Nemocná účetní zpronevěřila přes deset milionů. Dejte jí milost, navrhl Pelikán. Zeman to odmítl

Radek Nohl Radek Nohl
17. 2. 2016 20:30
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby dal milost účetní, která byla odsouzena k 6,5 roku vězení. Trest dostala za to, že zpronevěřila více než deset milionů korun. Jenže nyní je žena vážně nemocná, a tak jí trest přerušili. Zeman rozhodl, že jí milost neudělí. Jeho jediným omilostněným zůstává muž trpící roztroušenou sklerózou, který spáchal přes čtyřicet podvodů.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman dostal od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na stůl dvě žádosti o milost. První, týkající se vážně nemocného muže odsouzeného za podvody, Zeman vyhověl. Byla to jeho vůbec první milost. Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, druhý návrh se týkal účetní odsouzené za 6,5 roku. Tuto žádost prezident zamítl. Podle jeho mluvčího nesplňovala kritéria.

Pelikán Zemanovi doporučil, aby omilostnil i účetní Jitku Šindelářovou. Odsouzena byla k 6,5 roku vězení za to, že zpronevěřila přes deset milionů korun majitelce lékárny v Novém Boře. Ta si toho, že ji účetní okrádá, nevšimla celých deset let.

Šindelářová u soudu řekla, že byla nejprve ve finanční tísni a převedla si pár tisíc korun. Nakonec si za peníze pořídila nový dům. "Zkusila jsem to jednou a zjistila, že se nic neděje. Dostávala jsem se pak do toho kolotoče," vypověděla.

Trest jí přerušili

Šindelářová je ale dnes vážně nemocná. Kvůli onkologické léčbě jí bylo také odpykávání trestu přerušeno a soud bude brzy řešit, zda žena dál zůstane na svobodě. Důvodem je právě její onemocnění.

Liberecký krajský soud ji poslal za mříže v roce 2013. "Trestnou činnost odsouzená spáchala tím způsobem, že jako účetní zaměstnaná u poškozené postupně převáděla z účtu poškozené finanční prostředky na svoje účty a tyto následně používala pro svoji potřebu k úhradě rozličných plateb a požitků. Způsobila škodu nad deset milionů korun," popsal Dan Škvařil z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Ve své žádosti o milost žena trestné činnosti litovala. Uvedla, že škodu splácí a chce být oporou své rodině. Jenže Zeman jí nakonec odmítl milost udělit.

"Nesplňovala další z kritérií, odsouzení k odnětí svobody na dobu do tří let," řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šindelářové advokát Michal David se k případu vyjadřovat nechtěl. "Nemám svolení své klientky," prohlásil.

Úkol od prezidenta Zemana

Ministerstvo spravedlnosti má od nástupu Zemana do funkce prezidenta za úkol posílat na Hrad jen určitý typ milostí. Zamítat se mají všechny s výjimkou lidí, kteří trpí závažnou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život.

"To minimum žádostí, které takovým sítem projde, pak předává ministerstvo na Pražský hrad a prezident pak rozhoduje, zda jim milost udělí, či nikoli," vysvětlil Škvařil z ministerstva spravedlnosti.

V roce 2014 odeslalo na Pražský hrad tři žádosti o milost, Zeman se ale rozhodl, že ani jednomu žadateli ji neudělí. Loni ministerstvo spravedlnosti milosti neodeslalo. Letošní dvě žádosti jsou tak prvními po více než roce.

Havel rozdal přes 1800 milostí

Zemanovi předchůdci v úřadu prezidenta udělovali individuální milosti poměrně běžně. Václav Havel je v letech 1993 až 2002 udělil 860 lidem. Dalších více než 1000 milostí Havel udělil ještě jako federální prezident.

Havlův nástupce v úřadu Václav Klaus byl méně štědrý. Během deseti let udělil individuální milost 412 lidem. Některé případy přitom vzbuzovaly podezření z korupce. Loni na jaře proto ČSSD předložila do Sněmovny návrh zákona, který měl prezidentovu pravomoc udělovat milosti omezit spolupodpisem premiéra nebo ministra spravedlnosti.

Angažovanost, ale ne prvoplánová, patří do umění, říká umělec Jiří David. Vystavovat do Moskvy prý nejel jako velvyslanec režimu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy