reklama
 
 

Prezident schválil navýšení plateb za státní pojištěnce

5. 6. 2014 14:48
Opatření na kompenzaci zrušených stokorunových poplatků by mělo do zdravotnictví přivést přes dvě miliardy korun.

Praha - Platby za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám vzrostou. Opatření by mělo letos přinést do zdravotnictví 2,1 miliardy korun. Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené stokorunové poplatky za den hospitalizace.

Novelu zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění podepsal prezident Miloš Zeman, informoval v tiskové zprávě Hrad.

Úprava má podle ministerstva zdravotnictví zabránit tomu, aby výpadek v příjmech nemocnic pocítili pacienti nižší kvalitou péče a služeb. Pokud by norma nebyla přijata do poloviny roku, hrozilo by prý prohloubení finančních potíží ve zdravotnictví.

Měsíční platba za děti, důchodce nebo nezaměstnané, celkem zhruba za šest milionů lidí, vzroste podle předlohy ze 787 na 845 korun. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.

Stokorunový poplatek zrušil Ústavní soud. Nová vláda už platby v možné nižší hodnotě neobnovila. Kabinet chce navíc zrušit i další regulační poplatky - u lékaře a za recept, zůstaly by jen na pohotovostech. Předloha je nyní v připomínkovém řízení.

Stát se rozhodl zvýšit platby za své pojištěnce podruhé za půl roku. Koncem listopadu Sněmovna potvrdila platnost zákonného opatření Senátu, kterým se platby za pojištěnce zvýšily o 64 ze 723 korun. Důvodem bylo mimo jiné to, že tato výše poplatku se několik let neměnila.

autor: ČTK | 5. 6. 2014 14:48

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama