požadovala vyklizení prostor do konce června, na žádost právníka Klíčku se ale nakonec rozhodla ustoupit a prodloužit lhůtu ještě o měsíc.
Když ani poté nadační fond ubytovnu neopustil, podala na něj žalobu. "Dohodu nedodrželi,“ vysvětlila krok Danková. Jaké důkazy Motol u soudu předloží, nechtěla mluvčí specifikovat.
Jde o lidský přístup
Ubytovna zatím v areálu nemocnice dál nabízí své služby příbuzným nemocných dětí. Ve čtyřech pokojích mohou přespat, ve společných prostorách je pak možnost si uvařit nebo vyprat. Celkem obývá nadační fond zhruba 120 metrů čtverečních.
Rodiče nebo jiní rodinní příslušníci zaplatí za první noc sto korun na osobu, za každou další pak padesátikorunu. Ubytování pro rodiče nabízí také samotná nemocnice. "A ve srovnání s ostatními fakultními nemocnicemi je naše nemocnice bezkonkurenčně nejlevnější," argumentuje Danková. Díky příspěvkům jiného nadačního fondu nabízí rodičům některé formy ubytování za podobné ceny jako Klíček.
Podle Královcové se ale ceny snížily až po medializaci tématu v posledních týdnech. Zdaleka ne všichni rodiče na ně navíc dosáhnou a hlavně - nejde jen o peníze. Rodiny hospitalizovaných dětí oceňují, že ubytování v Klíčku je domácké a personál lidský a příjemný. V ubytovně se myslí i na detaily, které jsou pro psychicky i fyzicky vyčerpané rodiče důležité - od jehly a niti na spravení utrženého knoflíku až po povzbuzující vzkazy na ledničce.
Že je ubytování v Klíčku u rodičů oblíbené, ukazuje i tabulka, kterou zveřejnila motolská nemocnice. Zatímco sama ubytovala v loňském roce 2150 lidí, u mnohonásobně menšího Klíčku přespalo 800 příbuzných.
Služby nechceme, dejte nám peníze
Nemocnice a nadační fond spolu nyní nekomunikují. Motol tvrdí, že si Klíček nepřevzal doporučený dopis, v němž fondu navrhoval další možnosti působení. Podle Klíčku ale byla chyba na straně pošty, která dopis nepředala. Vedení nemocnice se navíc podle něj o pokračování spolupráce nesnaží.
"Dosud jediná nabídka spočívala v tom, že máme dávat nemocnici peníze a nemocnice ty peníze bude používat jako příspěvek na ubytování rodičů. To je absurdní. Nemůžeme někomu finančně přispívat na službu, jejíž podobu nemůžeme ovlivnit,“ myslí si Královcová.
I pokud by Klíček v Motole skončil, bude podle Dankové ubytovací kapacita pro rodiny v nemocnici dostatečná. Do čtyř let má navíc v areálu vzniknout takzvaný Dům Ronalda McDonalda za padesát milionů korun. O jeho vzniku nyní rozhodují ministerstva financí a zdravotnictví.
"Na rozdíl od Klíčku má tato nadace prostředky na zbudování krásné luxusní ubytovny, kde by mohli rodiče přespávat zdarma," dodává Danková.